TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 06 May 2016, 17:55

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 70 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 00:26 
Site Başkanı

Resim

Kuruluş:2002
Aktif Personel:200.000
Rezerv Personel:327.000
Yıllık Savunma Bütçesil: 11.6 Milyar Dolar (2014, Paranın çoğu NATO yardımları ile sağlanmakta)
Baş Lojistik Destekleyiciler: ABD, Rusya, Almanya, İngiltere, Fransa

Temel Bilgiler:
-Şu anda Türk Silahlı Kuvvetlerinden 503 asker ISAF görev kuvvetleri çerçevesinde Afganistan-Kabil de görev yapmaktadır. Görev niteliği olağan koruma devriyeleri ve insani yardımlarla sınırlıdır
-Kabildeki "Gazi Kampı" Afgan kara kuvvetleri Subay okulundaki Afgan askerleri de Türk askeri personel tarafından eğitilmektedir.
-Bölgedeki Türk kuvvetleri Tuğgeneral Levent Gözkaya tarafından komuta edilmektedir.

Resim

Afganistan'da askeri olan ülkeler ve asker sayıları için:
http://www.isaf.nato.int/troop-numbers- ... /index.php

AFGAN ULUSAL KARA KUVVETLERİ

Resim

Servis Tabancaları
-Makarov PM___________(Polis güçleri ve yerel kolluk kuvvetleri tarafından kullanılır)
-Tokarev TT-33_________(Polis güçleri ve yerel kolluk kuvvetleri tarafından kullanılır)
-Beretta M9____________(Ordu ve polis güçleri tarafından kullanılır, ABD tarafından hibe edildiler)
-Glock 17/19___________(Çeşitli ordu birlikleri ve yerel kolluk kuvvetleri tarafından kullanılır, ABD tarafından hibe edildiler)

Piyade Tüfekleri
-Colt M16A1/A2/A4_______(Standart servis tüfeği, çoğu ABD tarafından hibe edildi, bir kısmı Kanada dan alındı)
-Colt M4A1______________(Ordu komandoları ve polis güçleri tarafından kullanır, çoğu ABD tarafından hibe edildi)
-Wz. 1996 Beryl__________(Bazı ordu birlikleri tarafından kullanılır)
-AK-47/AKM_____________(Polis güçleri, yerel kolluk kuvvetleri ve çeşitli ordu birlikleri tarafından kullanılır. Rus, Çin, Polonya, Yugoslav, Romen ve Macar üretimi modelleri )

Makineli Tüfekler:
-FN M240________________(Standart manga makineli tüfeği, çoğu ABD hibesi)
-FN M249 SAW___________(Standart manga hafif makineli tüfeği, çoğu ABD hibesi)
-PK-M
-RPD
-RPK

Keskin Nişancı Tüfekleri:
-SVD Dragunov
-PSL-54C
-Springfield M14 EMR
-Remington M24 SWS
-Barrett M82A1

Anti-Tank Silahları:
-RPG-7
-SPG-9
-AT-3 Sagger
-AT-4 Fagot
-MBDA MILAN

Tanklar:
-T-55AM_______(600 adet, çoğu rezerv olarak tutulmakta)
-T-62_________(100 adet)

ZPT/ZMA:
-M113A2_______(173 adet, ABD tarafından hibe edildiler)
-BMP-2________(60 adet, savaş sonrası ABD aracılığı ile Rusya'dan tedarik edildiler)
-BMP-1________(40 adet)
-BRDM-2_______(100-200 adet)
-M1117________(634 adet, ABD tarafından hibe edildiler)
-MaxxPro_______(212 adet)
-Humvee_______(8,500 adet, çoğu ABD hibesi)

Çekili obüs sistemleri:
-M114_________(24 adet, Türkiye tarafından hibe edildiler)
-D-30_________(152 adet, bir kısmı Rusya'dan, bir kısmı Bosna-Hersek'ten ikinci el olarak alındı)

ÇNRA Sistemleri:
-BM-21 Grand_______(50 adet)

AFGAN ULUSAL HAVA KUVVETLERİ

Resim

Hafif Saldırı Uçakları:
-A-29 Super Tucano_____(4 adet +16 adet daha teslim edilecek)

Eğitim Uçakları:
-L-39 Albatros__________(3 adet)
-Cessna 182___________(6 adet)

Kargo uçakları:
-C-130H Hercules______(6 adet)
-Cessna 208__________(26 adet)
-Pilatus PC-12_________(21 adet)

Saldırı Helikopterleri:
-Mil Mi-35 Hind____(22 adet)

Hafif Saldırı & Keşif Helikopterleri:
-MD 530F Cayuse Warrior_____(18 adet +12 adet daha teslim edilecek)

Genel Maksat Helikopterleri:
-Mil Mi-17 Hip-H______________(98 adet)
-Bell UH-1H Iroqıus___________(10 adet, ABD tarafından hibe edildiler)

En son DENO tarafından 06 Şub 2016, 05:22 tarihinde düzenlendi, toplamda 15 kere düzenlendi.
.............

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 00:30 
Site Başkanı

Resim
Resim
Resim
Resim

En son DENO tarafından 11 Tem 2012, 00:54 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 00:54 
Site Başkanı

Resim
Resim
Resim
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 00:56 
Site Başkanı

Resim
Resim
Resim
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 00:58 
Site Başkanı

Resim
Resim
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 00:59 
Site Başkanı

Kamp Ghazni de Türk askerler tarafından eğitilen Afgan askerleri yemin töreninde...

Resim
Resim
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 02:19 
Site Başkanı

Resim
Resim
Resim
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 02:21 
Site Başkanı

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 02:27 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Piyadeler bizimkilerden daha modern diyecek ilk arkadaşı bekliyorum...

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 02:31 
Site Başkanı

Bende o ilk arkadaşa 720.000 aktif personeli olan bir ordu ile 180.000 aktif personeli olan iki orduyu kıyasladığını söylemek için sabırsızlanıyorum : Aynı zamanda iki kuvvetin muharip savaş uçağı filolarına tanktır toptur vs. türev ve miktarlarına da baksın bir :D personel gücüne dayanan bir ordu ,muharip bir tane bile savaş uçakları yok ,olsun o kadar :)

Öte yandan son zamanlarda piyade techizatı alanında ordumuzda hızlı bir iyileşme görülmekte. tamam hala G3 vs kullanıyoruz da artık G:Doğuda görev yapan her komandoya ,her yol devriyesine bir balistik yelek ,bir balistik kask verebilecek duruma geldik. orduma laf söyletmem ben :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2012, 00:07 
Süvariler

Sanchez yazdı:

Bende o ilk arkadaşa 720.000 aktif personeli olan bir ordu ile 180.000 aktif personeli olan iki orduyu kıyasladığını söylemek için sabırsızlanıyorum : Aynı zamanda iki kuvvetin muharip savaş uçağı filolarına tanktır toptur vs. türev ve miktarlarına da baksın bir :D personel gücüne dayanan bir ordu ,muharip bir tane bile savaş uçakları yok ,olsun o kadar :)

Öte yandan son zamanlarda piyade techizatı alanında ordumuzda hızlı bir iyileşme görülmekte. tamam hala G3 vs kullanıyoruz da artık G:Doğuda görev yapan her komandoya ,her yol devriyesine bir balistik yelek ,bir balistik kask verebilecek duruma geldik. orduma laf söyletmem ben :D

bence türk ordusu yapılanma tarzını değiştirmesi lazım.bknz:İngiltere
daha hesaplı daha donanımlı daha eğitimli.tabiiki 100 bin asker az gelir ama 450-500 bin profosyonel askerin bütçesinide Türkiye kaldırır.ayrıca Türk ordusundaki modernize yavaşlılığıda cabası.Bu kadar para varken hala büyük açıklar mevcut.bu da ayrılan bütçenin denetlenmemesinden kaynaklanıyor.ama senin dediğin gibi baktığın zaman piyadeler haklı çıksada ben tanklara hala bir çözüm bulamadım.:D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2012, 00:18 
Site Başkanı

DENO yazdı:
Sanchez yazdı:

daha hesaplı daha donanımlı daha eğitimli.tabiiki 100 bin asker az gelir ama 450-500 bin profosyonel askerin bütçesinide Türkiye kaldırır.ayrıca Türk ordusundaki modernize yavaşlılığıda cabası.Bu kadar para varken hala büyük açıklar mevcut.bu da ayrılan bütçenin denetlenmemesinden kaynaklanıyor.ama senin dediğin gibi baktığın zaman piyadeler haklı çıksada ben tanklara hala bir çözüm bulamadım.:D

İyide güzelde bizim bulunduğumuz coğrafi konum Avrupa ülkelerininki gibi değil. Avrupa da bir barış ortamı hakim , soğuk savaşta biteli çok olduğu için herhangi bir büyük tehtidleri yok i o yüzden ülkeler büyüklük olarak ordularını küçültme ve teknolojik olarak büyültme çabasındalar . Ama Türkiye öyle mi ki? her tarafımızda savaş var Irak'tan tut Suriye'ye kadar. Aynı zamanda olası tehtidlerde cabası mesela İran. Son olarak bizim peşimizi bırakmayan terör gibi bir bela var. Yani Türkiyenin şu anda sahip olduğu konum senin dediklerini yapacak olanağa sahip değil....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2012, 00:19 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

DENO yazdı:
Sanchez yazdı:

Asıl soru, cidden o kadar zengin miyiz?
O değil de, sn. Kartlos, Gürcistan konusunda sizi tekrar görmek isteriz :)

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2012, 00:22 
Site Başkanı

yaklaşık 19 Milyar Dolar olan milli savunma bütçesinin yaklaşık 4 Milyar doları sadece terörle mücadeleye gitmekte. kalan kısmı da eldeki sistemlerin idamesi ve ordunun büyüklüğüne oranladığımızda da biraz kıt kanaat geçindiğimizi anlarız :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2012, 00:27 
Akıncılar

Her zaman siz Üyeleri mi uyaracaksınız :lol: :lol:

Bu seferde biz uyaralım...

:arrow: Konu Afgan Silahlı Kuvvetleri...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2012, 00:34 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Elbette. Biz de insanız sonuçta. Hatalarımızı bildirmelisiniz. Ancak, 3 mesajlık kısa bir soru-cevap için hiç bir yetkili bu şekilde uyarı yapmaz :)

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2012, 00:35 
Süvariler

DENO yazdı:
Sanchez yazdı:

Amerika faktörünüde unutmamak lazım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2012, 01:13 
Akıncılar

İyide güzelde bizim bulunduğumuz coğrafi konum Avrupa ülkelerininki gibi değil. Avrupa da bir barış ortamı hakim , soğuk savaşta biteli çok olduğu için herhangi bir büyük tehtidleri yok i o yüzden ülkeler büyüklük olarak ordularını küçültme ve teknolojik olarak büyültme çabasındalar . Ama Türkiye öyle mi ki? her tarafımızda savaş var Irak'tan tut Suriye'ye kadar. Aynı zamanda olası tehtidlerde cabası mesela İran. Son olarak bizim peşimizi bırakmayan terör gibi bir bela var. Yani Türkiyenin şu anda sahip olduğu konum senin dediklerini yapacak olanağa sahip değil....

Hocam insanları yıl mertebesinde silah altında tutarak, böylece milyona yakın mevcut sağlayarak, ancak eğitimleri epeyce yüzeysel tutup askerleri çok da aktif kullanmayarak çok mu doğru yapıyoruz? Daha küçük, daha vurucu gücü yüksek, profesyonel bir güç ve daha kısa süreli, daha yoğun eğitim verilerek zorunlu askerliğini yapan, belki bir kaç yılda bir tatbikat falan yaptırılan vatandaşlardan oluşan bir karma daha verimli olmaz mı?

En son Heruamarth tarafından 25 Ağu 2012, 01:40 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2012, 01:30 
Akıncılar

Koru06 yazdı:

Elbette. Biz de insanız sonuçta. Hatalarımızı bildirmelisiniz. Ancak, 3 mesajlık kısa bir soru-cevap için hiç bir yetkili bu şekilde uyarı yapmaz :)

Üyeler ile Yönetim arasındaki fark olsa gerek :lol: :lol:

Konuyu daha fazla amacından saptırmayayım ve mesajlarımı silinmesini rica ediyorum...

Saygılar...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eki 2012, 17:26 
Süvariler

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Oca 2013, 22:34 
Süvariler

Resim
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Oca 2013, 23:28 
Süvariler

Afganistan'da ne kadar Kırgız var ki? Birçok Kırgız gördüm piyadelerin arasında.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Oca 2013, 23:31 
Süvariler

Afganistan'da ne kadar Kırgız var ki? Birçok Kırgız gördüm piyadelerin arasında.

Kırgız değil Özbek ve Türkmen kardeşlerimiz var...

"Zengin bir anı mirasına sahip bulunan; birlikte yaşamak konusunda ortak istek ve uzlaşmada samimi olan; sahip olunan mirasın korunmasını birlikte sürdürmek konusunda iradeleri ortak olan insanların birleşmesinden ortaya çıkan topluluğa Ulus adı verilir."

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Oca 2013, 00:27 
Süvariler

Afganistan'da Türk olan bir çok insan mevcut,zamanında Kuzey İttifakını destekleyip talibana karşı savaşıyorlardı zaten,hatta subay olanların oldukça ilginç hikayeleri de var,Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından eğitilen bir subay adayının (büyük ihtimal şimdiye göreve dahi başlamıştır) dedesi de Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve Emanullah Han döneminde Türk subayları tarafından eğitilmiş :)

NOT : Afganistan'da hala az olsalar da Kırgızlar hala yaşamaktadır.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Şub 2013, 11:59 
Site Başkanı

Afgan özel kuvvetleri Herat bölgesinde yapılacak bir operasyon öncesi hazırlanırken...

[spoiler]Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim[/spoiler]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Şub 2013, 02:13 
Süvariler

Sn. DENO Afgan ordusundaki T55,T62 tankları ve BMP 1-2 zırhlıları hibe mi, yoksa Rusya yada diğer kullanıcılardan mı satın alındı? Birde Taliban yada kuzey ittifakından kalan araç envanteri bu listeye dahil mi merak ettim.

Envanter içinde Teşekkürler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Şub 2013, 10:44 
Site Başkanı

Sn. DENO Afgan ordusundaki T55,T62 tankları ve BMP 1-2 zırhlıları hibe mi, yoksa Rusya yada diğer kullanıcılardan mı satın alındı? Birde Taliban yada kuzey ittifakından kalan araç envanteri bu listeye dahil mi merak ettim.

Envanter içinde Teşekkürler.

BMP-1 ve BMP-2 lerin büyük bir kısmı 2001 sonrası Rusya'dan 2. el fiyatlara alındılar ,geri kalanlar Sovyet-Afgan savaşı öncesi SSCB den alınan araçlar...

Diğer kuzey ittifaklarından kalan araçlar da bu listeye dahildir...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Şub 2013, 12:05 
Süvariler

BMP-1 ve BMP-2 lerin büyük bir kısmı 2001 sonrası Rusya'dan 2. el fiyatlara alındılar ,geri kalanlar Sovyet-Afgan savaşı öncesi SSCB den alınan araçlar...

Diğer kuzey ittifaklarından kalan araçlar da bu listeye dahildir...

Tekrar teşekkürler Sn.DENO.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2013, 10:22 
Süvariler

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Mar 2013, 22:50 
Uzaklaştırıldı

Resim

Bu kamuflaj ABD özel kuvvetleri için değil miydi? o silahları da mı hibe etmişler afganistan'a?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Mar 2013, 22:55 
Site Başkanı

Alıntı:
Resim

Bu kamuflaj ABD özel kuvvetleri için değil miydi? o silahları da mı hibe etmişler afganistan'a?

Bazıları hibe ,bazıları para ile alınma. Hem o kamuflajı sadece özel kuvvetler değil diğer ordu birimleri de kullanıyor ABD de...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Mar 2013, 01:27 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Silahlarını kendileri boyamışlar. Ki oda herhangi bir birliğe özel olması anlamına gelmez.

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.

Attila Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Mar 2013, 10:59 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Olmuyor yahu. Bu adamların üzerine üniforma durmuyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Mar 2013, 22:02 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Nis 2013, 12:16 
Site Başkanı

Sınır Muhafaza Polisleri eğitimlerinden kareler

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2013, 01:04 
Site Başkanı

ABD bölge komutanı general Gunter Katz haber ajanslarına verdiği röportajda ISAF güçlerinin kademeli olarak Afganistan'dan çekilmesi ve buna bağlı olarak Ulusal Afgan Ordusunun operasyonel kabiliyetlerinin arttırılması çerçevesinde Afgan Ulusal hava Kuvvetlerine terörist unsurlara karşı yakın hava desteği ve keşif görevlerinde kullanılmak üzere 20 adet F-16 savaş uçağı alınmasının kararlaştırıldığını ve program çerçevesinde uçakların 2013 yılı içinde teslim edilebileceğini açıkladı...

http://www.tolonews.com/en/afghanistan/ ... force-isaf

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2013, 05:27 
Üye

MUHAREBE ARAÇLARI=

Tank:
-T55_____(600 adet)
-T62_____(100 adet)

ZPT/ZMA:

-BMP-2_____(180 adet)
-BMP-1_____(200-300 adet)
-BRDM-2____(100-200 adet)

Çekili obüs sistemleri:

-D30______(40-50 adet)

Helikopterler:
-Mi 24___(15 adet ,9 adedi Mi 35 modernizeli)
-Mi 17___(56 adet)

Burada yazan araçlar envantere nasıl girdiler hibe mi alım mı?

Geçenlerde bi yazı okumuştum Rusya nın yaptığı satışları hakkındaydı ve Afganistan a mi-17 helikopteri satışı vardı. Acaba parayla aldılarsa neden mi-17 aldılar oysaki savaş sırasında bir sürü düşürdüler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2013, 17:08 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Eskiden Türkiye Raşit Dostum kuvvetlerini çok desteklerdi. Taliban ve El kaideye karşı iyi savaşıyordu . AKP iktidarında bu destek sanırım kesildi . Hiç sesi soluğu çıkmıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2013, 19:42 
Akıncılar

mi-17'leri galiba Amerika almıştı. Hafızamda böyle yer etmiş, şimdi bakmayada üşendim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2013, 21:21 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

mi-17'leri galiba Amerika almıştı. Hafızamda böyle yer etmiş, şimdi bakmayada üşendim.

Ben de böyle bir haber hatırlıyorum.

Yeni bir alım da var.

http://tolonews.com/en/afghanistan/1122 ... -air-force

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2013, 21:45 
Üye

Kafamı karıştıran bi şey var tamam ABD, Afgan Ordusunu geliştiriyo hazırlıyo da neden Rusya dan mi-17 alıyor kendisi ürettiklerinden verse ya parasını vereceğine eski helikopterlerini hibe etsin (başkası niye para kazanıyo )

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2013, 23:17 
Akıncılar

Afgan dağlarına uygun olduğu için. Koalisyon birlikleri bile mi-17 kullanıyor çoğu yerde.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2013, 13:20 
Uzaklaştırıldı

Ayrica Rusya Afgan hukumetini desteklesin diye ...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ağu 2013, 01:54 
Süvariler

Afganistan'da operasyondan dönen askerlerle Taliban militanları arasında çıkan silahlı çatışmada en az 100 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.
KABİL - AA'nın haberine göre Afganistan'da meydana gelen çatışmada en az 100 kişi hayatını kaybetti.

Celalabad Valilik sözcüsü Ahmed Ziya Abdulzay, yaptığı açıklamada, Celalabad'ın Şirzad ilçesinde bir operasyondan dönen Afgan asker ve polis konvoyunun, yüzlerce Taliban militanı tarafından pusuya düşürüldüğünü, çıkan çatışmadan en az 60 Taliban militanının etkisiz hale getirildiğini söyledi.

Çatışmanın en az 5 saat sürdüğünü bildiren Abdulzay, "Polis ve askerimiz bir operasyondan dönüyordu, bir anda ağır silahlarla saldırıya uğradı. O sırada en az 60 Taliban militanını öldürdük ama bizim de 22 kaybımız var" dedi.
Taliban'ın kentte etkin bir siyasi lideri tehdit etmesinin ardından bölgeye operasyon düzenleyen Afgan güvenlik güçlerinin operasyonu tamamladıktan sonra yeniden kent merkezine döndüğü sırada gerçekleştği ifade edilen saldırıda, yolda yeniden çatışma çıktı. Afgan özel kuvvetlerinin müdahale ettiği bu saldırıda da en az 16 Taliban üyesi öldürüldü.

TALİBAN: 5 KAYBIMIZ VAR
Taliban tarafından e-posta yoluyla yapılan açıklamada ise hükümetin kendileriyle ilgili verdiği kayıp rakamlarının abartılı olduğu, Taliban'ın sadece 5 kayıp verdiği ve 90'a yakın Afgan asker ve polisinin öldürüldüğü belirtildi.

Kaynak:mtvmsnbc

''Soruyorum size... Topyekün bir savaş mı istiyorsunuz? Eğer gerekirse, hayal edebileceklerimizden daha büyük ve daha radikal?.. O halde, şimdi, ayağa kalkın ve bırakın, fırtına kopsun!''
Joseph Goebbels

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ağu 2013, 12:06 
Üye

Eğer Afgan ordusunun bildirdiği rakamlar gerçeği yansıtıyor ise Taliban ava giderken avlanmış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Nis 2014, 21:12 
Site Başkanı

Afganistan'da oy verme sürecinden bir kare...

Silahlı polis güçleri tarafından korunan oy sandıkları sayım merkezine naklediliyor. Afganistan'da oy sandıklarını taşımak için toplam 3473 adet eşek kullanılmış...

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Nis 2014, 00:11 
Akıncılar

Afganistan'da oy verme sürecinden bir kare...

Silahlı polis güçleri tarafından korunan oy sandıkları sayım merkezine naklediliyor. Afganistan'da oy sandıklarını taşımak için toplam 3473 adet eşek kullanılmış...

Gecenlerde Afganistan'daki secim surecini takip etmek icin oraya giden odullu bir Alman gazeteci guvenlik guclerinin icinde bulunan bir kisi tarafindan konvoyun secim bolgesine seyahati sirasinda vurulup oldurulmustu. Alman gazetecinin yaninda bulunan Kanadali gazeteci ise yaralanmis ve hastaneye kaldirilmisti. Onun akibeti ne oldu sonra bilmiyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2014, 00:09 
Süvariler

ISAF çekilince büyük bir zaafiyet yaşayacaklar gibi.Ülkenin eski haline gelmesi uzak değildir.Kişisel görüşümdür.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2014, 01:38 
Site Başkanı

ISAF çekilince büyük bir zaafiyet yaşayacaklar gibi.Ülkenin eski haline gelmesi uzak değildir.Kişisel görüşümdür.

Amerika bölgeden tamamen çekilene kadar Afgan ordu ve güvenlik güçlerinin sayısını 360.000 civarına kadar çıkarmayı hedeflemekte. Daha önceki sayfalarda paylaşmıştım, geçen yıl geri çekilme sürecinin bir parçası olarak Afganistan'a keşif ve bombardıman görevlerinde kullanılmak üzere 20 adet F-16 hibe etmeyi bile kararlaştırmıştılar sonra ses soluk çıkmadı ama. Eski günlere dönmemek için geri çekilme tamamen bitene kadar Afgan ordusunu stratejik değeri yüksek silah ve teçhizat ile donatmaya çalışıyorlar...

Şu anda bile en hararetli zamanlarında Afganistan da 33.000 askeri olan ABD'nin 5.500 askeri mevcut, yine Afganistan'a 10.000 civarlarında askeri bulunan İngiltere ve Fransa ülkeden tamamen çekildi. Avustralya, Almanya ve Kanada gibi diğer büyük destekçilerde asker sayılarını 500 ün altına indirdi. Tamam ülkede işler günlük güneşlik değil ama ABD nin Usame ve Talibanın diğer büyük yöneticilerini yok etmesine müteakip olarak Afganistan etkinliğini gözle görülür bir biçimde azaldı, şu anda Pakistan sınırındaki dağlık bölgelerde saklanıp yeniden yapılanmaya çalışan gruplar hariç büyük yerleşke ve şehirlerde sıfıra kadar indiğini bile söyleyebiliriz...

Çekilme tamamen bittiğinde bile NATO ülkeleri Afganistan' ın terör ile mücadelesinde parasal, istihbarati ve eğitim desteklerini devam ettirecek yine özel kuvvetlerini bölgede tutacak bu anlamda tam bir "geri çekilme" den söz etmek yanlış olur...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2014, 02:01 
Süvariler

Amerika bölgeden tamamen çekilene kadar Afgan ordu ve güvenlik güçlerinin sayısını 360.000 civarına kadar çıkarmayı hedeflemekte. Daha önceki sayfalarda paylaşmıştım, geçen yıl geri çekilme sürecinin bir parçası olarak Afganistan'a keşif ve bombardıman görevlerinde kullanılmak üzere 20 adet F-16 hibe etmeyi bile kararlaştırmıştılar sonra ses soluk çıkmadı ama. Eski günlere dönmemek için geri çekilme tamamen bitene kadar Afgan ordusunu stratejik değeri yüksek silah ve teçhizat ile donatmaya çalışıyorlar...

Şu anda bile en hararetli zamanlarında Afganistan da 33.000 askeri olan ABD'nin 5.500 askeri mevcut, yine Afganistan'a 10.000 civarlarında askeri bulunan İngiltere ve Fransa ülkeden tamamen çekildi. Avustralya, Almanya ve Kanada gibi diğer büyük destekçilerde asker sayılarını 500 ün altına indirdi. Tamam ülkede işler günlük güneşlik değil ama ABD nin Usame ve Talibanın diğer büyük yöneticilerini yok etmesine müteakip olarak Afganistan etkinliğini gözle görülür bir biçimde azaldı, şu anda Pakistan sınırındaki dağlık bölgelerde saklanıp yeniden yapılanmaya çalışan gruplar hariç büyük yerleşke ve şehirlerde sıfıra kadar indiğini bile söyleyebiliriz...

Çekilme tamamen bittiğinde bile NATO ülkeleri Afganistan' ın terör ile mücadelesinde parasal, istihbarati ve eğitim desteklerini devam ettirecek yine özel kuvvetlerini bölgede tutacak bu anlamda tam bir "geri çekilme" den söz etmek yanlış olur...

Ben tamamen geri çekilme olacağını düşünüyordum,eğitim ve danışmanlık yapacak personel dışında.Benim endişem Irak gibi olması.Umarım Afgan güçleri duruma hakim olurlar.Taliban yada başka bir terör örgütü yine yapılanırsa,Abd'nin Afganistan'a dönmeyeceği aşikar.

Resim

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 70 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz