TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 27 May 2016, 17:06

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 72 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2013, 00:17 
Akıncılar

Resim

TCG DOĞAN (P-340)

Resim

TCG MARTI (P-341)

Resim

TCG TAYFUN (P-342)

Resim

TCG VOLKAN (P-343)

Resim

ANA KARAKTERİSTİKLER

Boyutlar (Boy-En-Draft) : (58,10 x 7,62 x 2,74) mt
Deplasman Tonaj :Tam yük : 436 t.
Ana Tahrik :4 x MTU Dizel / 12000 HP / 4 Pervane
Seyir Siası / Sürati :30 kts / 1050 nm, Azami sürat : 38 kts
Personel :5 Subay / 21 Astsubay / 13 Uzman Erbaş, 4 Erbaş/Er

RÜZGAR SINIFI HÜCUMBOTLAR

Resim

TCG RÜZGAR (P-344)

Resim

TCG POYRAZ (P-345)

Resim

TCG GURBET (P-346)

Resim

TCG FIRTINA (P-347)

Resim

ANA KARAKTERİSTİKLER

Boyutlar (Boy-En-Draft) : (57,84X7,62X2,68m.)
Deplasman Tonaj :Tam yük : 410 t.
Ana Tahrik :4 dizel 4x4250 hp
Seyir Siası / Sürati : 41 kts.
Personel : 6 Subay / 21 Astsubay / 13 Uzman Erbaş, 4 Er

YILDIZ SINIFI HÜCUMBOTLAR

Resim

TCG YILDIZ (P-348)

Resim

TCG KARAYEL (P-349)

Resim

ANA KARAKTERİSTİKLER

Boyutlar (Boy-En-Draft) : (57,8 x 7,6 x 2,7) mt
Deplasman Tonaj :Tam yük : 433 t.
Ana Tahrik :4 x MTU 16V956TB91 Dizel / 15120 HP / 4 Pervane
Seyir Siası / Sürati :30 kts / 1050 nm - Azami sürat : 38 kts
Personel :6 Subay / 21 Astsubay / 13 Uzman Erbaş, 4 Erbaş/Er

KILIÇ SINIFI HÜCUMBOTLAR

Resim

TCG KILIÇ (P-330)

Resim

TCG KALKAN (P-331)

Resim

TCG MIZRAK (P-332)

Resim

ANA KARAKTERİSTİKLER

Boyutlar (Boy-En-Draft) : (62 x 8,5 x 2,5) mt
Deplasman Tonaj :Tam yük : 552 t.
Ana Tahrik :4 MTU Dizel / 15000 HP / 4 Pervane
Seyir Siası / Sürati :30 kts / 1050 nm - azami sürat:38 kts
Personel :7 Subay / 21 Astsubay / 13 Uzman Erbaş, 4 Erbaş/Er

Resim

TCG TUFAN (P-333)

Resim

TCG MELTEM (P-334)

Resim

TCG İMBAT (P-335)

Resim

TCG ZIPKIN(P-336)

Resim

TCG ATAK (P-337)

Resim

TCG BORA (P-338)

Resim

ANA KARAKTERİSTİKLER

Boyutlar (Boy-En-Draft) : (62,4 x 8,6 x 2,82) mt
Deplasman Tonaj :Tam yük : 548 t.
Ana Tahrik :4 MTU Dizel / 4 Pervane
Seyir Siası / Sürati :30 kts / 1050 nm - azami sürat:39,7 kts
Personel :7 Subay / 21 Astsubay / 13 Uzman Erbaş, 4 Erbaş/Er

KARTAL SINIFI HÜCUMBOTLAR

Resim

TCG DENİZKUŞU (P-321)

Resim

TCG ATMACA (P-322)

Resim

TCG ŞAHİN (P-323)

Resim

TCG KARTAL (P-324)

Resim

TCG PELİKAN (P-326)

Resim

TCG ALBATROS (P-327)

Resim

TCG ŞİMŞEK (P-328)

Resim

TCG KASIRGA (P-329)

Resim

ANA KARAKTERİSTİKLER

Boyutlar (Boy-En-Draft) : (42,5 x 7 x 2,4) mt
Deplasman Tonaj : Tam yük : 190 t.
Ana Tahrik : 4 x MTU Dizel / 12000 HP / 4 Pervane
Seyir Siası / Sürati : 40 kts / 1500 nm, Azami sürat : 42 kts
Personel : 4 Subay / 14 Astsubay / 3 Uzman Erbaş, 15 Erbaş/Er

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2013, 16:34 
Süvariler

Bizim hücümbotlar kaç havaya kadar denizde görev yapabiliyor acaba

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Mar 2013, 00:23 
Genel Yetkili

-Medreseden beslenirse kültürün,bir elde tespihle takke,diğer elde ibrikle seccade.Bilimde pusulan olmadığı sürece,dolaşıp durursun gündüz gece

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Mar 2013, 00:55 
Genel Yetkili

Kısıtlı veya tam görev yapılabilen deniz durumunu soruyor galiba.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Mar 2013, 01:49 
Süvariler

doğrudur onu sormuştum.kaç bofor(hava) da füze ateşlemesi ve seyir yapabiliyorlar.

bofor rüzgar skalası

Rüzgârların şiddeti, Beaufort ölçeğinden yararlanılarak tahmin edilir. Bu ölçeği İngiliz Amiral Sir Francis Beaufort (1774-1857) savaş gemilerinde kullanılması amacıyla geliştirmiştir. Son yıllarda olağanüstü derecede güçlü rüzgârlar da tabloya alınmış ve bunlar 1'ten 17'ye kadar numaralandırılmıştır. Bu ölçekteki Beaufort sayısı ve ortalama rüzgâr hızı uluslararası değerlerdir; ama rüzgârların adı ve tanımlanan belirtileri ülkeden ülkeye değişebilir.
Hareket halindeki bir hava kütlesi, yere sürtündüğü yerlerde yavaşlar ve bu nedenle yüzeye yakın kesimlerde rüzgâr daha yavaş eser. Denizcilikte rüzgârın hızı yerden 10 metre yüksekte ölçülür. Denizin yüzeyi yere oranla daha düzgün olduğundan, denizlerin üzerinde rüzgâr hızı karalardaki gibi yüksekliğe bağlı olarak hızla artmaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Mar 2013, 09:43 
Akıncılar

dum yazdı:

doğrudur onu sormuştum.kaç bofor(hava) da füze ateşlemesi ve seyir yapabiliyorlar.
bofor rüzgar skalası
Rüzgârların şiddeti, Beaufort ölçeğinden yararlanılarak tahmin edilir. Bu ölçeği İngiliz Amiral Sir Francis Beaufort (1774-1857) savaş gemilerinde kullanılması amacıyla geliştirmiştir. Son yıllarda olağanüstü derecede güçlü rüzgârlar da tabloya alınmış ve bunlar 1'ten 17'ye kadar numaralandırılmıştır. Bu ölçekteki Beaufort sayısı ve ortalama rüzgâr hızı uluslararası değerlerdir; ama rüzgârların adı ve tanımlanan belirtileri ülkeden ülkeye değişebilir.
Hareket halindeki bir hava kütlesi, yere sürtündüğü yerlerde yavaşlar ve bu nedenle yüzeye yakın kesimlerde rüzgâr daha yavaş eser. Denizcilikte rüzgârın hızı yerden 10 metre yüksekte ölçülür. Denizin yüzeyi yere oranla daha düzgün olduğundan, denizlerin üzerinde rüzgâr hızı karalardaki gibi yüksekliğe bağlı olarak hızla artmaz.

Sayın Muratali Bofor skalasını daha önceki forumda bayağı konuşmuştuk çok güzel açıklamışsınız. Tam bu konu ile ilgili bir mesaj atacaktım iyi olmuş.
Genelde gemilerde görev durumu hem rüzgar hemde deniz durumunu daha iyi anlatmak amacı ile sea state ile ifade edilir hatta şartnamelerde dahi sea state deniz durumu deniz şiddeti skalası kullanılır.

Bu tekneleri bir kaç sınıfta inceleyelim

Kartal sınıfı boyutları küçük olduğu için 4 şiddet denizde görev yerine getirebilir denilse de hucumbot sınıfımızın en eski gemileridir; yüksek havalarda pek göreve çıkmamaları bu konuda sizde bir fikir yaratabilir.

Doğan sınıfı gemiler ilk yapıldıkları zaman 4 havada şiddetli baş vurma ve sert gemi hareketleri sergiledikleri için formlarında düzeltme yapılması gerekmiş ve İTÜ havuzunda modellenerek maliyet etkin çareler aranmıştır bazı Doğan sınıfı gemilerin baş formunun su altında kalan kısmında hareketleri sönümlendirmek için çeşitli şekil değişiklikleri yapılmıştı. Ayrıca tasarımlarında olan bir hatadan Karadenizde şiddetli dalgada güvertedeki göğüs saçı su basıncından patlayarak içine su alan gemimiz Doğan sınıfırdır (zamanla bu sorunlar çözülmüştür)

Yıldız sınıfı Doğan sınıfı ile ayni tekne ve makinalara sahip olmasına rağmen Doğan sınıfından öğrenilen derslerle makinaların ve diğer ekipmanların yerleşiminde yapılan değişiklikler ve en yüksek noktadaki radar donanımının daha optimum hale gelmesi ile daha denizci bir gemi sınıfı olmuşlardır. 4 şiddetindeki denizde rahatlıkla görev yapabilir.

Kılıç sınıfı özellikle yüksek denizlerde görev yapabilmek için yapılmış gemilerdir Şartnamelerinde dahi 5 şiddet denizde tam görev kapasitesi ile görev yapması konusunda madde vardır ve bu yüksek deniz durumlarında dahi görevlerini tamamen yerine getirebilmektedirler. İlk gemi ile elde edilen veriler kapsamında diğer gemilerde küçük değişiklikler yapılmıştır. Ana amaç güvertenin şiddetli dalga durumlarında daha az dalga yürümesi ve personelin daha rahat güverte üstünde çalışabilmesi için yapılmış küçük geliştirmelerdir.

Kısacası Kılıç sınıfı gemilerimiz Karadenizdeki en şiddetli fırtınalarda dahi görevlerini rahatlıkla yaparlar Diğer sınıf gemilerimiz de Egede ve Akdenizde yüksek deniz durumlarında görev yapabilmektedirler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Mar 2013, 11:25 
Süvariler

Hücumbotlardan nedense Kartal'ları Harpoon yerine Penguin taşımalarından mı yoksa diğer hücumbotlarda olmayacak şekilde torpido atabilmelerinden midir bilmem oldum olası çok sevmişimdir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Mar 2013, 11:34 
Akıncılar

Hücumbotlardan nedense Kartal'ları Harpoon yerine Penguin taşımalarından mı yoksa diğer hücumbotlarda olmayacak şekilde torpido atabilmelerinden midir bilmem oldum olası çok sevmişimdir.

Bende şekilleri itibar ile sevimli bulurum ama artık değişmeleri gerek. Top ve füze sistemleri eskidi artık.

Milli bir tasarıma gidilir tahminen ve atmaca füzeleri ile donatılır. Donanma kılıçları envantere aldıktan sonra bu tekneleri değiştirme işini pek gündeme almadı. Malum Deniz kuvvetlerin çok fazla ve mali boyutu büyük proje mevcut şu an.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Mar 2013, 11:44 
Süvariler

persona non grata yazdı:

Bende şekilleri itibar ile sevimli bulurum ama artık değişmeleri gerek. Top ve füze sistemleri eskidi artık.

Milli bir tasarıma gidilir tahminen ve atmaca füzeleri ile donatılır. Donanma kılıçları envantere aldıktan sonra bu tekneleri değiştirme işini pek gündeme almadı. Malum Deniz kuvvetlerin çok fazla ve mali boyutu büyük proje mevcut şu an.

Bir de merak ettiğim bir şey var. Penguin'leri Seahawk'lar için uzun süre insan hakları gerekçe gösterilerek vermedi Norveç. Oysa ki Kartal hücumbotlarında zaten bu füzeleri kullanıyorduk. Gerçi artık veriyor sorun kalmadı ama birbirlerine entegrasyon edilmeleri çok mu zor olurdu? Yani Kartal için verdikleri füzelerin Seahawk'lara takılması yahut Seahawk'lar için verdikleri füzelerin Kartal'lara entegre edilmesi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Mar 2013, 12:04 
Süvariler

Hemen hemen aynı şiddette olan yakalandığımız fırtınada
biri 9 mt boyunca sapına kadar denizci teknede kaportayı kapatıp tek derdimiz çay mı kahve içelim ken
diğeri bunun 4 katı boyunda suda dursun diye yapılan teknede can yeleğini giyip iskeleden mi atlayalım sancaktan mı yada sonuna kadar teknede mi kalalım diye kafa yorduğum.Denizci tekne kıymetini zor yoldan öğrendiğimden
Ayrıca bu havada kesin batar dayanamaz diye mürettabatın terk ettiği,ama denizci teknenin batmayıp 1 hafta sonra kendi kendine dolaşırken bulunduğunu bildiğimden

Bunu öğrendiğime çok memnun oldum.

Not:1993 te İncirlikte us army engineering corps 'a iş yaparken bizim kontrol yüzbaşıya neden sizin uçaklarınız hep sisli puslu havalarda eğitime çıktığını sorduğumda bana ''güzel havada herkes uçar'' demişti

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Mar 2013, 12:58 
Süvariler

Hücum botlarimiza Atmaca takilmasi düsünülmüyormu?Atmaca bitmis olmasi lazim,bazi sitelerde menzil 200 km nin üzerine cikildi deniliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Mar 2013, 13:09 
Akıncılar

Yahu iki durun gözünüzü seveyim.. Takılır takılır, hepsi olur.. Daha füze yok ortalarda..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Mar 2013, 13:29 
Akıncılar

Hücum botlarimiza Atmaca takilmasi düsünülmüyormu?Atmaca bitmis olmasi lazim,bazi sitelerde menzil 200 km nin üzerine cikildi deniliyor.

Muhtemelen dedikodudur. İlk etaptaki beklenti 70 km menzlli bir anti-gemi füzesi benim en büyük gayem bu füzenin F-16/F-4 entegrasyonu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Mar 2013, 13:59 
Süvariler

Yahu iki durun gözünüzü seveyim.. Takılır takılır, hepsi olur.. Daha füze yok ortalarda..

yıl 1943 almanların İlk radyo güdümlü gemi-savar mermileri 30 gemiye zarar verince
yıl 1945 bu mermiyi tasarlayan Alman bilimadamlarını ABD gizli operasyonla tutuklayıp kaçırınca
yıl 1952 ler isveçliler kendi kendilerine penguin ve türevlerini geliştirince
yıl 1957 sscb P-15 temitleri botlarına yerleştirmeye başlayınca
yıl 1964 mektubu okuyunca
yıl 1967 mısır P-15 termitlerle israil destroyerini batırınca
yıl 1970 ler hindistan P-15 termitlerle Karaçi'nin altını üstünü karıştırınca
yıl 1973 te israil elektronik karşı önlemle P-15 termitleri yaniltıp gabriel füzeleri ile suriye,mısır gemilerini batırınca
yıl 1982 exocetler havada uçunca.İngiliz başbakanı arjantin'e exocet satışını engelleyince
yıl 1990 lar körfezde yine exocetler boy gösterince,iran korvet leri harpoon la batırılınca
yıl 2009 lar israil gemisine karadan atılan hizbullah füzesi vurunca
yıl 2013

Az değil kaç senelik heyecan

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Mar 2013, 17:46 
Akıncılar

Onun devamı da var..

..ABD'den aldığın dandik Harponn'ların test ve kalibrasyon süreçlerinde, en gizli üssüne giren Amerikalı vıdı vıdı şirketi elemanlarının, senin topğrağın, senin deniz üssün ve senin askeri tesisinde füze başlıklarının yanına girip de arkasından takip eden mihmandar Türk mühendis subaya "Senin iznin burada bitiyor canım.." diyerek kapıyı suratına çarpınca.. ;)

E ama sabır..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Mar 2013, 18:09 
Akıncılar

biri 9 mt boyunca sapına kadar denizci teknede kaportayı kapatıp tek derdimiz çay mı kahve içelim ken
diğeri bunun 4 katı boyunda suda dursun diye yapılan teknede can yeleğini giyip iskeleden mi atlayalım sancaktan mı yada sonuna kadar teknede mi kalalım diye kafa yorduğum.Denizci tekne kıymetini zor yoldan öğrendiğimden
Ayrıca bu havada kesin batar dayanamaz diye mürettabatın terk ettiği,ama denizci teknenin batmayıp 1 hafta sonra kendi kendine dolaşırken bulunduğunu bildiğimden

Not:1993 te İncirlikte us army engineering corps 'a iş yaparken bizim kontrol yüzbaşıya neden sizin uçaklarınız hep sisli puslu havalarda eğitime çıktığını sorduğumda bana ''güzel havada herkes uçar'' demişti

Ne yazdınız ? Hiç bir şey anlamadım.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Mar 2013, 23:19 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

YTKB inşaasından sonra Almanya ile ortak üretime sanırım gerek kalmayacak. Yerli tersaneler yerli bir dizayn çıkarır .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Mar 2013, 00:33 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

YTKB inşaasından sonra Almanya ile ortak üretime sanırım gerek kalmayacak. Yerli tersaneler yerli bir dizayn çıkarır .

Evet aynen öyle zaten SSM nin uzun vadeli projeleri arasında Türk Tipi Hücumbot projesi var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Mar 2013, 13:58 
Süvariler

muratali yazdı:

Ne yazdınız ? Hiç bir şey anlamadım.

doğrudur pardon ,ben biraz karıştırmışım.Aslında ana fikir kısaca:
1.)Tekneler top ve füzeyi savaş alanına taşıyacak platformlar olduğundan.Denizci olmayan platform un faydasının az olduğunu.
Kılıç hücumbotlarının denizci olduğunu öğrendiğime çok sevindim.

2.)Dumlupınar'ı kurtarmaya giden askeri dalgıç ''Eğer biz kurtarma eğitimlerimizi pendik açıkları yerine akıntılı bir yerde yapsaydık
dumlupınardan 22 kişiyi kurtarırdık demişti.''
Denizcilerin eğitimlerini (nasıl yapıldığını tam bilmiyorum) kötü ve zor havalarda yapmalarının daha iyi olacağını önerdim.Sonuçta kötü hava eğitimi iyi olan savaşmak için de kötü havayı seçer.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Mar 2013, 14:05 
Akıncılar

:D

Onun devamı da var..

..ABD'den aldığın dandik Harponn'ların test ve kalibrasyon süreçlerinde, en gizli üssüne giren Amerikalı vıdı vıdı şirketi elemanlarının, senin topğrağın, senin deniz üssün ve senin askeri tesisinde füze başlıklarının yanına girip de arkasından takip eden mihmandar Türk mühendis subaya "Senin iznin burada bitiyor canım.." diyerek kapıyı suratına çarpınca.. ;)

E ama sabır..

Sayın HDS dandik harpoon meselesini açabilirmisiniz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Mar 2013, 14:28 
Akıncılar

Ben (tamamen ben) Harpoon'un çok sofistike ve bize uygun bir silah sistemi olduğunu düşünmüyorum.. Amerikalı'nın Sovyet donanması ile okyanuslarda kapışması senaryosu üzerine kurulu bir mantığın ürünü.. Ne hedef tanıması hedef tanıma, ne uçuşu uçuş, ne başlığı başlık.. Öyle bir şey.. Ben ondan Atmaca'yı çok yerinde buluyorum.. Klasmanında kötü bir füze bile olsa bizimdir, bize uygundur, bize göredir, onu yeğlerim..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Mar 2013, 15:18 
Süvariler

Ben (tamamen ben) Harpoon'un çok sofistike ve bize uygun bir silah sistemi olduğunu düşünmüyorum.. Amerikalı'nın Sovyet donanması ile okyanuslarda kapışması senaryosu üzerine kurulu bir mantığın ürünü.. Ne hedef tanıması hedef tanıma, ne uçuşu uçuş, ne başlığı başlık.. Öyle bir şey.. Ben ondan Atmaca'yı çok yerinde buluyorum.. Klasmanında kötü bir füze bile olsa bizimdir, bize uygundur, bize göredir, onu yeğlerim..

Evet bu konu tartışılır.

Körfezdeki tanker savaşlarında İran gemisinin abd lilere attığı harpoon ıskalamış diye biliyorum ben.Elektronik yanıltmada olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Mar 2013, 15:37 
Akıncılar

HDS yazdı:

Evet bu konu tartışılır.
Körfezdeki tanker savaşlarında İran gemisinin abd lilere attığı harpoon ıskalamış diye biliyorum ben.Elektronik yanıltmada olabilir.

Doğrudur
İran gemisi Harpoon atar hedefi ıskalar Amerikan gemisi harpoon atar hedefi ıskalar sene 1988'ler ECM var ama daha Amerikalıların füzelerinde ECCM yok anlaşılan.

Bende Sayın HDS ye katılıyorum Klasmanındaki özgün kötü bir füzenin dahi Harpoona göre vurma ihtimali yüksek olacaktır. KAynak kodları ve veya çeşitli bilgileri başkalarının elinde olmadığı sürece.

Operation Praying Mantis
.....
The Joshan, an Iranian Combattante II Kaman-class fast attack craft, challenged USS Wainwright (CG-28) and Surface Action Group Charlie. The commanding officer of USS Wainwright directed a final warning (of a series of warnings) stating that the Joshan was to "stop your engines, abandon ship, I intend to sink you". Joshan responded by firing a Harpoon missile at them.[5] The USS Simpson (FFG-56) responded to the challenge by firing two Standard missiles, while Wainwright followed with one Standard missile.[5] The attacks destroyed the Iranian ship's superstructure but did not immediately sink it, so USS Bagley (FF-1069) fired a Harpoon of its own; the missile did not find the target

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Mar 2013, 16:52 
Akıncılar

Harpoon bu derece kötü bir sistem mi? Şaşırdım.

Atmaca artık çok daha kritik bir mühimmat oldu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Mar 2013, 17:08 
Akıncılar

Harpoon bu derece kötü bir sistem mi? Şaşırdım.
Atmaca artık çok daha kritik bir mühimmat oldu.

Hocam kimse harpoon kötü demedi.
İpin ucu başkasının elinde dedi.
Nasıl Falkland savaşında Exocet füzeleri ingiliz gemilerini avlamaya başlayınca Fransızlar füzenin zayıflıklarını ingilizlerle paylaştı. Sonrasında etkili olamadı ise ayni mantık.
Ayni mantık yazdığım operasyonda hem iranlılar hemde Amerikalılar çok kısa aralıklarla birbirlerine Harpoon atıyorlar ve ikiside vuramıyor. Oldukça şüphe uyandıran bir durum. Muhtemelen ABD elektronik harp uyguladı ve harpoonların güdümlerini etkisiz hale getirdi 1980li yıllar olduğu için Elektronik karşıt engelleme yapamadığından kendi attığı füze de etkisiz oldu diye düşünüyorum.
Böyle bir şehir efsanesi KArdak olayı içinde söylenir füze sistemlerinin her iki donanmada da çalışmaması ile ilgili ama resmi bir delilim olmadığı için çok iddiacı olamam.
O yüzden hepimizin mutabık olduğu vasat hatta kötü ama bize ait bir füze dahi kime kullanacağınıza bağlı olarak Harpoon dan daha etkili olabilir düşüncesindeyiz.(eğer kodları ve veya zayıflıklarını başkasına bilgi olarak kaptırmaz isek)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Mar 2013, 19:21 
Süvariler

muratali yazdı:
HDS yazdı:

Evet bu konu tartışılır.

Doğrudur
İran gemisi Harpoon atar hedefi ıskalar Amerikan gemisi harpoon atar hedefi ıskalar sene 1988'ler ECM var ama daha Amerikalıların füzelerinde ECCM yok anlaşılan.

Bende Sayın HDS ye katılıyorum Klasmanındaki özgün kötü bir füzenin dahi Harpoona göre vurma ihtimali yüksek olacaktır. KAynak kodları ve veya çeşitli bilgileri başkalarının elinde olmadığı sürece.

Operation Praying Mantis
.....
The Joshan, an Iranian Combattante II Kaman-class fast attack craft, challenged USS Wainwright (CG-28) and Surface Action Group Charlie. The commanding officer of USS Wainwright directed a final warning (of a series of warnings) stating that the Joshan was to "stop your engines, abandon ship, I intend to sink you". Joshan responded by firing a Harpoon missile at them.[5] The USS Simpson (FFG-56) responded to the challenge by firing two Standard missiles, while Wainwright followed with one Standard missile.[5] The attacks destroyed the Iranian ship's superstructure but did not immediately sink it, so USS Bagley (FF-1069) fired a Harpoon of its own; the missile did not find the target

denizcilerin sahra talimnamelerini nereden bulabiliriz.Tahminim Türkçesini bulamayız elbet :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Mar 2013, 02:25 
Üye

Kartal sınıfı hucumbotlar en eski platform oldukları halde, sürat ve menzil açısından kağıt üzerinde en iyileri..
Birde bunların gövdelerinin ahşap olduğunu biryerde okumuştum doğrumudur acep..?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Mar 2013, 22:07 
Akıncılar

Tam aksine, kucuk savaslarda kucuk, buyuk topyekun savaslarda da buyuk gemiler kullanilir.. Bunu herkes bilir..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Mar 2013, 22:26 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Hücumbotların görev tanımı ne? Yani topyekün ,konvansiyonel bir savaşta işlevleri olabilir mi?

2. Dünya Savaşı sırasında Alman hücum botları tatbikat yapan İngiliz çıkarma gemilerine saldırıyordu.Bu çıkarma gemilerinin birinde saldırı planları vardı.Ama ele geçiremiyolar tabi bu planları...Amerikalıların hücum botlarla Japon zırhlılarına saldırıları var.Hatta Çanakkale savaşında Sultan Hisar torpido botu Avusturalya Denizaltısını batırıyodu...Libyalıların 80lerdeki Amerikan bombardımanı sırasında hücum botlarla saldırıları var.Aklıma gelenler bunlar.

Hücum botlara denizlerin süvari birlikleri diyebiliriz bence.Düşmana hızlı bir şekilde saldır mümkün olduğu kadar zarar ver ve geri çekil.

SAVAŞ BARIŞTIR
ÖZGÜRLÜK KÖLELİKTİR
BİLGİSİZLİK KUVVETTİR

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Mar 2013, 22:35 
Süvariler

Kartal sınıfı hucumbotlar en eski platform oldukları halde, sürat ve menzil açısından kağıt üzerinde en iyileri..
Birde bunların gövdelerinin ahşap olduğunu biryerde okumuştum doğrumudur acep..?

Doğrudur gövde ahşap.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Mar 2013, 23:52 
Akıncılar

Özellikle ada sayısı fazla olan Ege'de bu adaları perde olarak kullanıp gemilere ani saldırılar yapmak için kullanılabilieceğini düşünüyorum...doğru bir düşünce mi benim düşüncem? Yani açık deniz savaşlarında şansı yok...

Tespitiniz doğrudur Ege denizi üzerindeki mevcut yoğun ada ve kayalık oluşumu radarların doğru bilgi vermesini zaman zaman mümkün kılmıyor, dikkat ederseniz Kılıç sınıfı son paket hücumbotlarda radar izi düşülme çabası da var daha düşük radar izi kayalık ve adacıklarla birleşince hücumbotlarımız baskın niteliğindeki vur kaçlar için uygun bir platform oluyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Mar 2013, 09:00 
Süvariler

serkan1976 yazdı:
Özellikle ada sayısı fazla olan Ege'de bu adaları perde olarak kullanıp gemilere ani saldırılar yapmak için kullanılabilieceğini düşünüyorum...doğru bir düşünce mi benim düşüncem? Yani açık deniz savaşlarında şansı yok...

Tespitiniz doğrudur Ege denizi üzerindeki mevcut yoğun ada ve kayalık oluşumu radarların doğru bilgi vermesini zaman zaman mümkün kılmıyor, dikkat ederseniz Kılıç sınıfı son paket hücumbotlarda radar izi düşülme çabası da var daha düşük radar izi kayalık ve adacıklarla birleşince hücumbotlarımız baskın niteliğindeki vur kaçlar için uygun bir platform oluyor.

bu görev tanımı için yıllardır mrtp-70 projesinin hayata geçmesini bekliyorum.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Mar 2013, 09:16 
Süvariler

serkan1976 yazdı:

Zaten baya bir geriye doğru gidersek Türk donanmasının iki önemli deniz savaş olayını hücumbotlar yapmış.Büyük gemilerde resmi geçit

sultanhisar

AE2 yi batırmış

muavenet-i milliye

HMS Goliath batırmış

Geceyarısına doğru demir alan Muavenet-i Milliye karanlıkta sessizce seyrederek destroyerleri aşmayı başardı. Bu esnada destroyerlerden sadece birkaç yüz metre mesafeden geçmiş ve bunlar tarafından farkedilmemeyi başarmıştır. İki savaş gemisinden Goliath üzerine yaklaştığı esnada düşman gemisinin gözetçileri anlık bir tereddütle "parola" sormalarını fırsat bilmiş ve mümkün olan en yakın mesafeden üç isabetli torpido ateşlemiştir. Torpidolar Goliath'ın zırhını delerek gemi içinde büyük bir patlama yaratmıştır. Goliath birkaç dakika içinde alabora olmuş ve batmıştır. 700 kişilik mürettebatından kaptanı da dahil 570'i askerce ölmüşlerdir. Çanakkale önündeki müttefik filosunun komutanı sonradan not defterine "düşman madalyayı hak etti", sözlerini yazacaktır.

Diğer büyük gemiler kaybedilir korkusuyla hep geri planda tutulmuştur.

Ben hücumbot derim başkada bir şey demem.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Nis 2013, 17:41 
Süvariler

Nasıl Falkland savaşında Exocet füzeleri ingiliz gemilerini avlamaya başlayınca Fransızlar füzenin zayıflıklarını ingilizlerle paylaştı. Sonrasında etkili olamadı ise ayni mantık.

Üstadım, Falkland Savaşında Arjantin'in elinde kaç Exocet vardı, kaçı hedefini vurdu, İngilizlerin Fransızlardan isteği neydi ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Nis 2013, 17:55 
Akıncılar

bu görev tanımı için yıllardır mrtp-70 projesinin hayata geçmesini bekliyorum.

Ben ise ilk gördüğüm anda söylediğim gibi, ''Gerçekleşmesinin hayal'' olduğunu düşünüyorum. Yapabileceğini yapıyor zaten adam.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Nis 2013, 19:04 
Akıncılar

sailordream yazdı:

Üstadım, Falkland Savaşında Arjantin'in elinde kaç Exocet vardı, kaçı hedefini vurdu, İngilizlerin Fransızlardan isteği neydi ?

Arjantinin elinde çok az sayıda havadan denize Exocet vardı(yanılmıyorsan 5-6 adet kadar). Ancak savaşın sonuna doğru denizden atılan versiyonlarından karadan atılana modifiye ettikleri var.
Exocet ile vurulan ingiliz gemileri:
HMS Sheffield tip 42 destroyer,
Atlantic Conveyor 15bin ton harrier operasyonları için modifiye edilmiş konteyner gemisi. Bu karadan atılan exocet ile vuruldu.
HMS Glamorgan destroyeri batmadi ama yaralarak savaş dışı kaldı.
Arjantinlilerin iddiası Invincible'lı Exocet ile vurdukları yönündedir ama destekleyici bir kanıt yoktur.

Eger ki iki uçak gemisini vursalardı o zaman ingilizlerin hava üstünlüğünü ele geçirme şansları olamayacaktı.

İngilizler Fransızlardan Exocetin kodlarını ve hedef radarının calışma sistemini ve frekanslarını aldılar.
(Referans: http://www.margaretthatcher.org/document/110663)

O yüzden özgün füze teknolojisine sahip olma konusunu sayın HDS gündeme getirince destekledik. Ürün sizin olursa başkası sizin kodlarınızı satamaz ele geçirse dahi sizin değiştirme şansınız vardır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Nis 2013, 17:06 
Akıncılar

İngilizler Fransızlardan Exocetin kodlarını ve hedef radarının calışma sistemini ve frekanslarını aldılar.
Alıp ne yaptılar,hedefi vurmalarını nasıl engellediler?;saptırdılar mı? Radarını mı bozdular? Bu şehir efsanesini çok teknik ayrıntıya girmeden aydınlatacak bir arkadaş var mı? (Daha önce soruldu ve açıklandıysa bu linkte verilse olur)

Bunun hap gibi verilebilecek cevabı maalesef yok. Elektronik harp ve karşı tedbirler konusunu detaylıca incelemek gerek.
Ama basitçe örneklendirecek olursak. Füzenin kodlarını aldığınızda güdüm sistemindeki yanıltıcılar için nasıl bir çözüm bulduklarını öğrenirsiniz. Ona göre yanıltıcılarınızın dizinini yönünü değiştirir ve hedefe kilitlenme ihtimalini azaltır yada yanıltma ile sahte hedefe yönledirme ihtimalini arttırırsınız. Radarı bozmak yerine aldığı veriler ile güdümlenmesini engellemek üzere ayni frekanstan yayın yaparsanız radarı kör edersiniz kilitlenemez vs vs..
Şehir efsanesi kısmını anlayamadım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Nis 2013, 23:05 
Süvariler

Hatırladığım kadarı ile Sn. Orko Arjantin tüm füzeleri kullandı (elinde ancak 5 adet füze vardı), Füzelerin etkisiz hale getirildiği söylenti sadece demişti. Umarım doğru hatırlıyorumdur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Nis 2013, 22:59 
Akıncılar

1982 tarihinde bunu yapacak elektronik harp imkanı var mıydı? Benim izlediğim belgesellerde deniz yüzeyine belli bir irtifada uçan Arjantin uçaklarını ingiliz savaş gemilerinin radar ve füze sistemleri göremiyordu bile...Yani 2 'li 4'lü kol uçuşuyla deniz yüzeyine paralel uçan ve uçtuğunu gemilere doğru saldırdığını bildikleri halde bu uçaklara bir türlü kilitlenemeyen İngiliz donanması bu anlattığınız bir sürü Elektronik harp ve karşı tedbirleri nasıl gerçekleşrdi 1982 imkanlarıyla bilemiyorum...Şimdi yapabilir mi yapabilir ama 30 sene öncesi imkanlarıyla ?

Sadece discovery ve national geografik belgeselide gördüğünüz HMS Coventy nin batışı bölümünü bütün savaşın referansı olarak almayınız tek kaynağa bağlı kalmayınız araştırınız cevap yazmadan önce mutlaka çok kaynak araştırması yapınız referanslarınızla cevap yazınız.
elektronik savaş ikinci dünya savaşının ilk gününden beri aktif olarak kullanılmaktadır.
Referans kitap
http://www.amazon.com/Instruments-Darkn ... 1853676160
İngiltere ciddi anlamda falklands savaşında elektronik savaş sistemleri kullanmıştır
Referans makale.
http://www.globalsecurity.org/military/ ... lvinas.htm

Kısacası evet 1982 yılında İngiliz donanması bunları yapacak elektronik harp kabiliyetine sahipti.
Alıntı:
Elektronik harp ve karşı tedbirleri nasıl gerçekleşrdi 1982 imkanlarıyla bilemiyorum

Ben biliyorum ve aşağıdaki referans makalelerde evet gerçekleştirdi ve nasılı yazıyor okuyunuz.

"A Chronology of the Major Events Relating to the Malvinas/Falkland Islands from their Discovery to the Argentine Invasion 2 April 1982," Englebrecht, Col Joseph A., Jr., 1995, pp. 1
"Falklands/Malvinas (A): Breakdown of Negotiations," and Appendix B, "Early History and Legal Issues," Lippincott, Don (revised by Gregory F. Treverton), 1986, pp. 1- 18 and 20- 23.
The Falklands Campaign: The Lessons The Secretary of State for Defence, December 1982, pp. 5- 46.
Tilford, Earl H., Jr., "Air Power Lessons," Military Lessons of the Falkland Islands War: Views from the United States, 1984, pp. 37- 50.
Clausewitz and Seapower: Lessons of the Falkland Islands War Edward B. Zellem; Albert L. St Clair (Faculty Advisor) Air Command and Staff College 1999
Alıntı:
Şimdi yapabilir mi yapabilir ama 30 sene öncesi imkanlarıyla ?

Evet yapılabilirmiş ve yapılmış referans yukarıda yazığım makale ve kitapların tamamı.
ÖKÜZ de içiyorum kafam güzel izmirdeyseniz buyrun beklerim cevap yazmaktan İzmirin meşhur güzelliklerine bakamıyorum. Lütfen ama :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2014, 11:11 
Süvariler

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=kRaqCN6h6DY[/youtube]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Ağu 2015, 23:30 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kartal sınıfı 2 bot daha ağustos 2015 tarihi itibariyle hizmet dışına alınmıştır. Galiba son 2 adet kalmıştır.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Ağu 2015, 00:19 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Ağu 2015, 02:37 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Helikopterlerde kullanılanlar ile gemilerde kullanılan modeller arasında fark var mıdır? Mark 3 modellerinin uçaklar için geliştirildiğini biliyorum. Yoksa SH-60'larda kullanılmaya devam ederler.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Ağu 2015, 10:02 
Akıncılar

Ege'deki harekat ortamında kayda değer hiç bir potansiyelleri olmayan Penguen'ler muhtemelen müzeye kaldırılır.

Kartal sınıfının hizmetteki son iki botu, Ağustos ayında mürettebatın aileleri ile birlikte son bir kez seyir yaptıktan sonra emekliye ayrıldı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Ağu 2015, 10:06 
Süvariler

S-70b lerdeki Mk2. Kartallardaki eski Mk1 olabilir. Helo atar mi ? Atiyor olmasi lazim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2015, 14:25 
Akıncılar

Ege'deki harekat ortamında kayda değer hiç bir potansiyelleri olmayan Penguen'ler muhtemelen müzeye kaldırılır.

Sayın orko neden böyle düşünüyorsunuz bizimle paylaşırmısınız?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2015, 15:07 
Akıncılar

orko_8 yazdı:

1. Penguin'in (özellikle IR tarayıcısının), Norveç'in kıyı ve iklim özelliklerine göre tasarlanmış olması,

2. Ege'nin son derece zorlayıcı tuzluluk ve rutubet ortamı

3. Ege'deki yoğun adacık / kayalık ortam

4. Ege'deki son derece yoğun sivil, askeri ve ticari gemi trafiği.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2015, 16:05 
Süvariler

swat yazdı:
orko_8 yazdı:

1. Penguin'in (özellikle IR tarayıcısının), Norveç'in kıyı ve iklim özelliklerine göre tasarlanmış olması,

2. Ege'nin son derece zorlayıcı tuzluluk ve rutubet ortamı

3. Ege'deki yoğun adacık / kayalık ortam

4. Ege'deki son derece yoğun sivil, askeri ve ticari gemi trafiği.

Bilmediğimden soruyorum 3 ve 4. maddeler harpoon içinde geçerli değil mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2015, 16:20 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2015, 16:30 
Süvariler

Sayın Orko haddimi aştı isem mazur görün ama sizin fikrinize göre Ege'de coğrafi yapı gereği hücumbotlar ve denizaltılar , özellikle denizaltılar hayati öneme sahip. Bilhassa her iki taraf da bu doyma noktasına gelmiş - ki bu benim naçizane fikrim- tedbir anti-tedbir anlayışında iken- sizce en önemli güç çarpanı nedir? Denizaltılar mı? Ya da bunların kullanacağı sistemlerin haiz olması gereken özellikler neler?
Saygılarımla.

Büyük Millet Meclisi sizin yiğitlik çevrenizde korkusuzca bağımsızlık mücadelesine devam edebilmiştir. Bu nedenle Ankaralı hemşehrilerimin, bu vatanı kurtarma mücadelesinde ayrı bir şeref hissesi vardır.

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 72 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz