TRMilitary - Savunma Sanayii Forum

Tam bağımsız Türkiye için yerli savunma sanayi.
Sistem saati: Sal Tem 07, 2015 6:26 am

Tüm zamanlar UTC + 3 saat [ DST ]

Loading

Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 1078 ileti ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44  Sonraki
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
İletiTarih: Per Haz 12, 2014 5:43 pm 
Süvariler

UYARILAR:
Eğer OTOKAR (KOÇ GRUBU)) Ana Muharebe Tankı ihalesini aldığında ; geliştirilecek tankın seri üretimini de almayı garantiye almayacak kadar aptal bir holding ise benim diyecek sözüm yok...

Hiçbir firma sadece prototip geliştirmek için bu kadar altyapı yatırımına girmez....Hele ki KOÇ gibi global bir firma asla böyle bir işe girmez...

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Per Haz 12, 2014 5:47 pm 
Süvariler

UYARILAR:
[quote="hearpork75"]Eğer OTOKAR (KOÇ GRUBU)) Ana Muharebe Tankı ihalesini aldığında ; geliştirilecek tankın seri üretimini de almayı garantiye almayacak kadar aptal bir holding ise benim diyecek sözüm yok...

Hiçbir firma sadece prototip geliştirmek için bu kadar altyapı yatırımına girmez....Hele ki KOÇ gibi global bir firma asla böyle bir işe girmez...[/quote]

Otokarın bu işten zarar ettiği yok ki. Geliştirme için para aldı zaten, üstüne bu projedeki kazanımlarını farklı araçlarda da kullanabilir. Örneğin Tulpar da

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Per Haz 12, 2014 6:11 pm 
Süvariler

UYARILAR:
ddemir yazdı:
hearpork75 yazdı:
Eğer OTOKAR (KOÇ GRUBU)) Ana Muharebe Tankı ihalesini aldığında ; geliştirilecek tankın seri üretimini de almayı garantiye almayacak kadar aptal bir holding ise benim diyecek sözüm yok...

Hiçbir firma sadece prototip geliştirmek için bu kadar altyapı yatırımına girmez....Hele ki KOÇ gibi global bir firma asla böyle bir işe girmez...

Otokarın bu işten zarar ettiği yok ki. Geliştirme için para aldı zaten, üstüne bu projedeki kazanımlarını farklı araçlarda da kullanabilir. Örneğin Tulpar da

Tabi ki bir zarar etmezler. Zararı biz ederiz. Altay'a sahip olma hızımızda (Veya kalitemizde) belirgin bir azalma olacağını düşünüyorum ihale OTOKAR'dan başka bir firmaya verilirse. Yani zararı bizler yani millet yani devlet edecektir kanaatimce. Yine de gün ola harman ola diyelim, başka ne diyelim.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Per Haz 12, 2014 7:14 pm 
Üye

UYARILAR:
Olsun olsun rekabet iyidir .
Koç zarar etmez birikimli personelini istediği şekilde kullanabilir ne var ki her zaman aynı iktidar olmayacağına göre pek sorun yok. yeter ki Türkiye içinde altyapı olsun , bir savaş durumunda her şekil üretim yapılır

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Cmt Haz 14, 2014 9:17 am 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
Herkes tank üretim ihalesi yapıldı da ihale Koç grubuna değil de başka bir gruba verilmiş gibi konuşuyor. Hükumet tank geliştirme ihalesini Koç'a verirken de dünya görüşlerinin farklı olduğunu biliyordu. Şimdi de biliyor. Bence Tank için yine Koç grubu ile deva edilecek. BMC belki geçmişte aldığı işlerden daha fazlasını alacak.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Cmt Haz 14, 2014 11:13 am 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
Başta hangi hükümet olursa olsun ihaleyi Koç' a vermek veya vermemek zorunda değil. Sanki yapılan bütün ihaleler Koç' a verilmelidir gibi bir algı var. Bir ihale yapılır ve bu ihaleye en uygun teklifi veren firma ihaleyi alır. Koç grubu yıllardır her alanda girdiği bütün ihaleleri aldı ve bir tekel oluşturdu. Daha sonra da kendini yargı ve siyaset üstü görmeye başladı. Yeri geldi ekonomiye müdahale etti, yeri geldi siyasete müdahale etti. Ben bu durumun değişmesi adına başka bir firmanın ihaleyi almasını istiyorum. ( Ancak İlla yandaş olsun para yeşil kesimde kalsın anlayışına şiddetle karşıyım. ) Bir tane koçumuz olacağına 3-4 tane kuzumuz olsun ve aralarında rekabet yaparak büyüsünler.

Korkulan olur da yeşil sermayeye verilirse her şey boşa gider. Zaten bu kesim genellikle ileri görüşü olmayan, gelecek vaad etmeyen, bugünün rantından yararlanmaktan başka derdi olmayan insanlardan oluşuyor. Gelecekte hükümet değiştiğinde kaybolur giderler. Ama giderken projenin geleceğini de götürürler.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Cmt Haz 14, 2014 12:12 pm 
Akıncılar

UYARILAR:
İşte iki yanlış da bir doğru etmiyor.. Koç'un üzerine vazife olmayan işler karıştırdığı doğru olabilir de, hukuksuzca ellerindeki projeleri de almak en az o kadar kötü.. İşte yanlış yanlışla düzelmiyor.. Doğruda ısrar ve sebat gibi nir kaygımızın olması gerekiyor..

Yani bir de memleketin parası, beytülmal bu.. Öyle al-ver edilecek şey değil..

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Cmt Haz 14, 2014 5:18 pm 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
memogianni yazdı:
. BMC belki geçmişte aldığı işlerden daha fazlasını alacak.

Tank üretim ihalesi cemaat ve arap sermayeli BMC ye gider. Tayyip yedirirmi milyar dolarlık ihaleyi Koç lara cemaat ve arap sermayesi dururken. Milgem i ellerinden alan tankı hayatta yedirmez.Zaten SSM müsteşarıda gitti . Şimdi oraya bir uzaktan kumandalı koyarlar.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Cmt Haz 14, 2014 5:55 pm 
Süvariler

UYARILAR:
HDS yazdı:
İşte iki yanlış da bir doğru etmiyor.. Koç'un üzerine vazife olmayan işler karıştırdığı doğru olabilir de, hukuksuzca ellerindeki projeleri de almak en az o kadar kötü.. İşte yanlış yanlışla düzelmiyor.. Doğruda ısrar ve sebat gibi nir kaygımızın olması gerekiyor..

Yani bir de memleketin parası, beytülmal bu.. Öyle al-ver edilecek şey değil..

MİLGEM'de olan olur bence Sayın HDS. Tanka koyacak motoru Alamanlar muhtemelen ucuza vermezler.

Gerçi MİLGEM işinde pişmiş aşa su kattı RTE. O olayla bu ne derece kıyaslanır tartışılır...

Bu olayda seri üretim ihalesi daha açılmadı. Tankı tasarlayanın seri üretimi üstlenmesi aslında en doğrusu olacak. Yetişmiş elemanların küstürülmemesi şart. Hiç riske girilecek zamanda değiliz.

Ama siyasi otorite kendisine karşı siyasi tavır koyan bir sermaye grubuna ne derece güvenir?

Galiba her konuda dananın kuyruğu Cumbaba seçiminden sonra kopacak.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Cmt Haz 14, 2014 8:33 pm 
Akıncılar

UYARILAR:
Milgem olayı kendini inkardıda, artık iş kaçınılmazsa bir limonata yapmaya çalışacaksın. İyi taraflarına bakacağız; daha kaliteli üretim, tecrübeli personel, iyi bir altyapı, tesisin ve personelin mevcut yeteneğinin devamı, öğrenen değil bilen bir adamın yapması, atıl kalma tehlikesi yaşayan bir tesise can suyu olması falan. Aklıma şu an gelmeyen bir çok şey eklenir bu listeye.

Adamlarda ''biz gemi yapmalıyız'' falan diye çok istedi zaten, o da var.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Pzr Tem 13, 2014 1:12 am 
Akıncılar

UYARILAR:
Tunus Kirpi'si.

Resim

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Pzr Tem 13, 2014 2:49 am 
Üye

UYARILAR:
İç güvenlikte kullanılan tüm Kirpiler ve tanklar keşke bizde de kafeslense.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Pzr Tem 13, 2014 7:33 pm 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
Güneydoğuda görev yaparken Kirpilere karşı saldırı yaşamış olan TSK personelinin zırhın rpg ile delinmediğini söylediğini zaten biliyoruz bunun üzerine kafes zırhın da eklenmesi ile tadından yenmeyecek hale geleceği açık fakat bu tarz bir eklemeye ihtiyaç var mı ? Sonuçta bu araca kornet veya tow benzeri bir füze atılması ihtimali düşük ( iç güvenlik harekatları ) fakat bir şekilde bu gerçekleşir ise zırh kafesinin bu tehlikeyi bertaraf edebileceğini sanmıyorum.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Pzr Tem 13, 2014 10:58 pm 
Uzaklaştırıldı

UYARILAR:
Johannes yazdı:
Güneydoğuda görev yaparken Kirpilere karşı saldırı yaşamış olan TSK personelinin zırhın rpg ile delinmediğini söylediğini zaten biliyoruz bunun üzerine kafes zırhın da eklenmesi ile tadından yenmeyecek hale geleceği açık fakat bu tarz bir eklemeye ihtiyaç var mı ? Sonuçta bu araca kornet veya tow benzeri bir füze atılması ihtimali düşük ( iç güvenlik harekatları ) fakat bir şekilde bu gerçekleşir ise zırh kafesinin bu tehlikeyi bertaraf edebileceğini sanmıyorum.

RPG bu aracın bir yanından girer öbür yanından çıkar.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Pzr Tem 13, 2014 11:34 pm 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
[quote="BurakZ"][quote="Johannes"]Güneydoğuda görev yaparken Kirpilere karşı saldırı yaşamış olan TSK personelinin zırhın rpg ile delinmediğini söylediğini zaten biliyoruz bunun üzerine kafes zırhın da eklenmesi ile tadından yenmeyecek hale geleceği açık fakat bu tarz bir eklemeye ihtiyaç var mı ? Sonuçta bu araca kornet veya tow benzeri bir füze atılması ihtimali düşük ( iç güvenlik harekatları ) fakat bir şekilde bu gerçekleşir ise zırh kafesinin bu tehlikeyi bertaraf edebileceğini sanmıyorum.[/quote]

RPG bu aracın bir yanından girer öbür yanından çıkar.[/quote]

Bu güne kadar rpg ile safdışı bırakılabilen tek bir kirpi dahi olmadı . Ufak bir araştırma ile Bölücü Terör Örgütü'nın bile bu araçlara saldırmaktan vazgeçtiğini kolaylıkla görebilirsiniz.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Pzr Tem 13, 2014 11:57 pm 
Süvariler

UYARILAR:
BurakZ yazdı:
Johannes yazdı:

RPG bu aracın bir yanından girer öbür yanından çıkar.

Biz Rpg yi zurna yapmış bir nesiliz.Rpg bize vızz gelir.
Resim

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Pzr Tem 13, 2014 11:59 pm 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
Johannes yazdı:
Bu güne kadar rpg ile safdışı bırakılabilen tek bir kirpi dahi olmadı . Ufak bir araştırma ile Bölücü Terör Örgütü'nın bile bu araçlara saldırmaktan vazgeçtiğini kolaylıkla görebilirsiniz.

RPG saldırısına uğrayan bir Kirpi oldu mu acaba? Saldırıya uğrayan Kirpilerin çoğu EYP kaynaklı saldırılara uğradı...

Ayırca Kirpi'nin zırh seviyesi STANAG 4569 Seviye III, 7.62x51mm zırh delici zarflı mühimmat (mühimmat kalitesi ve mesafeye göre 7.62x54mm) ve 8 kg Anti-Tank mayınına ve dengi patlayıcıya kadar dayanma seviyesine sahip. Dediğiniz durum RPG ancak araca motor bloğunun olduğu taraftan isabet ederse olağan görünmekte...

http://en.wikipedia.org/wiki/STANAG_4569#Level_3

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Pzr Tem 13, 2014 11:59 pm 
Uzaklaştırıldı

UYARILAR:
Öbür yanından çıkmaz o abartıydı ama içeri girer RPG
Tankmı bu etkilemesin. 7.62 ye karşı içindekileri koruması böyle bir sınıf için kafi korumadır.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Pts Tem 14, 2014 12:01 am 
Akıncılar

UYARILAR:
@Johannes seninle uğraşmak gerçekten zor. Yönetim sana bir care bulsun. Forumda kalırsan, bir yıl sonra yazdıklarını okuyup çok utanacaksın.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Pts Tem 14, 2014 12:05 am 
Akıncılar

UYARILAR:
Bunu oldukca uzun uzun tartısmıstık...Evet, KIRPI oldukca korumalı bır arac, cok da can kurtardı kurtarıyor....Ancak dırek bır RPG ısabetıne dayanabılecegını ben de dusunmuyorum. Yerı gelıyor AMT ler bıle RPG ıle ımha ya da saf dısı edılebılıyor. Sunu da eklemek ısterım kı bır AT roket ya da fuzenın zırhlı araca carpması ve ımha etme sekansında pek cok faktor etkılıdır...Zırhın ozellıgı, egımı, kalınlıgı. vurus acısı vs. Yanı RPG bu aracı delebılır ama her zaman deler mı? Icınde olup ogrenmek ıstemem. yine de tedbırı elden bırakmamakta fayda var..Bir de her zaman daha cok patlayıcı tıkıstırılmıs EYP olacaktır. Bunu da unutmayalım.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Pts Tem 14, 2014 12:23 am 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
Öte yandan, RPG var RPG var. Hangi RPG ? RPG-7 mi ? RPG-7 ise hangi başlıkla ? PG-2 mi, PG-7 mi, PG-7M mi, PG-7L mi, PG-7R mi, TGB-7 mi, OG-7 mi,vb. ?

Mesela OG-7 bir halt yapamaz...

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Pts Tem 14, 2014 12:32 am 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
Güneydoğuda görev yapan bir arkadaşımdan kirpinin taciz ateşlerine ve roket atışlarına maruz kaldığı ilk zamanlarda fire vermediğini duymuş ve araştırıp doğru olduğunu bulmuştum.Daha sonraları ise terör örgütünün kirpilere saldırmayı bıraktığı yönünde sayfa sayfa haberler çıkmıştı. Sebebi ise arası boşluklu israil malı çift zırh ile kaplı olması yüzünden atılan mühimmatın ilk zırhı geçse bile metal kafes mantığında olduğu gibi ikinci zırhı geçemeyişi idi. Hatta o çift zırhlı resimleri vardı arıyorum şu anda bulamıyorum. Ayrıca 2 adet rpg ile vurulup yoluna devam eden bir humwee videosunun linkini de aşağıda paylaşıyorum en azından biri fikir edinmenizde yardımcı olacaktır. Ben asla asparagas yayan gazeteciler gibi uydurma birşey yazmam...

https://www.youtube.com/watch?v=ThFZ-TX2bc8

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Pts Tem 14, 2014 12:36 am 
Uzaklaştırıldı

UYARILAR:
Belkide haklıdır.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Pts Tem 14, 2014 12:51 am 
Uzaklaştırıldı

UYARILAR:
Kobra`nin da zirhi 7,62`lik kursuna dayanikli seviyede,MRAP Kirpi`nin de zirhi o kadarmis demek ki Sn.DENO`nun dedigine gore.

Gurcu`lerin Kobrasini Ruslar test etmisti,gercekten de 7,62`ye dayanikli,hatirlarsak Kobra`nin arkasindan vurulmustu ve kursun zirhi delerek soforun koltugundan gecerek soforu oldurmustu.12,7mm`lik zirh delici Kord ile ates edilmisti.RPG-7`ye dayanmasi soz konusu bile olamaz,Kirpi`nin de zirhi yaklasik oyle ise BurakZ`nin dedigi gibi bir yanindan girer obur tarafindan cikar.

Iste o Kobra 307`nolu Kord ile vurulduktan sonra ve test edilirken.

Resim

Resim

Resim

Resim

7,62`lik
Resim

Resim

Resim

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Pts Tem 14, 2014 1:13 am 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
Johannes yazdı:
Ayrıca 2 adet rpg ile vurulup yoluna devam eden bir humwee videosunun linkini de aşağıda paylaşıyorum en azından biri fikir edinmenizde yardımcı olacaktır. Ben asla asparagas yayan gazeteciler gibi uydurma birşey yazmam...

https://www.youtube.com/watch?v=ThFZ-TX2bc8

Hocam videoda RPG yi nereden yediğini görmüyoruz ki, motor, gövde ve/veya şasi bağlantı organlarına gelse idi bu Humvee nin hareket etme şansı yoktu, aha buda Irak'ta arka kapıdan RPG yiyen bir Amerikan Humvee'si:

Resim

Aha buda Afganistan'da ön camından RPG yiyen bir Amerikan RG-33 MRAP'ı...

Resim

Ayriyeten vurulan aracın, vurulma açısı ve neresinden vurulduğu da önemli, dediğim gibi teker, motor bloğu ve benzer yerlere gelirse içindeki personel için ölümcül bir sonuç doğurmaz, lakin zırh koruma seviyeleri daima personeli koruyan gövde kafesinin dayanımına göre verilir, bir nevi insan gövdesi gibi, ortalama bir insanı uzuvlarından vurursanız uzun süreli kan kaybı dışında doğrudan ölmesi için bir neden yoktur, bu zırhlı araçlar içinde böyle...

Zaten yukarıda koruma değerlerini verdik, hangi mesafeden hangi tür mühimmata dayandığı yazıyor, boşuna inat etmeye gerek yok...

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 1078 ileti ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat [ DST ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Git: