TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 25 Tem 2016, 16:54

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1389 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 118 19 20 21 2228 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2014, 15:07 
Uzaklaştırıldı

Çift zırh olayı tam da benim daha önceden bulduğum kaynaklardaki gibi açıkça bu haber videosunun 1.20 saniyesinden sonra kapıda iki ayrı plaka şeklinde görünüyor. Sanıyorum ki ilk katman ana zırh arkasındaki ise daha zayıf ama bir nevi durdurucu gibi çalışan birşey. Tel kafesle işi bitirilen Rpg 'nin arkadaki zırhta ufak çizikler ve çökükler ve bırakması gibi burada da aynı etkinin olabileceğini düşünüyorum. Daha önce bana söylenen koruma şekli de tam olarak bu tarzdı. Zırhlar arasını aç biri delinse bile arkadakini delemeyecek fakat birbirine bitişik olduklarında iki zırhın birbirinden ayrı olana göre daha zayıf olduğunu sanırım bilmeyen yoktur.

https://www.youtube.com/watch?v=cq9r8SVUCA4

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2014, 01:34 
Akıncılar

Dediğim gibi zırhın acısı da onemli...Kirpi den bahsedıyoruz ama RPG yıyıp de sektıren Cobra lar da var...Sadece cizilmiş falan...Sekmiş gitmiş roket..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ağu 2014, 17:24 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Dün 7-8 Kirpi yi Afyondan geçerken gördüm. Muhtemelen Konya istikametine gidiyorlardı. Bu araçları niye tırla yada tren yoluyla göndermiyorlar merak ettim doğrusu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Eyl 2014, 11:48 
Süvariler

Tren yolu neysede tırla taşımaya gerek yokki!Tırlar(tank taşıyıcı araç) genelde paletli araçlar için kullanılıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Eyl 2014, 12:00 
Akıncılar

Dün 7-8 Kirpi yi Afyondan geçerken gördüm. Muhtemelen Konya istikametine gidiyorlardı. Bu araçları niye tırla yada tren yoluyla göndermiyorlar merak ettim doğrusu.

Bir hafta önce de dörtlü gruplar halinde İzmir-Ankara karayolundaydılar. Lastik tekerli, karayoluna çıkmaya ehliyetli bu araçları, sürücüleri ile birlikte sevk etmek, hele ki güdük demiryolu şebekemiz nedeni ile muhtemelen çok daha pratiktir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Eyl 2014, 14:57 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Ben ekonomik açıdan düşündüm. Ama dediğiniz doğru, sonuçta mazot parasın devlete koymaz.
Konuyla pek alakası yok ama bilen varmı, bu araçların ortalama yakıt sarfiyatı nedir?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eki 2014, 12:44 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Son 1 haftada Elmadağ ve Polatlı'da (Ankara) tahminen 8'erli Kirpi konvoyları gördüm. Çok heybetlilermiş. Fotograflarını çekemedim araba kullanıyordum. Sınırdaki hareketlilik konvoyları artırmış anlaşılan.
Birde kasırga gördüm mutlu oldum. Konvoylardan bağımsız eğitim sahasında o ne güzel 4 tüptür öyle :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eki 2014, 16:46 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

ddemir yazdı:

Bir hafta önce de dörtlü gruplar halinde İzmir-Ankara karayolundaydılar. Lastik tekerli, karayoluna çıkmaya ehliyetli bu araçları, sürücüleri ile birlikte sevk etmek, hele ki güdük demiryolu şebekemiz nedeni ile muhtemelen çok daha pratiktir.

Sanırım araçlar yenidir. İzmir olduğuna göre . KKK da bildiğim kadarıyla böyle bir uygulama var. Araç yeniyse açılsın diye ilk intikalini kara yoluyla yapıyorlar . Hemde bir yerde aracı test etmiş oluyorlar .

Ben askerdeyken tabur komutanına kapalı kasa LR 130 tahsis edilmişti. Aracı almak için şoförler Ankaraya ya gittiler. Elazığa süre süre getirdiler.

Yine benzer bir olay Ford transit araçta olmuştu . Yine Ankaradan dağıtımdan alınan yeni araçta karter kutusunun plastik kaplamasını sökmeden monte etmişler. Yağ ısınınca oda eriyor ve filtreyi tıkıyor. Sonuç motor yolda kitleniyor. Krank piston sağlam çıktı ama segman ve silindir gömlekleri garantiden değiştirildi .

Bir yerde bayağı mantıklı bir uygulama . Hatırlarsanız ilk Kirpilerde doğuya kendileri gittiler.Biri yolda devrilmişti.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eki 2014, 18:09 
Süvariler

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eki 2014, 18:14 
Üye

Silahlı Kirpiler ne oldu, fabrika açıldıktan sonra kaç Kirpi teslim edildi bilgisi olan var mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eki 2014, 19:52 
Üye

Bugün BMC'nin bahçesinde bitmiş vaziyette 3 tane sarı 2 tane yeşil kamuflajlı kirpi hazır bekliyordu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eki 2014, 20:15 
Süvariler

Yeni Kirpiler:

[spoiler]Resim[/spoiler]

Ne güzel kamuflajı var , b*k sarısından çok daha güzel durmuş adam gibi askeri araca benzemiş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eki 2014, 20:24 
Akıncılar

Kule birbirinden bağımsız 4 kapağın yukarıda birleşmesiyle kapalı kule oluyor, dikkatli bakılırsa çiçek gibi açık duran plakalar görülebilir.
Tahmin tabi bu, var çünkü uygulaması. Görmedim şahsen.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eki 2014, 20:35 
Genel Yetkili

Resim

Sayın Paratrooper'ın söylediği gibi...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eki 2014, 20:43 
Site Başkanı

Ne güzel kamuflajı var , b*k sarısından çok daha güzel durmuş adam gibi askeri araca benzemiş.

Göze hoş geldiği için değil güney doğu ve iç Anadolu'nun topografik yapısına en uygun kamuflaj olduğu için uygulanıyor o kamuflaj yalnız...

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eki 2014, 20:53 
Akıncılar

T129'da olunca cırtlak da Kirpi'de olunca efektif mi :roll:

Uygun olan böylesi

Resim

T129'daki gibi

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eki 2014, 21:19 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Yeni Kirpiler:

Resim

Yeni olduğunu nasıl biliyorsunuz hocam . Yeniler 6x6 olacak gibi bir tevatür vardı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eki 2014, 21:36 
Süvariler

İnternette araştırma yaparken gördüm hocam. Bir gazetenin internet sayfasında çıkmış. Haber bugünün tarihini taşıyor. Kaynak TRM'de yasaklı bir kaynak. Haberin bağlantısını isteyen arkadaşlara gönderebilirim.

İlgili bağlantıyı ö.m olarak gönderdim sayın musti.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2014, 10:51 
Genel Yetkili

Üstad,
Kapalı kuleden kastım Ukss türevi bir silah istasyonuydu...Cobralar gibi

14 sayfada paylaşılmış. tekrar paylaşalım.

Şu sanırım:
12.7 Yüksel Atış Kulesi
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2014, 12:15 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Proje 468 araçtı. Revize edildi 614 adede çıkarıldı ama 6x6 konusu muallakta pek öyle bir beklentiniz olmasın. Emre Soncan'ın verdiği bir haberde 300 aracın uks li olarak teslim edileceği yer almıştı ama dediğim gibi 6x6 hiç bir kaynakta geçmedi. Yanlız SSM'nin ayrı yürüttüğü ve 50 adetlik bir alım yapacağı el yapımı patlayıcı ve mayın imha aracı olarak Kirpi 6x6 teklif edilmiş veya düşünülüyormuş diye bir yerlerde okumuştum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2014, 12:26 
Uzaklaştırıldı

Askerde Diyarbakır da biz gelmeden tugayın subayları evlerine taşıyan servis konvoyu taranmıştı. Yıl dönümünde yine taradılar bir kaç asker yaralanmıştı. Tabi hiç bir yanıt verilemedi kolay mı şehir girişinde sokak aralarından ateş edenlere karşılık vermek. Düşünüyorum da kirpi gibi kobra gibi araçlar olsa ne kadar etkili olurdu. Tugay içinde tatbikat yapılırdı görürdüm. Otobüsler 45 derece sağa kırılır askerler çıkarlar mevzi alırlar ateşe başlarlar. Olacak iş değil tabi. Silah kulesi olan kirpi yada kobra olsa tak tak tak indirirdi bir kaç kişiyi kesin. Polis nasıl vurduydu karanlıkta köşeden ateş edeni video sunu izlemiştik.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2014, 12:42 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Ben de hep sorarım hocam kendime bu kadar pusu yemiş bir ordu bu konsepti neden daha önceleri benimsemedi diye ama bir şeyi zor envantere alıyoruz ama alıncada çok seviyoruz bırakamıyoruz. Örnek Cobra mesela senelerce Otokar'ın verdiği 5 adet Cobra denendi denendi hiç bir alım olmadı ama şimdilerde senede 100 aracı aşkın Cobra envantere giriyor. Öyle uks li filan bomboş şekilde de değil. Kirpi de öyle değeri anlaşıldı. Daha nelerini görürüz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2014, 12:53 
Uzaklaştırıldı

Ciddiyetsizdik başka izahı yok. Fakirlik yada yeterli sanayi filan izah değil. Silahlı helikopteri bile şu saatte daha hala yeterli derecede temin etmemiş ülkede neyi izah edeceksin. Kadrolar çözüm üretmede becerikli maharetli değiller. Oysa komutan dediğin yarı mühendis yarı mütahit yarı sanayici ( bir yarı fazla oldu galiba) gibi cabbar olacak fırıldak olacak yaratıcı olacak. Bizimkileri gördük askerde işte kimse anlatmasa biz kendimiz tanıdık bir sene sabahtan akşama onların içinde askerlik yaptım. Onlar harekat planı hazırlarken ben kenarda harita isterlerse kapıp getirmek için esas duruşta bekledim. Biliyorum hiç iyi değillerdi. Bizim komutanlar anca mehmetcik ormanı konusunda iyidirler. İsrail de enflasyon düne kadar % 1000 idi ama ordaki komutan merkava tankını çizip önermiş. Başka komutanda daha ilginci kabul etmiş. Başkalarıda bütce ayırmış deneyin demiş. Böyle bir ordu var birde bizimki gibi hantal ordu. Farkı bu işte. Para değil mesele sadece.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2014, 14:26 
Kirpi 6x6 siparişi yok. Tamamı 4x4 klasik versiyon.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2014, 21:49 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Var aslında, takılabilirde niye takmıyorlar çok merak içerisindeyim, bana kalsa bütün araçlara takacaksın böyle.

Resim

En son Punish tarafından 24 Eki 2014, 21:52 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2014, 21:51 
Uzaklaştırıldı

Ben katılmıyorum. Açık kule olmaz diye bir şey yok. Askerler öyle her şeyden izole savaşmıyorlar. Şartlar eşitlensin seninde bir mevzin olsun kabak gibi kalma bu asgari anlamda yeterlidir. Ondan sonra bir kaç tanede daha iyisini yaparsın oda keyfine kalmış. Bizi unimog a koyarlardı evrak kamyonuna elimizde bir G3 le 30 km evrak taşırdık kamyon kasasında kuş uçmaz kervan geçmez yollarda. Biri bir jarjör boşaltsa arkasına sinecek hiç bir şey yok kabak gibi gittik geldik. O zaman önümde kıytırık bir çelik levha olsa vallahi kendimi zırhlı araçtaki kadar iyi hissederdim kasada kabak gibi giderken.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2014, 21:53 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Bi de bu 6x6 işini anlamadım ben... Bu aracın tek getirisi boyutlarının büyüklüğü nedeniyle personel kapasitesi mi olacak , yoksa daha alengirli özelliklere mi sahip olacak...

Bunun 4x4'ünü yollarda zor tutuyorlar, devrilen devrilene... 6x6 sı ile bizim uzman'lar hayatta baş edemez... :shock:

6x6 Kirpi, sanırım Eurosatory 2012'de görüldüğünde aracın taşıma kapasitesine bir iyileştirme yapmadığı ama yol tutuşunu arttırdığı söylenmişti.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2014, 22:04 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Ben katılmıyorum. Açık kule olmaz diye bir şey yok. Askerler öyle her şeyden izole savaşmıyorlar. Şartlar eşitlensin seninde bir mevzin olsun kabak gibi kalma bu asgari anlamda yeterlidir. Ondan sonra bir kaç tanede daha iyisini yaparsın oda keyfine kalmış. Bizi unimog a koyarlardı evrak kamyonuna elimizde bir G3 le 30 km evrak taşırdık kamyon kasasında kuş uçmaz kervan geçmez yollarda. Biri bir jarjör boşaltsa arkasına sinecek hiç bir şey yok kabak gibi gittik geldik. O zaman önümde kıytırık bir çelik levha olsa vallahi kendimi zırhlı araçtaki kadar iyi hissederdim kasada kabak gibi giderken.

İzleyin... Bir örnek.

[spoiler][youtube]https://www.youtube.com/watch?v=cPDHrXYSC1A[/youtube][/spoiler]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2014, 22:05 
Uzaklaştırıldı

Savaş işte bazen karşıdaki kazanacak tabi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2014, 22:09 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Savaş işte bazen karşıdaki kazanacak tabi.

Karşıdaki kazanacak ama UKS varken niye böyle olsun?? kendini o askerin yerine koy, düşün bir daha yaşamayacaksın ölüp gideceksin. Orada UKS olsa öteden görecek rahat rahat ateş edip imha edecektin ama sen çıktın kuleye keskin nişancı tüfeğiyle öldürdüler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2014, 22:19 
Uzaklaştırıldı

Askerler öyle kötülüklerde % 100 izole savaşmıyor ben ne yapayım. Bak avatarındaki askerde yatmış ateş ediyor. Hep kapalı yerde olamazsın buna savaş şartları izin vermez. Adaletsizliği ortadan kaldırmak kafidir bir çok yerde. Arkasına sineceğin güvenli mevzin sana verildiyse komutanın görevini yapmış demektir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2014, 22:19 
Üye

Bu silah konusu çok kapalı kapılar ardında sürüp gidiyor, ondan bu laçkalık. Başka ülkede F-35 alımı seçim programı oluşturuyor bizde ise büyükler bildiğini yapıyor. Halk da okey bu duruma. Devletimiz en iyisini bilir mantığında halk (hatta forumdaki kelli felli kullanıcılar), e devlet de bilmiyor. Sonuç 30 senedir silahlı helikopter peşinde bir NATO ülkesi.

Biraz da umursamamaktan. Bir şeyin görüntüsü yoksa halı altına itiliyor. Çukurca saldırısı oldu, videosu yayınlandı. Videoda BTR'ler kağıt gibi parçalanıyor. Sinyal kesici yok, KİRPİ'ler hava uçuyor. BTR'ler yeni girmedi di mi envantere, yıllardır var, yeni değil yani patlayıcı ile parçalanması. Ama noldu, video sonrası BTR'ler operasyonlarda, taşımada kullanımdan çekildi. Kirpilere GERGEDAN takıldı. UKS takılacak muhabbetleri de bu video sonrası çıktı.

Dağlıca baskını gibi onlarca baskın var, onun videosu çıktı diye insanlar gaza geldi, o baskın sonrası karakol yenileme harekatı başladı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2014, 22:22 
Uzaklaştırıldı

Geniş geniş konuşmak kolay...
O açık kulede karşı ateş eden senin bi yakının olsa bakalım böyle konuşabiliyormusun...

Unımog'lu zamanlar geride kalsın diye Kirpi geldi kuvvet'e... Yine Unımog iyi , Biz Land 110 ile gittik operasyonlara belin kırılır her çukurda.... Unimog onun yanında S-Class Mercedes... Geçmiş mazide kaldı.. Herkes kendi zamanında yaşadıklarını yazsa askerde ansiklopedi olur buralar...

Açık kule bildiğin intihardır... Kulen kapalı olursa UKS sisteminde olursa hem kendini korursun hemde yapacağın kontra ölçüp biçerek , görerek hesaplayarak olduğu için kafasına kafasına çakarsın...

O meşhur UKS'li Cobra videosunda köpeğin kafasına çaktığı durumu , açık kule silah istasyonlu Cobra ile yapan çıkarmıydı. ?

Şu videonun linkini verseniz de izlesek...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2014, 22:48 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Açık kule saçmalıktan başka bir şey değil.100 tane açık kuleli araç olacağına 50 tane kapalı olsun.Üstünde kameralı silah koyacaksın.Geçen minigun koymuştular cobraya.Kapatıcan tamamen.Oh mis ne güvenli.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2014, 23:48 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

6x6 sı ile bizim uzman'lar hayatta baş edemez... :shock:

Bu biraz yanlış olmuş. 6x6 sürmesinin nesi farkeder. Hem yere daha iyi basar . Devrilmesi azalır. Arka tekerden biri parlarsa diğeri harekete devam eder. Bekayı arttırır. Keşke hepsi 6x6 olsa.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eki 2014, 11:00 
Üye

Uzun şasinin daha kolay devrilebileceğinden emin misiniz ? Bence tam tersi de ondan sordum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eki 2014, 11:48 
Akıncılar

SARP gibi uzaktan kumandalı kulelerin durumsal farkındalığı azaltmak gibi de bir yan etkisi var..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eki 2014, 14:17 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

i
Şasi daha uzun hocam...
Daha kolay devirirsin ani hareketlerde...

Şasi uzunluğu aynı . Sadece teker yerleşimi farklı . 6x6 ağırlık merkezinide aşağıya kaydırır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2014, 22:01 
Üye

BMC'nin en farklı , şu an sürdürülebilir ürünü Kirpi ve BMC'nin diğer ortağı Katar'la ilgili bir analiz;
http://www.gazetedokuzeylul.com/kose-ya ... masin.html

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eki 2014, 18:03 
Akıncılar

BMC'nin en farklı , şu an sürdürülebilir ürünü Kirpi ve BMC'nin diğer ortağı Katar'la ilgili bir analiz;
http://www.gazetedokuzeylul.com/kose-ya ... masin.html

Salakça bir yorum (gazetede yorumu yazan kastedilmiştir) İsrail tasarımından devşirildiği hatta bununla ilgili parayı dahi ödemediği bu konunun önceki sayfalarında dahi detaylıca yazılmış çizilmiştir. Ulusalcı yorum yazacağım diye doğrulardan uzaklaşmak da hiç iyi olmuyor. Nerede kaynağı yorumların... yok. Yalana girmemek gerek. Açıklayamazsan kanıtlayamazsan yalan yazmış olursun düsturunu kimse bu yorumcuya öğretmemiş anlaşılan.

Evet Ethem Sancak sağlam yükselen değerleri menfaatine kullanan rüzgarın etkisi ile yürü ya kulum demiş "işini bilen" birisidir.

BMC kamyon üretimine de tekrar başlıyormuş sanırım hatta yarım kalanlar tamamlanacak öncelikle.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eki 2014, 18:12 
Akıncılar

Basılı bir şekli yok her halde bu gazetenin. Bu adama yazmayı yasaklamali. Üstüne, lise eğitimine falan tekrar başlatmalı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Kas 2014, 22:08 
Üye

http://youtu.be/gDBNCwTPYWU?list=UUiohi ... uS6GcvnO0Q
Bu video yeni paylaşılmış dikkatimi çekti kirpi karakola girerken videoyu çeken peronel videoyu kapatıyor sebebi ne olabilir ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2014, 12:51 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

[quote="KMC HALİL"]http://youtu.be/gDBNCwTPYWU?list=UUiohifxCEM895uS6GcvnO0Q
Bu video yeni paylaşılmış dikkatimi çekti kirpi karakola girerken videoyu çeken peronel videoyu kapatıyor sebebi ne olabilir ?[/quote]
Telefonunu komutana kaptırmak istememiştir

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2014, 20:31 
Üye

Tunus: Kirpi yaralı taşımada kullanılıyor.
https://www.facebook.com/video.php?v=88 ... =2&theater

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Şub 2015, 22:17 
Süvariler

http://www.ntv.com.tr/turkiye/hakkaride ... RCUAug8M9g

Askerlerimize acil şifalar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Şub 2015, 22:57 
Akıncılar

Resimlere göre araç KİRPİ değil KOBRA.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Şub 2015, 00:11 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Bu iş yakında uçan her kuşu F-16 sanmaya dönecek,artık her araca kirpi demeye başlayacağız.

Allahü teâlâ hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Şub 2015, 00:26 
Süvariler

Bu iş yakında uçan her kuşu F-16 sanmaya dönecek,artık her araca kirpi demeye başlayacağız.

Cobra’lara bir kaç defa Kirpi ve Akrep demişlerdi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Şub 2015, 00:36 
Site Başkanı

Otokarın ZPT lere Akrep demeyeni haberci yapmıyorlardı bir ara zaten :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Şub 2015, 11:17 
Süvariler

Resim

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1389 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 118 19 20 21 2228 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: AlicnDniz, fırtına86, Heise IT-Markt [Crawler], Hermiyas, Rush ve 15 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: