TRMilitary

Tam bağımsız Türkiye için yerli savunma sanayi.
Sistem saati: Pts Nis 21, 2014 9:25 am

Tüm zamanlar UTC + 3 saat [ DST ]
Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 1 ileti ] 
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: HK-G3 piyade tüfeği
İletiTarih: Pzr Tem 15, 2012 4:25 pm 
Çevrimdışı
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Kayıt: Çar Tem 11, 2012 1:02 am
İleti: 3193
Konum: -İzmir- <
UYARILAR:
G-3 piyade tüfeği (Açılımı :Gewehr-3 ,Türkçe :Tüfek-3) Alman Hecker Koch silah firması tarafından tasarlanıp üretilmiş 7.62x51mm ebadında mühimmat kullanan piyade tüfeğidir. Tasarımına 1950 li yılların başlarında başlanmıştır.Esasında ilk olarak İspanyol CETME firması tarafından STG-44M piyade tüfeği üzerinden geliştirilen Cetme-C model deneysel tüfek olarak ortaya çıkmıştır. Batı Alman ordusu o zamanlar standart piyade tüfeği olarak FN-FAL ları kullanmaktaydı ."Mauser" in küllerinden doğmuş yeni yetme bir silah şirketi olan Hecker Koch şirketi tarafından ordu kullanımı için için Fn-Fal tüfeklerini G-1 adı altında 1956 yılına kadar lisans altı üretmiştir. Şirket bu yıldan sonra Lisans sözleşmesini bütün hakları ile birlikte kendine bağlamak için esas üretici Belçika'lı FN firması ile temasa geçmiş lakin yapılan görüşmeler başarısızlıkla sonuçlanmıştır.Bu olaydan sonra Hk yetkilileri yeni 7.62mm çapında modern bir piyade tüfeği tasarlamayı kararlaştırmışlardır. Bu amaç için ilk olarak İspanyol CETME tasarım şirketi ile irtibata geçmişlerdir. geleceğe en yatkın olan ve en ilerici prototip tasarımı olan Cetme-C üzerinde karar kılınmıştır,Tüfek mekanizması ilk olarak STG-44 lerde kullanılan ve daha sonra Hk lı tasarımcıların üzerinde bir çok geliştirme yaptığı "silindir geciktirmeli gaz kaçırma" sistemidir.mekanizma temel olarak "fişek yatağındaki yanmanın sürgü aracılığıyla fişeğe müdahale etmesi" ile çalışır. 1950 lerin sonlarına gelindiğinde ilk prototip G-3 modeli hazırdı.


HK G-3A1:
Resim

Ordu kullanımına sunulmayan ve seri üretime geçmeyen bu model şirketin sadece deneysel olarak tasarladığı prototip tüfeğidir. CETME-C model tüfeği ile bir çok benzerlik göstermektedir. İlk başta eğimli 20 mermilik ve 30 mermilik kutu şarjörleri ile denenmiştir. El kundağı ve dipçik tamamen ahşap malzemeden yapılmıştır. Nişangahlar ve tüfek yapısı daha tam anlamı ile kesinleşmemiştir.HK G3-A2:
Resim

Prototip modelden çok kısa bir süre sonra ortaya çıkmıştır. Bu tasarımla mekanizma ve gövde çizgileri esas haline kavuşmuştur. Dipçik ve el kundağı halen ahşap malzemeden üretilmeye devam etmiştir. Seri üretimine geçilen ilk G-3 model piyade tüfeği bu modeldir.Düz 20 mermilik kutu şarjörleri ile üretilmiştir. Batı Alman ordu kullanımına 1959 yılında giren tüfek bir sonraki ve esas modelin çıkmasına kadar yani 1964 yılına kadar seri üretimde kalmıştır.


HK G3-A3:
Resim
G3A3 eski tarz "slimline" el kundağı ve eski tarz tetik mekanizması ile
Resim
Yeni tarz tetik mekanizması ve yeni el kundağı ile yenilenmiş G3A3 modeli

En güncel modeldir. Bir öndeki modele göre bariz farkları el kundağı ve dipçiğin plastik materyaller kullanılarak yapılmış olmasıdır .Aynı zamanda tetik mekanizmasının içindeki dişli tasarımları da kapsamlı bir kaç düzenlemeden geçirilmiştir,mermi çıkış haznesi yeniden tasarlanmış ve el kundağı daha uzatılmıştır. Bu sayede tüfek az da ola hafiflemiştir. Batı Alman ordu kullanımına 1964 yılında girmiş ve uzun bir süre boyunca kalmıştır

Bu tüfek 1990 lardan sonra küçük bir güncelleme geçirmiştir. Yeni tarz ve üzerinde 3-lü darbeli atış modu da bulunan polimer tetik mekanizması entegre edilmiş ve yeni tarz daha ergonomik el kundağı entegre edilmiştir.Tüfek Alman ordu kullanımından 1997 yılında emekli edilse de, yeni tetik mekanizması ve dürbün ile modifiye edilen modelleri manga keskin nişancı tüfeği olarak kullanımını sürdürmüştür.Bu tüfeklerde peyderpey G-28 ile değişecektir .Tüfek Hk tarafından 2001 yılına kadar üretilmeye devam etmiştir.Avrupa ve Asya da kendine büyük bir kullanıcı kitlesi yakalayan tüfek günümüzde hala İran, Türkiye, Yunanistan, Pakistan ve Meksika tarafından lisans altı üretilmeye devam etmektedir.

HK G3-A4:
Resim

Bu modelde sabit dipçik yerini içeri doğru kızak mekanizması ile kayabilen seyyar dipçiğe bırakmıştır. böylelikle silah taşıması daha rahat,ve daha ergonomik hale gelmiştir...


Hk G3-KA4:
Resim

G-3A4 model piyade tüfeğinin özel kuvvet kullanımını için tasarlanmış kısaltılmış namlulu karabina modelidir. Bu sayede tüfek daha kompakt ve daha seri bir yapı kazanmıştır. Tüfek şu ana kadar Alman KSK komandoları ve İngiliz SAS komandoları tarafından kullanılmıştır


Hk G3-SAS:
Resim

Tüfeğin MP-5 tarzı el kundağı ve daha kısa bir namlu ,alev gizleyen ile iyice kompakt hale getirilmiş ultra-karabina modelidir. Yakın mesafe çatışmaları için tasarlanmıştır. Aynı zamanında bu model dipçikten de yoksundur.

Türkiye ve G3:
G-3 Türk silahlı Kuvvetleri envanterine ilk olarak 1967 yılında girmiştir .Başta sadece Hava İndirme Komandoları ve Amfibi Deniz piyadeleri tarafından kullanılan G-3 modelleri 1967-1985 yılları arasında MKE nin lisans altı üretmesi ile ordu standart servis tüfeği haline gelmiştir. Daha sonra da 2000 li yıllarda MKE den ek siparişlere bir miktar G3 sipariş edilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri halihazırda G3 piyade tüfeklerinin en büyük kullanıcısı konumundadır.Toplamında MKEK TSK için 700.000 küsür G3 tüfeği üretmiştir.MKEK verimli zamanında yılda 50.000 tüfek üretme kabiliyetine ulaşmıştır. Kıbrıs Barış harekatı ve Bölücü Terör Örgütü ile mücadelede aktif olarak görev alan G3 piyade tüfekleri 2000 li yıllardan itibaren komando birliklerinde yerlerini Hk-33 piyade tüfeklerine bırakmıştır. Hala ordu standart tüfeği olma statüsünde olan G-3 tüfeklerinin seri üretimi bu yıl sonu başlayacak MKE yapımı özgün piyade tüfeği ile emekli edilmesi düşünülmektedir.

Resim
Hk G-3KA4 MKEK yapımı polimer şeffaf şarjörleri ile

_________________
Resim


Sayfa başı
 Profile bak  
 
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 1 ileti ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat [ DST ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Git:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

sağlıklı yaşam
phpBB3 Türkçe: phpBB Türkiye