TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 22 Eyl 2017, 00:27

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1163 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 19 10 11 12 1324 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Bordo Bereliler
MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2015, 21:55 
Süvariler

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Başbakan Davutoğlu özel kuvvetler komutanlığında.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2015, 22:22 
Süvariler

Resim
Resim
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2015, 22:56 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Dize kadar düşürülemeyen tabanca platformu yaptırdım. Ama göbeğe kadar indirilemeyen yelek yaptırtamadım. Ona yanarım.

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.
HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2015, 23:01 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Dize kadar düşürülemeyen tabanca platformu yaptırdım. Ama göbeğe kadar indirilemeyen yelek yaptırtamadım. Ona yanarım.
Bu yelek geçenlerde paylaştığınız yelekmiydi?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2015, 23:04 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2015, 23:36 
Üye

Hem Genelkurmay başkanının hem de Başbakanın ziyaretinden sonra basına servis edilen fotoğraflarda personel güvenliği yine düşünülmemiş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2015, 00:22 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Masadaki tabanca ve tüfeğin markaları nedir ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2015, 00:53 
Süvariler

Masadaki tabanca ve tüfeğin markaları nedir ?
Bu arada CheyTac m200'i ilk defa gördüm.

Edit: Cevap verilmiştir.

En son ZoDaC tarafından 29 Tem 2015, 00:56 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2015, 00:54 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2015, 01:04 
Site Başkanı

Tabanca USP, av tüfeği de Armtac RS-A2.
İlave etmiş olayım, söndürülmeden önce ÖKK de HK USP yi sadece MAK kullanıyordu. Yeni bir tabancada değil 5-6 yıllık fotoğraflarda da çıkıyor. Hatta ÖKK de polimer Safariland 6004 drop-leg kılıfları ve Surefire fenerleri ile kullanılan ilk tabancada oydu. Sanırsan 45 ACP lik modeli kullanılıyor. Daha sonra geçtiğimiz yıllarda ÖKK ye standart olarak yine Surefire fenerleri, Safariland ve Blackhawk polimer kılıfları ile birlikte birlikte 9x19mm lik Gen 4 Glock 17 ler alındı. hala kişisel olarka tedarik ettiği tabancayı kullanan personelde dolu ama...

Alıntı:

Yapma, etme...

[spoiler]Resim

Resim

Resim

Resim

Resim[/spoiler]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2015, 01:08 
Süvariler

Alıntı:

Yapma, etme...

[spoiler]Resim

Resim

Resim

Resim

Resim[/spoiler]

Hocam herkeş sizin gibi arşivci mi yahu. :lol:

Adamlar çok nadir gözüküyor. Unutmuşum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2015, 10:02 
Süvariler

Tabanca USP
USP Mark 23 gibi gözüktü.(?)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2015, 12:54 
Site Başkanı

Alıntı:
Tabanca USP
Değil, standart model USP. Mark 23 ile boyut olarak aralarında dağlar kadar fark var...

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2015, 13:29 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
Tabanca USP
Değil, standart model USP. Mark 23 ile boyut olarak aralarında dağlar kadar fark var...

Resim

Aradaki farkın ne kadar olduğunu biliyorum. Resimde namlusu standart USP'den uzun ve ayrıca standarttan farklı olarak dişli namlu çıkıntısı var ki susturucu takılabilsin. Ayrıca silah 45 ACP, kabze 9 mm. için çok etli. Yanlış görüyor da olabilirim. Bir ihtimal USP Tactical olması ama dediğim gibi resmi çok da net göremiyorum şu an, yanılıyor da olabilirim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2015, 13:40 
Site Başkanı

Aradaki farkın ne kadar olduğunu biliyorum. Resimde namlusu standart USP'den uzun ve ayrıca standarttan farklı olarak dişli namlu çıkıntısı var ki susturucu takılabilsin. Ayrıca silah 45 ACP, kabze 9 mm. için çok etli. Yanlış görüyor da olabilirim. Bir ihtimal USP Tactical olması ama dediğim gibi resmi çok da net göremiyorum şu an, yanılıyor da olabilirim.
Fotoğrafları yeniden karıştırırken bende gördüm. 14mm lik susturucu dişlisi çıkıntısının dışında Bizimkilerin modellerde USP nin sadece standart olarak Tactical modelinde gelen Meprolight üretimi Tirityum aydınlatmalı gece nişangahlarından var. Büyük olasılıkla Tactical modeli...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ağu 2015, 22:14 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ağu 2015, 23:33 
Süvariler

Alıntı:
Resim
[/spoiler]

Eos Avcı 4x çok kaba mı ? Yoksa bana mı öyle geliyor :?: :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ağu 2015, 23:45 
Üye

[spoiler]
Alıntı:
Resim
[/spoiler]

Eos Avcı 4x çok kaba mı ? Yoksa bana mı öyle geliyor :?: :roll:
Bence kaba değil normal çünkü acog 4x de bu boyutlarda bu arada EOS avcı 4x çok seksi bi görüntüsü var :D
Resim
Bu arada fotoğraf engellenmiş gözükmüyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ağu 2015, 23:49 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Acog değil. Spectr Elcan'dır kendileri. Acog'dan hem ağır hem de büyüktür. Hemde 1x-4x olarak 2 kademe ayarlanır büyütmeye sahiptir.
Resim

HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ağu 2015, 01:32 
Üye

Acog değil. Spectr Elcan'dır kendileri. Acog'dan hem ağır hem de büyüktür. Hemde 1x-4x olarak 2 kademe ayarlanır büyütmeye sahiptir.
Resim
Düzelttiğiniz için teşekkürler hocam ama 3EOS optik nişangahı na kanım ısındı nedense :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ağu 2015, 17:27 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ağu 2015, 17:03 
Üye

Resim
Resim
Bu fotoğraflar Kanal D Haberin karakol videosunda çıkmıştı orda görmüştüm hatırladığım kadarıyla bu konuyla ilgili konuşulmuştu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ağu 2015, 17:21 
Süvariler

Evet, ops-core'ların herkese dağıtıldığının ilk resmiydi sanırım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ağu 2015, 17:31 
Uzaklaştırıldı

Klasik biz tatbikattaki adamda son sistem optik operasyondaki adamda gez göz arpacık...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ağu 2015, 17:49 
Süvariler

Silahlarda yine ve yeniden optik yok...

Klasik biz tatbikattaki adamda son sistem optik operasyondaki adamda gez göz arpacık...
Sol tarafta Hk416 ve EOTech görebilirsiniz.
Bazılarında var bazılarında yok. Alışkanlıktır belki. Personel kendisi istemiştir M727'yi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ağu 2015, 20:26 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Hala tek tük M16A2 kullanan bir azınlık var Özel Kuvvetlerde fakat büyük çoğunluk HK416A5 modelinden kullanıyor. Optik kısmına gelirsek elde peynir ekmek gibi mevcut olan Holografik nişangahlar var çok sık kullanılıyor yeni raylı tüfek gelmesiyle Özel Kuvvetler de kullanmaya başladı optiksiz kullanan yok gibi ve geçen sene gördüğümüz sergide de Elcan SpectrDR 1-4x optikleri de alınmış sergileniyordu. Onun dışında çeşitli reflex nişangahlar da var. İstenen alıp kullanıyor yani tercihi felan bilemem ama bu optiklerin hızlı ve isabetli nişan almada çok büyük yararı var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ağu 2015, 20:27 
Site Başkanı

Sol tarafta Hk416 ve EOTech görebilirsiniz.
Bazılarında var bazılarında yok. Alışkanlıktır belki. Personel kendisi istemiştir M727'yi.
O sadece tek kullanıcıda var galiba, yoksa diğer tarafta en soldaki adamda Eo Tech i ile birlikte kullanılan HK416A5 görülebilir. Sadece bu değil, ÖKK kursiyerleri eğitimlerinde, ayrıca genelkurmay başkanı dışındaki paşa korumalarında da eski tip M727 ve 733 model karabina M16 modelleri görülebiliyor paşa, yaver ve krumalarının standart servis silahı olduğu için hala...

Resim

Resim

Bende bunu kullanıcı tercihlerine bağlıyorum yoksa sağdan soldan duyduğum kadarı ile JÖAK ve HvKK nın MAK çıları dışında KKK ya yapılan gayet ÖKK personelinin hepsine yetecek adette idi...

Bu arada M727 lerin bazıları da 416A5 lerden önce da ray sistemli el kundağı ve elektro-optik nişangahlar ile modernize edilip kullanılmaya başlanmıştı, bunlardan.

Davutoğlu'nun ÖKK merkezini ziyaretinden, soldaki HK416A5 sağdaki de dediğim işlemlerden geçmiş bir M727 Carbine..

Resim

Alıntı:

Buda benden sana gelsin, geçmiş sayfalarda paylaşılan fotoğraflardan bir derleme;

Bu Şah Süleyman Operasyonundan:
Resim

Bu Savunma bakanı İsmet Yılmaz'ın Zaho daki Diyana Peşmerge Eğitim Merkezini ziyaretinden:
Resim

Buda faili meçhul, geçen yıl çıkan görsellerden...
Resim

Alıntı:
Hala tek tük M16A2 kullanan bir azınlık var
ÖKK kullanımında olanlar karabina ve karabina-altı M16A2 modelleri olan M727, M723 ve M733 modelleri "M16A2 Carbinne/Commando" olarak ta geçerler ama gövdelerinde M16A2 yazdığı için herkes onları standart M16 olarak bilir...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ağu 2015, 22:05 
Uzaklaştırıldı

Sevgili Deno siz 5 tane optikli fotoğraf gösterebiliyorsanız ben de en az o kadar optiksiz fotoğraf gösterebilirim(görev bölgesinden) ki sayfa da onlarda mevcut...

Burada temel mesele standardizasyon meselesi. Araziye çıkan jöh,mak,ökk,komando vs.. özel birliklerin artık belirli bir standartta silah ve diğer donanımlara sahip olması.

Örtülü görevler hariç rutin üniforma ile icra edilen görevlerde özel birliklerde hala optiksiz silahları görmek beni üzüyor. 5-80 m. mesafede yaşanan çatışmalarda kayanın dibine girip pusuda yakaladığı askere ateş eden iti görüp indirmek optiksiz çok ciddi problem.

Askerlik yapanlar bilir 35-40 m. den sonra hedef tırnak kalınlığında görülüyor gez-göz-arpacıkla nişan almaya kalktığında ki zaten kaya dibi gibi sağlam yere yatıp ateş ediyor itler. Bizimkiler yoğun baskı ateşi altında hedefi görüp vurmakta sıkıntı yaşıyor bunu 15-20 defa dinledim bölgede görev yapan erinden subayına kadar...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ağu 2015, 22:22 
Site Başkanı

Sevgili Deno siz 5 tane optikli fotoğraf gösterebiliyorsanız ben de en az o kadar optiksiz fotoğraf gösterebilirim(görev bölgesinden) ki sayfa da onlarda mevcut...
ÖKK nin teçhizatları yenilenmeye başladığından beridir (since 2014) kaç tane fotoğraf çıktıda, "en az o kadar optiksiz silah fotoğrafı" atarsın merak ediyorum ? Zaten benim attığım fotoğraflar son 2 yılda çıkan arazi fotolarının hepsiydi, başka bir foto yok daha dijital ortamda görülen 8-)

Şu anda elit birimlerin hepsine yetecek kadar silah optiği mevcut orduda. ÖKK, SAT ve JÖAK ta gerekli optik ve elektro optik aksamı ile kullanılmayan silah görmüyoruz neredeyse. Sen burada çıkan tek bir fotoğraftan koca komutanlık ile ilgili genelleme yapıyorsun. PÖH, JÖH ve komandolar da holografik nişangah, refleks nişangahı ve red dot gibi optik aksamlarını gerekli büyütücü aparatları ile birlikte uzun süredir kullanıyor özel-güzel kadar yaygın olmasada hiç azımsanmayacak kadar onları da görüyoruz...

Hoş zaten 1.ABMK tarafından üretilen holografik nişangahlar belli bir süredir dağıtılıyor, tek tük olsa da piyade seviyesinde (profesyonel) kullanıldığı da oluyor, zaten MPT ler içinde ilk etapta 6x büyütmeli 3E EOS yapımı AVCI optiklerinden 20.000 adet tedarik edildi, bu konuda ordu pek boş durmuyor yani...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ağu 2015, 22:26 
Genel Yetkili

Tufekler alınırken, optikleriyle beraber alındı. Ayrıca göreve cıkarken timdeki her elemanda aynı ekipman olmaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ağu 2015, 22:38 
Uzaklaştırıldı

Benim ayrıca fotoğraf atmama gerek de yok(ayrıca fotoğraf istersek suriye gerek ırak sınırında son 1 ayda bir dünya fotoğraf video yayınladı da...) güncel resim üzerinden konuşuyoruz zaten şuan. Bir bölümü optikli bir bölümü optiksiz zaten. 8-)

Koca kuvveti itham etme noktasında kötü bir şey de demedim. Aktif göreve gönderdiğin adamda optiksiz silah olmamalı. Şahsen kedimi askerin yerine koysam 4x büyütmeli dürbün,laser pointer ve hologrofik nişangasız silah kullanmak istemem...

Dum hocam timde tabi ki farklı farklı silah ve ekipmanlar vardır ama biri optikli biri optiksiz garip geliyor bana...

Şahsen 50 m. den yaptığım atışı göz önüne alınca aktif çatışmada farklı bir istenmeyen durum olmadıkça optiksiz silahla çatışmak istemem...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ağu 2015, 22:43 
Genel Yetkili

İyii ya siz araziye çıkarken takarsınız da çıkarsınız. Bu amca takmamış. Diyorum ki alındı , dolabında var abinin. Takmıyosa o güne özel bi nedeni , tercihi vardır. Başka bir gün başka bir olayda takar.

Belki takmamaya programlıdır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2015, 00:01 
Site Başkanı

Optikler ile ilgili mesajlar 3E EOS konusuna taşınmıştır, oradan devam edebilirsiniz...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2015, 00:57 
Süvariler

Sayın geophysics,
Silahın tamamını görmeden yorum yapmanın yanlış olacağını düşünüyorum. Aşağıdaki link, 8-9 yıllık bir fotoğrafa ait ve dikkatli incelerseniz bazı personelin arpacığın hemen önüne refleks nişangahı yerleştirdiğini görebilirsiniz.
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2015, 09:36 
Üye

Bu Şah Süleyman Operasyonundan:
Resim
Bu fotografta sagdaki personelin elinde akıllı telefon tarzı birsey var sanırım (ben mi yanlış gordum) bununla ilgili bilgisi olan varmıdır?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2015, 09:45 
Genel Yetkili

Sayın arkadaslar, rica etsem imgur'dan resim paylaşmazsanız resimleri herkes görebilsin. Telefon tablet ve benzeri yerlerden girenler, ile ayarlamayı bilmeyen dinozorlara az merhamet esiniz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2015, 12:28 
Site Başkanı

Özel birliklerde olsa düzenli askerlerin ülkenin ulusal silahları ile savaşması gerektiğine inanıyorum. HK33 le ne kadar savaşabiliyorsan o kadar savaşsın gidip M4 kullanmasın. Poliste mesela neden M4 kullanıyor anlamıyorum. Askerler kendilerine verilen silahla savaşırlar kural budur.
Bordo berelide M4 gördümmü kızıyorum. Ne yani onun iğnesi kırılınca uçaklamı getireceksin. Lojistiği ilede alakalı değil sadece görüntü kötü. Askerde ulusal silah olması gerekir ne kadar elit olursa olsun. Yoksa alınır ama varsa en iyisi olması gerekmez neyse onla yetinilir.
Şu resme bakın bir birinin aynı iki silah + donanım yok. Bence çok kötü resim bu.
Resim
Alıntı:
. Aşağıdaki link, 8-9 yıllık bir fotoğrafa ait
Tüfekleri M16A2 nin karabina modeli olan M727 ve M723 modelleri, M4 ün babası olarak nitelendirilebilecek tüfekler, bariz olarak alüminyum CAR-15 dipçiği, ray sistemi olmayan sabit taşıma kollu arka nişangahı ve 6 delikli daha kısa ve ince el kundağı ile M4 ten ayrılıyorlar, yine imalat materyal, farklı olan bir kaç materyalde var mekanizmalarında. M727 de klasik M16A2 arka nişangahı varken M723 te ise M16A1 arka nişangahı mevcut, ayrıca namlu tipleri de farklılık gösteriyor

Son olarak özle kuvvetler görev yapısına en uygun ve isterlerini optimum seviyede karşılayabilecek tipte tüfekler kullanır. Bu gün Rusların çeşitli Spetsnaz grupların da bile ızmash üretimi AR-15 modeli olan HPE-140 ve diğer üreticilerin M4 türevleri çıkıyor. HK-416 ve HK-417 bile çıkmıştı hatta Dağıstana yaptıkları operasyonda arazide kullandıklarını bile görmüştük. Artık o işler çok gerilerde kaldı yani...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2015, 19:44 
Süvariler

İlk başta ''Personel Güvenliği'' kuralları gereği paylaşsam mı yoksa paylaşmasam mı sorusu aklımı karıştırdı ancak açık kaynakta yer alan bu videonun paylaşılması hususunda karar kıldım.
Kazakistan ve Türkiye tatbikatını içeren videodur.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=g495BIFju8E[/youtube]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2015, 19:48 
Süvariler

Bir başka tatbikat haberi ise aşağıda yer almaktadır.
Alıntı:
Türkiye-Kuveyt Özel Kuvvet Tatbikatı; Türkiye ve Kuveyt özel kuvvet unsurlarının katılımı ile 28 Eylül-08 Ekim 2015 tarihleri arasında, Türkiye’nin ev sahipliğinde Ankara’da icra edilecektir.
Tatbikatın maksadı; iki ülke özel kuvvetleri arasında dostluk, iş birliği ve birlikte çalışabilirliği geliştirmek, karşılıklı bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunmaktır.
Tatbikata Türkiye’den bir özel kuvvet timi, iki genel maksat helikopteri ve bir nakliye uçağı ile Kuveyt’ten bir özel kuvvet timi katılacaktır.
Saygı ile duyrulur.
http://www.tsk.tr/3_basin_yayin_faaliye ... bd_49.html

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eki 2015, 15:05 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eki 2015, 20:20 
Üye

http://hizliresim.com/bYlAX0

Bu dayıda da şekil duruyor komandolar ve diğer birimlerde de standart olmalı bu kesim. Özellikle tankçılarda.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eki 2015, 22:07 
Süvariler

Türkiye- Kuveyt Tatbikatı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eki 2015, 22:34 
Süvariler

Kuveytlileri görünce bir gülme geliyor istemsiz. Bir milletin askerlik kavramından ne kadar uzak olabileceğini bu fotoğrafla anlayabilirsiniz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eki 2015, 22:39 
Üye

Resim
Türkiye- Kuveyt Tatbikatı

Nizami duruştan haberleri yok anlaşılan bizimkilerin hepsi aynı Kuveyt askerleri hepsi ayrı kafadan

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eki 2015, 23:01 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eki 2015, 23:05 
Süvariler

Alıntı:
Keşke hepimiz görebilseydik o fotoğrafı!
Buyrun.
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eki 2015, 23:11 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eki 2015, 23:38 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Eki 2015, 22:54 
Süvariler

Resim
KKK'nin Kilis Ziyareti

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Eki 2015, 01:22 
Üye
Kullanıcı avatarı

Resim
Resim
KKK'nin Kilis Ziyareti
Bordo berelinin sol göğsünde ki yapıştırma rütbe mi ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Eki 2015, 22:18 
Süvariler

Alıntı:
Resim
Resim
KKK'nin Kilis Ziyareti
Bordo berelinin sol göğsünde ki yapıştırma rütbe mi ?
Yeni kesim üniformada rütbe dediğiniz şekilde sol göğüste yer alıyor ve bu subayımız rütbesini yelek üzeri bir alanda konumlandırmış.

En son SAK tarafından 16 Eki 2015, 23:09 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1163 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 19 10 11 12 1324 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: BayramlıkŞeker, merced12, PARTİKÜL, SÜVARİ, ZoDaC ve 9 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: