TRMilitary - Savunma Sanayii Forum

Tam bağımsız Türkiye için yerli savunma sanayi.
Sistem saati: Sal May 26, 2015 7:20 am

Tüm zamanlar UTC + 3 saat [ DST ]

Loading

Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 3113 ileti ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39 ... 125  Sonraki
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Re: Ana Muharebe Tankı Projesi-Altay Yorumlar
İletiTarih: Sal Kas 20, 2012 7:30 pm 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
Tank slalom yapıyor orada.
Ayrıca merkez kaç kuvveti denen bir şey yok.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Kas 20, 2012 7:37 pm 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
tcg dumlupınar yazdı:
ayır tank kendine göre sağa manevra yapıyor ve merkezkaç kuvveti ile kendine göre sola yatıyor. Herhangi bir otomobilde de oluşan bir tepki bu neden bukadar büyüdü anlamadım süspansiyonluk bir durum yok tamamen merkezkaç kuvvetiyle alakalı.

Arkadaşların anlatmaya çalıştığı simetri farkı başka bir şeydi ama neyse zaten büyütülecek bir konu değil ..

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Kas 20, 2012 7:49 pm 
Süvariler

UYARILAR:
F-16 yazdı:
Ayrıca merkez kaç kuvveti denen bir şey yok.

nasıl yok ?!'^'+!' =) sağa doğru manevra yaparken sola yatıyor işte. Tankın sürücüsü de kendine göre sağa doğru bakmakta insan gitmek istediği yöne doğru bakar, neyse diğer bir cevabımda ben simetri tartışmasına cevaben yazmadım yukardaki yorumlarda tankın kendine göre sola doğru yatması hakkında garip yorumlar yapılmış ona cevaben yazdım iletimi.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Kas 20, 2012 8:14 pm 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
tcg dumlupınar yazdı:
F-16 yazdı:
Ayrıca merkezkaç kuvveti denen bir şey yok.

nasıl yok ?!'^'+!' =) sağa doğru manevra yaparken sola yatıyor işte. Tankın sürücüsü de kendine göre sağa doğru bakmakta insan gitmek istediği yöne doğru bakar, neyse diğer bir cevabımda ben simetri tartışmasına cevaben yazmadım yukardaki yorumlarda tankın kendine göre sola doğru yatması hakkında garip yorumlar yapılmış ona cevaben yazdım iletimi.

Merkezkaç kuvveti lisede öğrencilere konuyu daha kolay anlatmak için uydurulmuş bir şey.
Bahsettiğiniz şey eylemsizlik. Örneğin otobüs fren yaptığında, ivmelendiğinde sabit kalabilir misiniz ?

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Kas 20, 2012 9:32 pm 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
Vallahi benim yerlilik kıstasım bir askeri sistemin hangi ülke tarafından üretildiği ve o ülke bunu diğer ülkelere rahatça pazarlayıp para kazanabiliyorsa o silah o ülkenindir. Gerisi teferruhat amaç para kazanmak değil mi zaten.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Kas 20, 2012 9:55 pm 
Yeni Üye

UYARILAR:
Tankta kullanılan malzemenin martenzit yapısı biraz fazla darbeden dolayı yırtılmalar yarıklar oluşmuş zırh taksalarda yorulma devam edecektir kristal yapısının ısıl işlemle değiştirilmesi gerek en azından biraz elastik deformasyona uğrayabilmeli yada kompozit malzemeden alt kısımın sağlamlaştırılması gerek keskin köşe yapmışlar alt kısmı radyus olsa direk darbeye maruz kalmaz diye düşünüyorum gerçi zırhın yerleştirilmesi zor olur o şekilde de sizce ne yapılabilinir bunu abzorbe edebilmek için görüşlerinizi merak ediyorum...?

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Kas 20, 2012 9:58 pm 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
İnce mi ? Yanlışlıkla T-90 videosuna bakıyor olmayasınız ?
Resmi tam boy görmek için üzerine tıklayın.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Kas 20, 2012 10:02 pm 
Yeni Üye

UYARILAR:
Metal yorulmasının zırhla ne alakası var? Metali değiştireceklerse onu bilemem tabi

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Kas 20, 2012 10:04 pm 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
KORAYKURT yazdı:
Altay tanıtım videosunda ,yukarda linki verdim,dikkatimi bir şey çekti.

kule zırhının kaynak yerleri bazı karelerde belli oluyor.incelerken ,zırhın çok ince olduğu gibi bir izlenime kapıldım.bu prototip seri üretimde kullanılacak zırhmı yoksa nedir?benmi yanlış görüyorum.

Gerçek zırh henüz tank da kullanılmadı üstadım. 3. prototipden itibaren gerçek zırhı göreceğiz zira Roketsan ve Nurol(sayın kanas'dan aldığımız bilgi) şuan zırh üstünde çalışmaları devam ediyor.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Kas 20, 2012 10:06 pm 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
Şu görülen araçlarda zıh çeliği kullanıldı.Ancak kullanılan zırhın sertlik değeri; işte o benim kafamı kurcalıyor. :!: :?:

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Çar Kas 21, 2012 12:21 am 
Üye
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
igirgin yazdı:
kuxu3405 yazdı:
Resim

mühimmat yeri resmin sağ üst tarafı olabilir mi ?

Orası genelde elektronik sistemlerin yeridir.

fakat amerikan m1a2 ve leoparda 2a6 tanklarında mühimmat yeri olarak tank kulesinin arka tarafında bulunuyor

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Çar Kas 21, 2012 12:28 am 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
Altay'da da öyle değil mi? Bir boşluk daha var orada?

Resim

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Çar Kas 21, 2012 12:37 am 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
Dünyada bütün tanklarda kule bölmesinde mühimmat yerleri aynı yerdedir. Aksine şekilde kullanmak isterseniz tankta mühimmat depolama konusunda sıkıntılar başlar. Boş görülen yerde telsiz ve elektronik aletler bulunur.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Çar Kas 21, 2012 12:38 am 
Yeni Üye

UYARILAR:
Metal plastik deformasyonla birlikte aşırı zorlanmış ve bu kullandıkları alaşımlı çelikte yırtılma meydana gelmiş günü kurtarmak için de otogar kurnazlık yaparak defolu tankla gösteri yapmış ama dikkatli izleyen kabak gibi yırtılmaları görür resmi paylaşmıştım bir kaç sayfa öne giderseniz yırtığı sizde rahatlıkla görürsünüz anlamadığım madem çekiyorsun hiç değilse sağlam bir tankla çekiver insanın canını sıkmanın ne alemi var ki neyse duygusala bağladım ben galiba...

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Çar Kas 21, 2012 12:39 am 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
O boşluk bölme elektronikler ve bilgisayarlar için. Arkadan bakım ve tamirat için bırakılan kapak boşluklatı da açıkça görünüyor.

İçinde ıvır zıvır görülen bölme mühimmat gözleri. Dikkatli bakıldığında o ıvır zıvırın mühimmatı temsil ettiğini farkedebilirsiniz. Kovanların bilezikleri filan görülüyor.

120 lik olduğuna göre gözlerde 40 civarı mermi bulunabilir.

Bu arada yukarıdaki yorumlardan birinde ne kadar ince olduğ geçiyordu. Öyle özellikle de mühimmat bölmesi ayrı bir parça gibi ve ince. Çünkü ters bir şey olursa patlamanın etkisi içeri değil de daha ince olan arka tarafa doğru olsun diye.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Çar Kas 21, 2012 12:40 am 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
tankgunner yazdı:
Dünyada bütün tanklarda kule bölmesinde mühimmat yerleri aynı yerdedir. Aksine şekilde kullanmak isterseniz tankta mühimmat depolama konusunda sıkıntılar başlar. Boş görülen yerde telsiz ve elektronik aletler bulunur.

Rus tanklarında mühimmatların konulduğu yerde bir sıkıntı var galiba. RPG atılınca kendinden geçiyor tank. İçindeki mühimmatlar infilak ediyor.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Çar Kas 21, 2012 12:46 am 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
Zırhında problem var. Tanka yıldırım düşse dahi mühimmatın patlama riski olduğunu duymuştum. O yüzden mühimmat rafları izole edilmiştir. Dik depolanan mühimmatların altlarına da izole lastik konulur.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Çar Kas 21, 2012 12:46 am 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
T.M.U yazdı:
tankgunner yazdı:

Rus tanklarında mühimmatların konulduğu yerde bir sıkıntı var galiba. RPG atılınca kendinden geçiyor tank. İçindeki mühimmatlar infilak ediyor.

Tank küçük olduğu için saçma sapan yerlere mühimmat koyuyorlar ve sonuç sizinde belirtiğiniz gibi kendinden geçme ile bitiyor. :geek:

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Çar Kas 21, 2012 12:57 am 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
dum yazdı:
O boşluk bölme elektronikler ve bilgisayarlar için. Arkadan bakım ve tamirat için bırakılan kapak boşluklatı da açıkça görünüyor.

İçinde ıvır zıvır görülen bölme mühimmat gözleri. Dikkatli bakıldığında o ıvır zıvırın mühimmatı temsil ettiğini farkedebilirsiniz. Kovanların bilezikleri filan görülüyor.

120 lik olduğuna göre gözlerde 40 civarı mermi bulunabilir.

Bu arada yukarıdaki yorumlardan birinde ne kadar ince olduğ geçiyordu. Öyle özellikle de mühimmat bölmesi ayrı bir parça gibi ve ince. Çünkü ters bir şey olursa patlamanın etkisi içeri değil de daha ince olan arka tarafa doğru olsun diye.

Sevgili dum yerleşim kulede 15(16) geri kalanı sağlı ve sollu iki parça olmak üzere gövde içerisinde. Mermi yerleşimi Leopard'lardan.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Çar Kas 21, 2012 1:07 am 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
O vakit kule oldukça kalın bir zırha sahip. Dışarıdan büyüklük itibarı ile yanılttı beni..

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Çar Kas 21, 2012 2:18 am 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
Daha adam gibi top mermisi yapamayan kurum(MKEK), sabotlu APFSDS mühimmatını nasıl yapacak, onu merak ediyorum ben.

Almanya'dan bi kaç yüz tane alıp depolamakta fayda var, sanıyorum.

Resim

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Çar Kas 21, 2012 2:20 am 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
Zaten Türkiye'den yüzde yüz yerli bir tank beklemek ne kadar doğru olabilir ? Tabi ki dışarıdan yardım alınacak. Bundan sonrakini de biz yaparız.

Bu olaylara bu kadar iyimser bakan ben miyim ? Bırakın başbakanın yüzde yüz milli palavralarını. Sadece projeye odaklanın.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Çar Kas 21, 2012 2:31 am 
Süvariler

UYARILAR:
Sanchez yazdı:
Daha adam gibi top mermisi yapamayan kurum(MKEK), sabotlu APFSDS mühimmatını nasıl yapacak, onu merak ediyorum ben.

Almanya'dan bi kaç yüz tane alıp depolamakta fayda var, sanıyorum.

Sayın Sanchez çok iyi bir konuya değindi. Tankı yapıyoruz da mühimmatı ne olacak? 25 mm konusunda yaşanan sıkıntılara bizzat şahit oldum ben. Koca taburun depolarında bir tane bile 25 mm yoktu. 500 küsür ZMA üretmişsin mühimmatını tedarik edememişsin. Atış eğitimi için günlerce mühimmat beklemiştik. 11 yıl öncesinden bahsediyorum, durum şimdi nedir bilemem.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Çar Kas 21, 2012 3:13 am 
Yeni Üye

UYARILAR:
Benim anlam veremediğim..Nasıl konu Siyasete çekilebiliyor..Eğrisiyle doğrusuyla son 10 yılda atılan adımları hala küçümseyen tavırdaki arkadaşlara Bir çift sözüm var..''Becereriksizler ancak şikayet edip eleştirir.Bu projeler Türkiye'nin hep Hayaliydi.Evt bazıları mevcut iktidar öncesine dayanır.Fakat bunu gerçekleştirecek ne İRADE mevcuttu bu ülkede nede KAYNAK aktarımı .Onlarca sene önce ''HAYAL'' bile edilemiyordu şimdiki yazışmalarımız.Açın her topicte her ürettiğimiz bir ürün eksiğiyle fazlasıyla tartışılıyor.RTE yi seversiniz sevmezsiniz ama hükümetiyle Savunma Sanayine desteğini görmemezden gelmeniz komik duruma düşürüyor.Birde bu DESTEĞİ ben kafamdan uydurmuyorum.Milgem'in fikir babası emekli oramiral Vural BEYAZIT paşamızın anlattıklarını bir dinleyin ( http://www.tersanedergisi.info/?pid=19544 ).Trmilitary sitesini yaklaşık 2 senedir Misafir olarak takip ederim.Projelerin herbiriyle ilgili en ufak bir gelişme varmı diye hergün gezinirim..Yiğidi öldür hakkını ver diye bir atasözümüz vardır.Hatırlatayım..Türkiye Cumhuriyeti tarihinde Atatürk dönemi hariç hiçbir dönemde Ar ge üzerine bu kadar kaynak ve destek aktarılmadı.Elbet 80-90 yıldır uyutulan bir yapının üzerinden ölü toprağını atmak zor..Bir anda %100 yerli ürün yapmak çok zor.Ama herşey basamakla.Sonuçta Bugün İsrail bile tankını %100 üretmiyor.Motorunu kendine 2.dünya savaşında soykırım ugulayan ALMANYA'dan almaktadır.Nitekim Rusya..O bile eski haşmetli Dev donanmasını Fransızlardan gemi satın alarak MODERNİZE etmekte..Yani eleştirirken yapıcı olun YIKICI değil..Unutmayın insanlar ve hükümetler geçici Devlet ve Millet Baki kalacaktır..

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Çar Kas 21, 2012 3:20 am 
Akıncılar

UYARILAR:
demokrasi yazdı:
Metal plastik deformasyonla birlikte aşırı zorlanmış ve bu kullandıkları alaşımlı çelikte yırtılma meydana gelmiş günü kurtarmak için de otogar kurnazlık yaparak defolu tankla gösteri yapmış ama dikkatli izleyen kabak gibi yırtılmaları görür resmi paylaşmıştım bir kaç sayfa öne giderseniz yırtığı sizde rahatlıkla görürsünüz anlamadığım madem çekiyorsun hiç değilse sağlam bir tankla çekiver insanın canını sıkmanın ne alemi var ki neyse duygusala bağladım ben galiba...

O bölgedeki malzemenin kalınlığı ne kadar?.. Malzemenin mekanik özellikleri nedir?.. Tüm bunlarla birlikte bulabileceğimiz gerilmeleri orada yaratabilecek bir güç var mı?.. Tankın üzerinde?..

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 3113 ileti ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39 ... 125  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat [ DST ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Git: