TRMilitary

Tam bağımsız Türkiye için yerli savunma sanayi.
Sistem saati: Cum Kas 21, 2014 4:53 am

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Loading

Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 2788 ileti ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39 ... 112  Sonraki
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Re: Ana Muharebe Tankı Projesi-Altay Yorumlar
İletiTarih: Pts Kas 19, 2012 4:35 pm 
Süvariler

UYARILAR:
kanas yazdı:
Çektiğim bu fotoğraf simetri tartışmalarına birazcık da olsa yardımcı olabilir belki.

http://d1211.hizliresim.com/13/m/g2grj.jpg

Sanki tören acelesi ile biraz alaturka iş yapılmış...

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Pts Kas 19, 2012 4:55 pm 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
Tank sanki (bize göre ) sağ tarafa yatık.

Allahü teâlâ hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur

Yasaklı Kaynaklar Listesi: Anadolu Ajansı(AA),Zaman Gazetesi,Today's Zaman,Aksiyon Dergisi,Cihan Haber Ajansı,Sızıntı Dergisi,Samanyolu TV,STV Haber,Sabah Gazetesi,Star Gazetesi,Taraf Gazetesi,Kanal 7,Ülke TV,TVT,Haber7.com,Rotahaber.com,Cafesiyaset.com,Newstime7.com,Tevhidhaber.com,Kanaltürk TV,Yeni Akit Gazetesi,Habervaktim,AKİT HABER,Yeni Şafak,Milli Gazete,Tahahaber.com,Bugün Gazetesi,Haberler.com,İnternethaber.com.ODA TV,Hürriyet

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Pts Kas 19, 2012 4:57 pm 
Süvariler

UYARILAR:
KILIÇ yazdı:

Tank dönüş yaparken çekilmiş fotoğraf hocam. Ondan öyle görünüyor. Tank bize göre sola kendisine göre sağa dönmekte.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Pts Kas 19, 2012 4:59 pm 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
gorzone yazdı:
KILIÇ yazdı:

Tank dönüş yaparken çekilmiş fotoğraf hocam. Ondan öyle görünüyor. Tank bize göre sola kendisine göre sağa dönmekte.

Tam tersi...

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Pts Kas 19, 2012 5:06 pm 
Genel Yetkili

UYARILAR:
Henüz ortada bir tank maalesef yok, bu yürüyen mock up kuleli bir cisim, ön prototip dahi degil. Kamuoyu icin bir sov, surada meclis icinde konusuyoruz madem.

Ben henüz Altay'in bu motor, namlu, zirh.. gibi ana komponentlerinin yabanci kaynakli olmasindan dolayi bu tanki nereye koyacagima karar verebilmis degilim. Ileride motor yerli olacak, aktif koruma sistemleri olacak, süspansiyonu atipik olacak deniliyor ama Güney Kore bile 1995 yilindan bu yana gelistirmek istedigi XK-2'yi 17 yil sonra seri üretime geciremezken, Hindistan bile 40 yilda bir Arjun'u adam edememisken, ben sahsen sorgulamak zorunda kaliyorum bu MTU motor, Rheinmetall top ve Güney Kore kaynakli alt sistemler mevzusunu.

Pasif, aktif sistemleri nelerdir, bu agirligi 1500 BG motor nasil kaldirir ve/veya bu tank bu parametreler dogrultusunda nasil cevik olabilir, 1800 BG olacaksa, kim yapacak bunu sorgulayan sadece bir azinlik var bu önemli mevzulari.

Bizim anlayamadigimiz, bir tankin top, zirh, motor ve yazilim gibi ana komponentlerinin harmoni icinde calismasi gerektigi, yoksa bunlarin hepsini ayri ayri yapabilseniz bile, bu basarili bir tank yapabileceginiz anlamina gelmez. Güney Kore bu konuda cok arkalarda yer alan bir ülke. Bir Almanya, Ingiltere, ABD, Rusya, Israil ve Fransa'nin eline su dökemez asla.

Altay'in ana parametrelerine bakin, orada 1979 seri üretimi, yani 33 sene üretilmis bir Leopard 2 tankini göreceksiniz, ki Altay 2050'ye kadar kullanilacak öylemi? Umudum soft/hard kill donanimi yaninda, bu agir ve hantal tankin güclü olmasi gereken motorunda. Bir de yurt icinde üretilerek yerli yazilimla donatilmasinda.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Pts Kas 19, 2012 5:36 pm 
Süvariler

UYARILAR:
Zagor yazdı:
Pasif, aktif sistemleri nelerdir, bu agirligi 1500 BG motor nasil kaldirir ve/veya bu tank bu parametreler dogrultusunda nasil cevik olabilir, 1800 BG olacaksa, kim yapacak bunu sorgulayan sadece bir azinlik var bu önemli mevzulari.

Leopard 2a7 üzerinde 1500 HP'lik MTU MB-837 Ka501 dizel motoru olduğu ve 2a7'nin 67.5 ton ağırlığı olduğu yazıyor nette ki kaynaklarda. Bizim Altay Tankının bu tanktan ağır olma ihtimali var mı?

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Pts Kas 19, 2012 5:37 pm 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
KILIÇ yazdı:

Aynı yatıklığı tanıtım videosunda düz yürüken de farkettim.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Pts Kas 19, 2012 5:53 pm 
Genel Yetkili

UYARILAR:
gorzone yazdı:
Zagor yazdı:

Leopard 2a7 üzerinde 1500 HP'lik MTU MB-837 Ka501 dizel motoru olduğu ve 2a7'nin 67.5 ton ağırlığı olduğu yazıyor nette ki kaynaklarda. Bizim Altay Tankının bu tanktan ağır olma ihtimali var mı?

Leopard 2A7+ konseptinin opsiyonel dozeri var, ilave 1.5/2 tonluk tank alti anti-tank mayin korumasi var.
Buna ragmen bu tank bile Altay ayarinda, muharebe agirligi 67.5 ton.

Kaldiki tank dizayn ettigini varsaydigimiz Güney Kore bile Almanya'ya hemen her ciddi askeri motor ve kara muharebe sistemleri acisindan bagimli.

Bu, Tip 214 sinifi denizaltilarindan tutunda, bizim yerli oldugunu iddia ettigimiz, aslinda sadece yazilimi az bucuk yerli olan ve bizde lisans montaj "manyagi" MKEK önderliginde sözde üretilen Firtina tipi kundagi motorlu obüsünden (ki Güney Kore K9 orijinali bile kismen Almanya kaynaklidir) bir cok örnege kadar varir.

Bakin Tip 214 sinifi denizalti dedik. Güney Kore, sivil/ticari gemi insaa alaninda dünya pazarinin yaridan fazlasini elinde tutuyor, hatta bir ara sübvansiyonlrla bu oran bir kac sene öncesine kadar dünyada dile kolay en az % 70-80 civarindaydi ama ne yapiyor bu dev ülke? Almanya'dan denizalti, obüs komponentleri, tank motoru, namlusu vs. aliyor.

O teknoloji harikasi olarak gördügümüz Güney Kore, hayal kirikligina ugramisti, Almanlar Rheinmetall yapimi 140 mm capli tank namlusu top projesinden bir kac sene önce son anda vazgectiginde.
Bize ne oldu peki?
E bizde mecburen 140'tan 120 mm'ye düstük 55 kalibre olsada, yalanmi?
Yani sözde teknolojik, kismen kopyaci "batinin Cin'i" bir Güney Kore bile Almanya'nin agzina söyle bakiyor, yoksa hersey Hyundai/Kia arabasi (eskiden bir de Daewoo soytarisi vardi degilmi?) yapmak, Samsung TV/Monitör (Beko örnegindeki gibi) veya cep telefonu üretemekten ibaret degil demek, burada daha ciddi tanktan bahsediyoruz !!! Tank baska bir mevzudur,her babayigit yapamaz onu. Süper güc adayi Cin bile eski SSCB veya simdi Rusya menseili tnklari kopyaliyor ama hala öz gün bir sey gelistiremiyor degilmi? Yoksa gerekmi görmediler, öyleyse biz niye Altay reklami yapiyoruz önümüzdeki 40-50 sene icin kullanacagimiz?

Önce Imrali ile görüsen serefsizdir deyip, daha kisa bir süre önce, adeta gurur duyarcasina evet görüsülüyor benim talimatimla diyen RTE sov yapti ya gecenlerde TRT dahil 40 kanalda mock up kuleli o "sey" ile daha cok erkenden?

Tanki herkes yapamaz kardes!

Bu birikim, tecrübe, teknoloji, egitim, azim ve ArGe gerektirir, öyle gökten zembille indirerek 6-7 senede tank yapilmaz, asla yapilamaz, yapilsada, ona yerli denmez.
Hadi bakalim hep birlikte seyredip görecegiz mevzuyu.

Ama su TV'lerdeki sovlari biraz by pass edelim lütfen.

Bakin uluslararasi ciddi kaynaklara, daha ortaya cikamamis bir ciddi Altay prototipi hakkinda dahi neler yaziliyor?

Yani adamlar öküz, bir her seyi cözdük ve uluslararasi komplo ile karsi karsiyayiz öylemi simdi?

Hadi onu gectim, biz bu mevzuya yerli bir tank ürettik diye gercekten bakabiliyormuyuz elimizi vicdanimiza koyarak kendimizi kandirmaya calisarak yirtinsakta?
Milgem bile platform bazinda daha milli bir proje..

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Pts Kas 19, 2012 6:02 pm 
Süvariler

UYARILAR:
Sn. Zagor bu görüşlerinde çok haklı... Dış kaynaklı ilgili yazıları takip edenler bilir. Altay bizim için melez bir tank malesef.. Ancak ar-ge faliyetlerimiz duraksamadan devam ederse elde ettiğimiz tecrübeler ile 15-20 yıl sonra gerçekten ''%100 Milli Tank'' yapabiliriz. Tabi o yıllarda tanklar hala meydanlarda ise..

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Pts Kas 19, 2012 6:15 pm 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
ResimResim

Tankın yüzde yüz milli olmasını istiyorsanız sadece motora değil tankta kullanılan termal kameraların merceklerine kadar inmeniz gerekir. Tankın tamamını yerli yapmak şimdilik bir hayal ama hepinizin kaçırdığı çok önemli bir nokta var. Bu bizim tankımız. TSK tank satın almak istediği zaman ABD kongresine bağlı kalmayacak, Alman meclisinde bizim tanklarımız konuşulmayacak. En önemli nokta bu. Bunun haricinde, az önce dediğim gibi termel kameranın merceklerini, tankın içindeki LCD ekranları dışarıdan almak hiç önemli değil.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Pts Kas 19, 2012 6:28 pm 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
Kimin çizdiğini bilmiyorum bu yüzden kaynak veremiyorum:
Resmi tam boy görmek için üzerine tıklayın.

Simetrik tartışmanız için:

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Pts Kas 19, 2012 7:18 pm 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
kanas yazdı:
Çektiğim bu fotoğraf simetri tartışmalarına birazcık da olsa yardımcı olabilir belki.

O araç Altay P1. MTR olan prototip üstündeki kule fuardaki mock-up süslenmiş hali. Asimetrik görünen FTR aracı.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Pts Kas 19, 2012 7:24 pm 
Uzaklaştırıldı

UYARILAR:
F-16 yazdı:
ResimResim

Tankın yüzde yüz milli olmasını istiyorsanız sadece motora değil tankta kullanılan termal kameraların merceklerine kadar inmeniz gerekir. Tankın tamamını yerli yapmak şimdilik bir hayal ama hepinizin kaçırdığı çok önemli bir nokta var. Bu bizim tankımız. TSK tank satın almak istediği zaman ABD kongresine bağlı kalmayacak, Alman meclisinde bizim tanklarımız konuşulmayacak. En önemli nokta bu. Bunun haricinde, az önce dediğim gibi termel kameranın merceklerini, tankın içindeki LCD ekranları dışarıdan almak hiç önemli değil.

+1923

Ben kendi namıma söyleyeyim. Altay'ın dünyanın en iyi 3 tankı arasında olmasına gerek yok, en iyi 5 ya da 10 tankı arasında olmasına da gerek yok. Hele bir üretelim, zamanla hem geliştirir, hem de daha yerli bir tanka doğru ilerleriz. Sayın F-16'ının da dediği gibi, ben tank için ona buna yalvarmak zorunda kalmayayım o bana yeter.

Neticede eldeki kuş, havadaki kuştan iyidir.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Pts Kas 19, 2012 7:51 pm 
Süvariler

UYARILAR:
Altayın eteklikli halini merak edenler için iyi kötü bir çalışma yaptım.

Resim

Bu da normal hali

Resim

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Kas 20, 2012 12:07 am 
Süvariler

UYARILAR:
Alçaltılmış süspansiyon konulmasından bahsediliyor. Etekler konulduktan sonra bu tank daha ne kadar alçalabilir ki?

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Kas 20, 2012 1:32 am 
Süvariler

UYARILAR:
Merak ettikleriniz bölümüne aşağıdaki soruyu içeren bir başlık açmıştım. Konuyu uzun süredir takip etmeme rağmen sorduğum soru ile ilgili bir bilgi göremedim. Cevap konusunda yardımcı olarak arkadaşlara şimdiden Teşekkür Ederim.

Alıntı:
Ülke olarak ilk defa tank yapıyoruz. Teknik konularda Rotem'den yardım alıyoruz. Ama mesela bizim geçmişteki tank kullanım tecrübelerimiz Altay tankına yansıtılabiliyor mu? Otokar, tank konusunda uzman, ordudan emekli olmuş bir danışman falan tuttu mu? Yani işin uzmanı bir asker mühendislere mesela "direksiyon yakınında en az yarım metre boşluk olsun yoksa şu sıkntı çıkıyor, paletlerde şuna dikkat edin geçmişte şu sıkıntıları çektik bir daha çekmeyelim, şu derece soğukta yakıt donuyor çözüm bulun" vs diye yönledirme yapıyor mu?

Yoıksa sadece TSK nın istekleri çerçevesinde "şu derinlikte hendekten geçebilsin, şu hıza ulaşsın, şu kadar asker oturabilsin vb." kriterler mi baz alındı.

Bilgisi olan arkadaşlar beni aydınlatırsa sevinirim. Teşekkürler....

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Kas 20, 2012 1:48 am 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
Tuzmen yazdı:
Merak ettikleriniz bölümüne aşağıdaki soruyu içeren bir başlık açmıştım. Konuyu uzun süredir takip etmeme rağmen sorduğum soru ile ilgili bir bilgi göremedim. Cevap konusunda yardımcı olarak arkadaşlara şimdiden Teşekkür Ederim.

Alıntı:
Ülke olarak ilk defa tank yapıyoruz. Teknik konularda Rotem'den yardım alıyoruz. Ama mesela bizim geçmişteki tank kullanım tecrübelerimiz Altay tankına yansıtılabiliyor mu? Otokar, tank konusunda uzman, ordudan emekli olmuş bir danışman falan tuttu mu? Yani işin uzmanı bir asker mühendislere mesela "direksiyon yakınında en az yarım metre boşluk olsun yoksa şu sıkntı çıkıyor, paletlerde şuna dikkat edin geçmişte şu sıkıntıları çektik bir daha çekmeyelim, şu derece soğukta yakıt donuyor çözüm bulun" vs diye yönledirme yapıyor mu?

Yoıksa sadece TSK nın istekleri çerçevesinde "şu derinlikte hendekten geçebilsin, şu hıza ulaşsın, şu kadar asker oturabilsin vb." kriterler mi baz alındı.

Bilgisi olan arkadaşlar beni aydınlatırsa sevinirim. Teşekkürler....

Otokar, 1. Ana Bakım Merkez Komutanlığı ile yakın çalışma içerisinde olduğunu duymuştum. Zaten Kara Kuvvetleri tank ile ilgili isteklerini hazırlarken geçmiş tecrübeler ışığında ve ihtiyaca göre hazırlığını yapar. Bu tüm alınan malzemeler için geçerli.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Kas 20, 2012 1:51 am 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
Leo2NG modernizasyonunda dahi TSK'nın epey katkısı var iken adamların kendi tanklarında geride oturacağını düşünmek abes kaçıyor. Geçmiş tecrübelerden hiç ummadığımız kadar fazla yararlanılacaktır. Gönlünüz ferah olsun.

Resim

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Kas 20, 2012 2:35 am 
Üye
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
Mirliva yazdı:
kanas yazdı:

Sn. Kanas,resim yüklerken doğrudan erişim konudunu kopyalarsanız sorun çözülür.Mesaja eklerken 'Img' kodları arasına yapıştıracaksınız veya resim büyük boyutluysa 'wimg' kodunu kullanacaksınız.

tank orda sağa manvra yapıtor o yüzden sağa yatıyor diye düşünüyorum dinamik süspansüyon hesabı

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Kas 20, 2012 8:38 am 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
Arkadaslar pazar azerbaycanin birinci kanalinda askeri program izliyordum Azerbaycanin Turkiyeden 600 tane tank alacai soylendi dunden beri internette arasdiriyorum bisey bulamadim bence Bu Altay olur olursa super olur 600 tane mukkemel

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Kas 20, 2012 9:26 am 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
Zagor yazdı:
gorzone yazdı:
Zagor yazdı:

Sayin Zagor yazdiklarinizin bir couna katiliyorum ama bir yerden baslamak lazim 50 yil once bi kopya ile baslasaydik simdi nerelerdeydik deneyim kazanmisdik Tank gorsel olarak K2 kopyasi gibi duruyor bu benide biraz uzdu ama icindeki sistemlerde cok onemli lep 1 Aselsanin gelisdirdiyi Volkan Atis sistemi konulmus Bence bu gun en onemli unsur elektronik yazlimlar bunlarida kendimiz yapiyorsak ben umutluyum

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Kas 20, 2012 11:42 am 
Uzaklaştırıldı

UYARILAR:
Altay K2 ye benziyor yada kopyası diyen arkadaşlara sorum; Bize, görsel anlamda, ana silah haricinde benzer 1 tane nokta söylermisiniz lütfen... Merak içindeyim.

Bulamıyorsanız benzer noktalar, artık bitirin bu söylemleri çünkü Koreliler dahi Altayı, K2 ye benzetemediklerini, beklentilerinden farklı bir tank ortaya çıkmış olduğunu söylüyorlar. Yetmezmi?

----------------------------------------------------------------------------------
Resim
MKE ne zaman böyle bir silah ailesi oluşturur... O zaman bir faydası olduğuna inanılabilir.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Kas 20, 2012 12:21 pm 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
[quote="arnork"]K-2 tankıyla ALTAY'ı bir karşılaştıralım..

hicmi benzerlik yok
Bu cok da problem diyil yani benzesin sonucda alt yapisi bu tank ama benim kendi fikrim benzerlik var yalnis goruyorsam ozur dilerim

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Kas 20, 2012 12:40 pm 
Süvariler

UYARILAR:
Tankın altı benziyor ama üst bölümün/kulenin alakası bile yok.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Kas 20, 2012 12:47 pm 
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
Gövde tasarımı K2 den alınma bu açıkca ortada arkadaşlar...

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 2788 ileti ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39 ... 112  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 2 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Git:  

Web Sitesi Tasarımı