TRMilitary

Tam bağımsız Türkiye için yerli savunma sanayi.
Sistem saati: Per Arl 18, 2014 11:10 pm

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Loading

Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 43 ileti ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Baykar Makina Çaldıran İHA
İletiTarih: Sal Tem 31, 2012 1:13 am 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
2007 yılında SSM tarafından rekabet usulune dayalı olarak (KaleBaykar ve Vestel Savunma) Taktik İnsansız Hava Aracı Sistemi Geliştirme programı başlatılmıştır.
Firmamız herhangi bir devlet desteği olmadan geliştirdiği İHA Sistemi ile 2009 Haziran ayında Keşan Havalimanında ilk uçuş testinde tam otomatik kalkış, uçuş ve iniş gerçekleştirmiştir.
Eylül-Ekim 2009 yılında resmi heyet huzurunda Bayraktar Taktik İHA Sistemi ile hedeflenen tüm performans kriterleri başarıyla tamamlanarak uçuş testleri sergilenmiştir. Bu uçuş testleri esnasında dünyada hiçbir alternatif İHA Sisteminde bulunmayan (Predator, Heron vb. dahil) hangardan çıktığı andan itibaren tam otomatik taksi, kalkış, uçuş, iniş, frenleme ve tekrar hangara dönüş gibi özellikler sergilenmiştir. Rekabet usulune dayalı olarak yürütülen bu uçuş testlerinde tek başarılı olan sistem Bayraktar İHA olmuştur.
2010 Ocak ayında gerçekleştirilen Savunma Sanayi İcra Kurulu'nda (Kurul üyeleri: Başbakan, Milli Savunma Bakanı, Genelkurmay Başkanı) Taktik İHA programını firmamızın kazandığı açıklanmış ve 2 Adet Taktik İHA Sistemi (12 Uçak) için sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verilmiştir.
20 Aralık 2011 tarihinde Taktik İHA Sözleşmesi yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Sistemin 2 yıl içerisinde ülkemizin hizmetine sunulması planlanmaktadır.

Resmi tam boy görmek için üzerine tıklayın.

Teknik Özellikler:

Kanat Açıklığı: 9 m
Boy: 5.5 m
Seyir Hızı: 100 Knot
Uçuş Süresi: 14 Saat
Uçuş Menzili: 1500 Km
Haberleşme Menzili: 150 Km
Uçuş İrtifası: 22,500 Feet

Uçuş Özellikleri:

Otomatik Taksi
Otomatik Kalkış
Otomatik Uçuş Özellikleri
Otomatik İniş
Çapraz Yedekli Elektronik Donanım ve Yazılım Mimarisi
Haberleşme Kaybı Durumunda Otomatik Olarak Eve Dönüş ve İniş Özelliği

Yer Kontrol İstasyonu Ünitesi

Gerçek Zamanlı Komuta Kontrol ve İzleme
Pilot Konsol Ünitesi
Yardımcı Pilot Konsol Ünitesi
Yer Kontrol Birimi
Yer Veri Terminali
Otomatik Yönlenen Anten Sistemi

Uçuş Kontrol Sistemi

Otomatik Güdüm /Navigasyon
INS/GPS Navigasyonu
Kinematik Model Tabanlı Sensör Füzyon Uygulamaları
Yedekli Elektronik Donanım Mimarisi

Resim

Sayfa başı
 Profile bak  

İleti başlığı: Re: Baykar Makina Çaldıran İHA
İletiTarih: Sal Tem 31, 2012 1:58 am 
Akıncılar

UYARILAR:
Hava kuvvetlerinin adını bilmediğim o mat gri boyası vardı. Askeri. Başka bir renkte hayalleyemezsiniz bu uçağı. Sırıtır yoksa. Yaptığınız uçağı o gri renk içinde görmenin güzelliğini düşünebiliyormusunuz.

Ama üreticede öyle bir estetik yok. O baktığında porsche falan görüyor, boyarkende porsche falan boyuyor zaten. Pırıl, pırıl.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Tem 31, 2012 2:04 am 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
balıkcı yazdı:
Hava kuvvetlerinin adını bilmediğim o mat gri boyası vardı. Askeri. Başka bir renkte hayalleyemezsiniz bu uçağı. Sırıtır yoksa. Yaptığınız uçağı o gri renk içinde görmenin güzelliğini düşünebiliyormusunuz.

Ama üreticede öyle bir estetik yok. O baktığında porsche falan görüyor, boyarkende porsche falan boyuyor zaten. Pırıl, pırıl.

Ee hocam adam emek vermiş, terini akıtmış.Sizce de Porsche gibi görmesi normal değil mi?

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Tem 31, 2012 2:48 am 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
Sayın balıkçı:
22,500 feet (7-8km) de 5x9 ebatlarında bir şeyi isterse fosforlu turuncu renkli olsun biraz zor görürsünüz ki, zaten bu sorun sayılmaz.
Aracın donanımını, yazılımını yaptıktan sonra radar emen boyayla bile boyayabilirsin.
Gurur verici ve gerçek manada yerli katkı payı yüksek milli bir araç serisi üreten Baykar grubunu ancak tebrik edebiliriz.
Neresinde sorun bulsak diye detaylarını bilmeden incelemeden çamur atmak küçümsemek doğru bir hareket değil.

edogudan@aktifkarbon.com
http://www.aktifkarbon.com

SosyalMedya:
http://twitter.com/aktifkarbon
http://www.facebook.com/aktifkarbon

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Tem 31, 2012 3:08 am 
Akıncılar

UYARILAR:
İlginç, söylediğim hiç anlaşılmamış. Diğer ilginç olan @aktifkarbon da anlamamış. Uçak boyayıp, çamur atanı dövmeye kalkıyor. Gerçekten oynanmıyor bu oyun, sıkıyor artık.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Tem 31, 2012 8:51 am 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
Eeee? ben bunu da anlamadım!
Dobra dobra söyleyin lütfen, malesef bazen imaları anlayamamak gibi defom var, bu yüzden bir sevgiliden olmuştum :-)
Bendeki durum; teknoloji maşallah, sosyoloji psikoloji mazallah anlayacağınız

edogudan@aktifkarbon.com
http://www.aktifkarbon.com

SosyalMedya:
http://twitter.com/aktifkarbon
http://www.facebook.com/aktifkarbon

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Tem 31, 2012 4:21 pm 
Akıncılar

UYARILAR:
@aktifkarbon hocam; alan kuvvet bunu kendi rengine boyar. Ben boyanın kendisine takılmış olabilirmiyim hiç. Ben boyanın arkasına bakarım orayı görmeye çalışırım.

Sizce daha en başında ''Neyi kime niçin yaptığını'' bilmek gerkmezmi. Üstelik gazete gazete dolaşıp ''ben türk ordusuna silah yaptım, yıttım kendimi, vatanperverim'' diye dolaşırsan bu dediklerim hayli beklenir. Ama sunulan tasarımda ben bunları görmüyorum, dağılmışsın sen ''pırıltılı makina'' yapmışsın. Ve makinanı o espri ile sunuyorsun. 'Neyi kime niçin yaptığını'' anafikrini kaçırmışsın. Belliki zaten oralardada olmamışsın.

Bu işler öyle değil, insanlar anlar hemen. Yoksa ANKA'yı yapan adam hangardan gri bir hayalet çıkarmak yerine tavus kuşu çıkarır bizde ağzımız açık bakardık.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Tem 31, 2012 7:29 pm 
Akıncılar

UYARILAR:
E hocam hem anlamadım diyorsun hemde adam dövmeye kalkıyorsun. Bırak bizde başka taraflardan tartışalım olayı. Tutacaksan sen de başka tarafından tut. Yürüsün gitsin. yeri gelir üstündeki çapak tartışılır.

Biz zamanında az tartışmadık Baykar'ı falan. Hikayesini takip etmek gerekiyordu. yoksa sondan ''heyt'' diye dalıp sonra küsüp gitmek varmı?

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Tem 31, 2012 8:41 pm 
Üye

UYARILAR:
Selamlar,

bunlardan şuanda kullanımda var mı acaba ? Bölücü Terör Örgütü'nın youtubeda bir videosunda düşmüş bir iha gösteriliyor, üstünde de Bayraktar yazıyor maalesef... Gerçek mi merak ettim

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Tem 31, 2012 8:47 pm 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
sguler yazdı:
Selamlar,

bunlardan şuanda kullanımda var mı acaba ? Bölücü Terör Örgütü'nın youtubeda bir videosunda düşmüş bir iha gösteriliyor, üstünde de Bayraktar yazıyor maalesef... Gerçek mi merak ettim

Link verebilirmisiniz?

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Tem 31, 2012 8:51 pm 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
Alfa yazdı:
sguler yazdı:
Selamlar,

Link verebilirmisiniz?

Gülüp geçin yok öyle bir şey.

Allahü teâlâ hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur

Yasaklı Kaynaklar Listesi: Anadolu Ajansı(AA),Zaman Gazetesi,Today's Zaman,Aksiyon Dergisi,Cihan Haber Ajansı,Sızıntı Dergisi,Samanyolu TV,STV Haber,Sabah Gazetesi,Star Gazetesi,Taraf Gazetesi,Kanal 7,Ülke TV,TVT,Haber7.com,Rotahaber.com,Cafesiyaset.com,Newstime7.com,Tevhidhaber.com,Kanaltürk TV,Yeni Akit Gazetesi,Habervaktim,AKİT HABER,Yeni Şafak,Milli Gazete,Tahahaber.com,Bugün Gazetesi,Haberler.com,İnternethaber.com.ODA TV,Hürriyet

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Tem 31, 2012 8:57 pm 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
KILIÇ yazdı:
Alfa yazdı:
sguler yazdı:
Selamlar,

Link verebilirmisiniz?

Öyle birşey yok da üstad yanlış hatırlamıyorsam geçen sene bir İHA teknik arıza mıydı, başka birşeymiydi neden olduğunu hatırlamadığım bir sebepten düşmüş ve bölgedeki gençler jandarmaya haber vermişlerdi ve iha bölgeden alınmıştı diye hatırlıyorum. Hatta bir ara birisi bu gençleri ödüllendirmek gerek falan da demişti acaba o iha'dan mı bahsediyor diye merak ettim. Malum Bölücü Terör Örgütü dağda kuş ölse biz vurduk havasına giriyor.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Tem 31, 2012 9:25 pm 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
KILIÇ yazdı:
Alfa yazdı:
sguler yazdı:
Selamlar,

Link verebilirmisiniz?

Nasıl yok Bayraktar'ın yanında terörist bile vardı.

http://www.youtube.com/watch?v=lHnRv9vvV3Q#

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Tem 31, 2012 9:34 pm 
Süvariler

UYARILAR:
Tamamen saçmalık bayraktar ile heronu kıyaslıyorlar. Ayrıca düşürdüklerine inanmıyorum.Bence kendi düştü. Daha önce yol kenarına düştükten sonra çocukların bayraktar ile oynadığını çok gördük. Dağda gezerken kendiliğinden düşen uçağı buldular bence.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Tem 31, 2012 9:35 pm 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
RAPTOR33 yazdı:
Tamamen saçmalık bayraktar ile heronu kıyaslıyorlar. Ayrıca düşürdüklerine inanmıyorum.Bence kendi düştü. Daha önce yol kenarına düştükten sonra çocukların bayraktar ile oynadığını çok gördük. Dağda gezerken kendiliğinden düşen uçağı buldular bence.

Arıza ile düştüğünü duymuştum ben de.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Tem 31, 2012 9:38 pm 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
Alıntı:
Nasıl yok Bayraktar'ın yanında terörist bile vardı

Büyük ihtimal ile taknik arızadan düşmüştür üstad. Zira Bölücü Terör Örgütü yandaşı sitelerin iddialarına göre bayraktar'ı tek kurşun ile vurmuşlar :) . Video'da kanadındaki kurşun deliği gösteriliyor ancak ne hikmetse kanat sağlam ve parçalanmamış. Bu da bana göre en büyük hataları olmuş zira havada iken vurulsaydı büyük ihtimal ile kanadı parçalanırdı diye düşünüyorum. Bence olay şöyle oldu Bayraktar bir teknik arızadan düştü ve sonra bunu bulan bir terörist grup kanadına yerde iken bir kurşun sıkıp resimlerini çekti.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Tem 31, 2012 9:40 pm 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
RAPTOR33 yazdı:

Bayraktar gibi mini İHA'ların kaza kırım oranı yüksektir. Basit bir ters rüzgar bile bu İHA'ları düşürebilir. O yüzden bu tür olayların olması normal.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Tem 31, 2012 9:45 pm 
Süvariler

UYARILAR:
kabardey yazdı:
RAPTOR33 yazdı:

Bayraktar gibi mini İHA'ların kaza kırım oranı yüksektir. Basit bir ters rüzgar bile bu İHA'ları düşürebilir. O yüzden bu tür olayların olması normal.

Birde heron daha sağlam diyorlar. Herhalde heronu 1 metre uzunluğunda diye düşünüyorlar.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Tem 31, 2012 9:48 pm 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
Onun haricinde Türkiye'nin 2 iha ürettiğini zannediyorlar yazık... :?

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Tem 31, 2012 10:01 pm 
Akıncılar

UYARILAR:
Düştü mü düşürüldü mü bilemeyiz ama videodaki hava aracı bu:

Resmi tam boy görmek için üzerine tıklayın.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Tem 31, 2012 10:02 pm 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
Üretim tarihi 2009.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Tem 31, 2012 10:08 pm 
Akıncılar

UYARILAR:
Alfa yazdı:
Öyle birşey yok da üstad yanlış hatırlamıyorsam geçen sene bir İHA teknik arıza mıydı, başka birşeymiydi neden olduğunu hatırlamadığım bir sebepten düşmüş ve bölgedeki gençler jandarmaya haber vermişlerdi ve iha bölgeden alınmıştı diye hatırlıyorum. Hatta bir ara birisi bu gençleri ödüllendirmek gerek falan da demişti acaba o iha'dan mı bahsediyor diye merak ettim. Malum Bölücü Terör Örgütü dağda kuş ölse biz vurduk havasına giriyor.

İyi hatırlıyorsunuz...
Ben demiştim o vakitler. Düşen mini iha'yı alıp da teröristlere vermeyip, onun yerine jandarmaya götüren bu gençler ödüllendirilmeli demiştim...

Bu İHA'lar, "mini" sınıfında, karakollara dağıtılan, el ile fırlatılan ya da model uçak boyutlarında olanlar. Çok sık düşerler. Çocukların oynadıklarından farkı yok boyut olarak. Ters bir rüzgar ya da kullanım hatası yere çakılmasına neden olabiliyor.

Sıradan bir olay...

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Tem 31, 2012 10:59 pm 
Süvariler

UYARILAR:
Mehmet Mert Bayraktar'ın ölümü ile ilgili bir gelişme var mı?

Birde aracın tekerleğinin dışarda olması görüntüleme performansını etkiliyor mudur?

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Çar Ağu 01, 2012 11:06 am 
Akıncılar

UYARILAR:
Boya konusuna geç de olsa bir yorum eklemeden duramayacağım. Uçağın öyle pırıl pırıl, siyah görünmesindeki sebebin üreticinin "ben tüm gövdeyi karbon kompozit malzemeden yaptım" demek istemesinden kaynaklandığını düşünüyorum. Reçine üstüne en fazla cila atmışlardır ki gövde yapısını rahat rahat sergileyebilsinler.

Ayrıca TAI de şimşek konseptini sergilerken siyah boya kullanmıştı. Yani hedef kitle için illa FS 36270 (ya da 36118 hangisiydi hatırlamıyorum) gri renge boyamak çok da şart olmasa gerek.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Ağu 07, 2012 11:47 pm 
Süvariler

UYARILAR:
KORAYKURT yazdı:
bende bu teyyarenin adı niye ÇALDIRAN onu anlayamadım yani..başka isim mi yoktu..merak ediyorum doğrusu..çaldıran savaşına göndermemi yapılıyor acaba..

Bu tamamıyle samanyolunun bir dönem ortaya attığı hatta isim verenin TSK olduğunu da söylediği bir yalan haber. Üretici firma olan bayraktar ürünlerine Türk tarihinden savaşların adlarını veriyor örneğin firmaya ait bir başka İHA da olduğu gibi Malazgirt.

İlber Ortaylı

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 43 ileti ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: YILDIRIM ve 7 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz