TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 01 Haz 2016, 00:41

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 41 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Baykar Makina Çaldıran İHA
MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 01:13 
Süvariler

2007 yılında SSM tarafından rekabet usulune dayalı olarak (KaleBaykar ve Vestel Savunma) Taktik İnsansız Hava Aracı Sistemi Geliştirme programı başlatılmıştır.
Firmamız herhangi bir devlet desteği olmadan geliştirdiği İHA Sistemi ile 2009 Haziran ayında Keşan Havalimanında ilk uçuş testinde tam otomatik kalkış, uçuş ve iniş gerçekleştirmiştir.
Eylül-Ekim 2009 yılında resmi heyet huzurunda Bayraktar Taktik İHA Sistemi ile hedeflenen tüm performans kriterleri başarıyla tamamlanarak uçuş testleri sergilenmiştir. Bu uçuş testleri esnasında dünyada hiçbir alternatif İHA Sisteminde bulunmayan (Predator, Heron vb. dahil) hangardan çıktığı andan itibaren tam otomatik taksi, kalkış, uçuş, iniş, frenleme ve tekrar hangara dönüş gibi özellikler sergilenmiştir. Rekabet usulune dayalı olarak yürütülen bu uçuş testlerinde tek başarılı olan sistem Bayraktar İHA olmuştur.
2010 Ocak ayında gerçekleştirilen Savunma Sanayi İcra Kurulu'nda (Kurul üyeleri: Başbakan, Milli Savunma Bakanı, Genelkurmay Başkanı) Taktik İHA programını firmamızın kazandığı açıklanmış ve 2 Adet Taktik İHA Sistemi (12 Uçak) için sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verilmiştir.
20 Aralık 2011 tarihinde Taktik İHA Sözleşmesi yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Sistemin 2 yıl içerisinde ülkemizin hizmetine sunulması planlanmaktadır.

[wimg]http://www.baykarmakina.com/sites/default/files/images/haberler/bilimveteknik2010Aralik/caldiranekiple.jpg[/wimg]

Teknik Özellikler:

Kanat Açıklığı: 9 m
Boy: 5.5 m
Seyir Hızı: 100 Knot
Uçuş Süresi: 14 Saat
Uçuş Menzili: 1500 Km
Haberleşme Menzili: 150 Km
Uçuş İrtifası: 22,500 Feet

Uçuş Özellikleri:

Otomatik Taksi
Otomatik Kalkış
Otomatik Uçuş Özellikleri
Otomatik İniş
Çapraz Yedekli Elektronik Donanım ve Yazılım Mimarisi
Haberleşme Kaybı Durumunda Otomatik Olarak Eve Dönüş ve İniş Özelliği

Yer Kontrol İstasyonu Ünitesi

Gerçek Zamanlı Komuta Kontrol ve İzleme
Pilot Konsol Ünitesi
Yardımcı Pilot Konsol Ünitesi
Yer Kontrol Birimi
Yer Veri Terminali
Otomatik Yönlenen Anten Sistemi

Uçuş Kontrol Sistemi

Otomatik Güdüm /Navigasyon
INS/GPS Navigasyonu
Kinematik Model Tabanlı Sensör Füzyon Uygulamaları
Yedekli Elektronik Donanım Mimarisi

Resim

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=wosmbQXseag[/youtube]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 01:58 
Akıncılar

Hava kuvvetlerinin adını bilmediğim o mat gri boyası vardı. Askeri. Başka bir renkte hayalleyemezsiniz bu uçağı. Sırıtır yoksa. Yaptığınız uçağı o gri renk içinde görmenin güzelliğini düşünebiliyormusunuz.

Ama üreticede öyle bir estetik yok. O baktığında porsche falan görüyor, boyarkende porsche falan boyuyor zaten. Pırıl, pırıl.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 02:04 
Süvariler

Hava kuvvetlerinin adını bilmediğim o mat gri boyası vardı. Askeri. Başka bir renkte hayalleyemezsiniz bu uçağı. Sırıtır yoksa. Yaptığınız uçağı o gri renk içinde görmenin güzelliğini düşünebiliyormusunuz.

Ama üreticede öyle bir estetik yok. O baktığında porsche falan görüyor, boyarkende porsche falan boyuyor zaten. Pırıl, pırıl.

Ee hocam adam emek vermiş, terini akıtmış.Sizce de Porsche gibi görmesi normal değil mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 02:48 
Akıncılar

22,500 feet (7-8km) de 5x9 ebatlarında bir şeyi isterse fosforlu turuncu renkli olsun biraz zor görürsünüz ki, zaten bu sorun sayılmaz.
Aracın donanımını, yazılımını yaptıktan sonra radar emen boyayla bile boyayabilirsin.
Gurur verici ve gerçek manada yerli katkı payı yüksek milli bir araç serisi üreten Baykar grubunu ancak tebrik edebiliriz.
Neresinde sorun bulsak diye detaylarını bilmeden incelemeden çamur atmak küçümsemek doğru bir hareket değil.

edogudan@aktifkarbon.com
http://www.aktifkarbon.com

SosyalMedya:
http://twitter.com/aktifkarbon
http://www.facebook.com/aktifkarbon

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 03:08 
Akıncılar

İlginç, söylediğim hiç anlaşılmamış. Diğer ilginç olan @aktifkarbon da anlamamış. Uçak boyayıp, çamur atanı dövmeye kalkıyor. Gerçekten oynanmıyor bu oyun, sıkıyor artık.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 08:51 
Akıncılar

Dobra dobra söyleyin lütfen, malesef bazen imaları anlayamamak gibi defom var, bu yüzden bir sevgiliden olmuştum :-)
Bendeki durum; teknoloji maşallah, sosyoloji psikoloji mazallah anlayacağınız

edogudan@aktifkarbon.com
http://www.aktifkarbon.com

SosyalMedya:
http://twitter.com/aktifkarbon
http://www.facebook.com/aktifkarbon

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 16:21 
Akıncılar

@aktifkarbon hocam; alan kuvvet bunu kendi rengine boyar. Ben boyanın kendisine takılmış olabilirmiyim hiç. Ben boyanın arkasına bakarım orayı görmeye çalışırım.

Sizce daha en başında ''Neyi kime niçin yaptığını'' bilmek gerkmezmi. Üstelik gazete gazete dolaşıp ''ben türk ordusuna silah yaptım, yıttım kendimi, vatanperverim'' diye dolaşırsan bu dediklerim hayli beklenir. Ama sunulan tasarımda ben bunları görmüyorum, dağılmışsın sen ''pırıltılı makina'' yapmışsın. Ve makinanı o espri ile sunuyorsun. 'Neyi kime niçin yaptığını'' anafikrini kaçırmışsın. Belliki zaten oralardada olmamışsın.

Bu işler öyle değil, insanlar anlar hemen. Yoksa ANKA'yı yapan adam hangardan gri bir hayalet çıkarmak yerine tavus kuşu çıkarır bizde ağzımız açık bakardık.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 19:29 
Akıncılar

E hocam hem anlamadım diyorsun hemde adam dövmeye kalkıyorsun. Bırak bizde başka taraflardan tartışalım olayı. Tutacaksan sen de başka tarafından tut. Yürüsün gitsin. yeri gelir üstündeki çapak tartışılır.

Biz zamanında az tartışmadık Baykar'ı falan. Hikayesini takip etmek gerekiyordu. yoksa sondan ''heyt'' diye dalıp sonra küsüp gitmek varmı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 20:47 
Akıncılar

Selamlar,

bunlardan şuanda kullanımda var mı acaba ? Bölücü Terör Örgütü'nın youtubeda bir videosunda düşmüş bir iha gösteriliyor, üstünde de Bayraktar yazıyor maalesef... Gerçek mi merak ettim

Link verebilirmisiniz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 20:51 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Alfa yazdı:
sguler yazdı:
Selamlar,

bunlardan şuanda kullanımda var mı acaba ? Bölücü Terör Örgütü'nın youtubeda bir videosunda düşmüş bir iha gösteriliyor, üstünde de Bayraktar yazıyor maalesef... Gerçek mi merak ettim

Link verebilirmisiniz?

Gülüp geçin yok öyle bir şey.

Allahü teâlâ hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 20:57 
Akıncılar

Alfa yazdı:
sguler yazdı:
Selamlar,

Link verebilirmisiniz?

Öyle birşey yok da üstad yanlış hatırlamıyorsam geçen sene bir İHA teknik arıza mıydı, başka birşeymiydi neden olduğunu hatırlamadığım bir sebepten düşmüş ve bölgedeki gençler jandarmaya haber vermişlerdi ve iha bölgeden alınmıştı diye hatırlıyorum. Hatta bir ara birisi bu gençleri ödüllendirmek gerek falan da demişti acaba o iha'dan mı bahsediyor diye merak ettim. Malum Bölücü Terör Örgütü dağda kuş ölse biz vurduk havasına giriyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 21:25 
Uzaklaştırıldı

Alfa yazdı:
sguler yazdı:
Selamlar,

Link verebilirmisiniz?

Nasıl yok Bayraktar'ın yanında terörist bile vardı.

http://www.youtube.com/watch?v=lHnRv9vvV3Q#

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 21:34 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Tamamen saçmalık bayraktar ile heronu kıyaslıyorlar. Ayrıca düşürdüklerine inanmıyorum.Bence kendi düştü. Daha önce yol kenarına düştükten sonra çocukların bayraktar ile oynadığını çok gördük. Dağda gezerken kendiliğinden düşen uçağı buldular bence.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 21:35 
Uzaklaştırıldı

Tamamen saçmalık bayraktar ile heronu kıyaslıyorlar. Ayrıca düşürdüklerine inanmıyorum.Bence kendi düştü. Daha önce yol kenarına düştükten sonra çocukların bayraktar ile oynadığını çok gördük. Dağda gezerken kendiliğinden düşen uçağı buldular bence.

Arıza ile düştüğünü duymuştum ben de.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 21:38 
Akıncılar

Nasıl yok Bayraktar'ın yanında terörist bile vardı

Büyük ihtimal ile taknik arızadan düşmüştür üstad. Zira Bölücü Terör Örgütü yandaşı sitelerin iddialarına göre bayraktar'ı tek kurşun ile vurmuşlar :) . Video'da kanadındaki kurşun deliği gösteriliyor ancak ne hikmetse kanat sağlam ve parçalanmamış. Bu da bana göre en büyük hataları olmuş zira havada iken vurulsaydı büyük ihtimal ile kanadı parçalanırdı diye düşünüyorum. Bence olay şöyle oldu Bayraktar bir teknik arızadan düştü ve sonra bunu bulan bir terörist grup kanadına yerde iken bir kurşun sıkıp resimlerini çekti.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 21:40 
Akıncılar

Bayraktar gibi mini İHA'ların kaza kırım oranı yüksektir. Basit bir ters rüzgar bile bu İHA'ları düşürebilir. O yüzden bu tür olayların olması normal.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 21:45 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

RAPTOR33 yazdı:

Bayraktar gibi mini İHA'ların kaza kırım oranı yüksektir. Basit bir ters rüzgar bile bu İHA'ları düşürebilir. O yüzden bu tür olayların olması normal.

Birde heron daha sağlam diyorlar. Herhalde heronu 1 metre uzunluğunda diye düşünüyorlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 21:48 
Akıncılar

Onun haricinde Türkiye'nin 2 iha ürettiğini zannediyorlar yazık... :?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 22:01 
Genel Yetkili

Düştü mü düşürüldü mü bilemeyiz ama videodaki hava aracı bu:

[wimg]http://www.baykarmakina.com/sites/all/themes/danland/images/slideshows/sea.jpg[/wimg]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 22:02 
Uzaklaştırıldı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 22:59 
Süvariler

Mehmet Mert Bayraktar'ın ölümü ile ilgili bir gelişme var mı?

Birde aracın tekerleğinin dışarda olması görüntüleme performansını etkiliyor mudur?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2012, 11:06 
Akıncılar

Boya konusuna geç de olsa bir yorum eklemeden duramayacağım. Uçağın öyle pırıl pırıl, siyah görünmesindeki sebebin üreticinin "ben tüm gövdeyi karbon kompozit malzemeden yaptım" demek istemesinden kaynaklandığını düşünüyorum. Reçine üstüne en fazla cila atmışlardır ki gövde yapısını rahat rahat sergileyebilsinler.

Ayrıca TAI de şimşek konseptini sergilerken siyah boya kullanmıştı. Yani hedef kitle için illa FS 36270 (ya da 36118 hangisiydi hatırlamıyorum) gri renge boyamak çok da şart olmasa gerek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ağu 2012, 23:47 
Süvariler

bende bu teyyarenin adı niye ÇALDIRAN onu anlayamadım yani..başka isim mi yoktu..merak ediyorum doğrusu..çaldıran savaşına göndermemi yapılıyor acaba..

Bu tamamıyle samanyolunun bir dönem ortaya attığı hatta isim verenin TSK olduğunu da söylediği bir yalan haber. Üretici firma olan bayraktar ürünlerine Türk tarihinden savaşların adlarını veriyor örneğin firmaya ait bir başka İHA da olduğu gibi Malazgirt.

İlber Ortaylı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eyl 2012, 09:53 
Süvariler

Çaldıran'da değişiklikler var, özellikle kapanabilir iniş takımı önceki bilgilere göre dikkat çekici.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=m7gBeeRAKls[/youtube]

İlber Ortaylı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2012, 18:19 
Uzaklaştırıldı

Çaldıran'da değişiklikler var, özellikle kapanabilir iniş takımı önceki bilgilere göre dikkat çekici.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=m7gBeeRAKls[/youtube]

Gelişme olduğuna sevindim de ne oldu bu ihale sonucu bir bilen var mı acaba?En son vestel karayelle birlikte çaldıran uçuş testlerindeydiler.Her iki modelden de yanılmıyorsam kaza kırım oldu testlerde...Son durum nedir acaba....?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2013, 18:56 
Uzaklaştırıldı

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=poQRjW4JmrE[/youtube]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2013, 20:57 
Akıncılar

Filin hortumu, boynu, iyide fil nerede? Bu firma her hali köylülükten kurtulamadım ben diyor. Eskdende de öyleydi halada öyle. Bereket artık yaygara falan yapmıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2013, 21:07 
Süvariler

Özenilmiş bir video yayınlamışlar.

Bu konuda bilgili Arkadaşlardan birisi bir açıklama yapabilirmi ? Bu nedir ? Bu video neyi anlatmaktadır veya anlatmak istemektedir ? cipler lastik tekerlekler? pervane?
Son zamanlarda bu tarz videolar sık sık çıkmaya başladı, Egerki bu halkı kamuoyunu bilinçlendirmekse halk komuoyu bundan birşey anlamaz, insanlarda anlamadıkları durumlarda anlamadıklarını ifade etmezler genelde wooowww derler.

Ne zaman 20,25 bin fette termal kameralı insan gorunleri görebilecegiz? açıkcası ben bahsettigim görüntüden anlarım. böyle müzik eşliginde ciplere striptiz yaptırmakta neyinnesi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2013, 21:11 
Süvariler

Filin hortumu, boynu, iyide fil nerede? Bu firma her hali köylülükten kurtulamadım ben diyor. Eskdende de öyleydi halada öyle. Bereket artık yaygara falan yapmıyor.

Gelişme olduğu da yadsınamaz. Bu görünüşleri bana tam tersi güven veriyor. Kendimin gibi hissediyorum bu firmayı. Yavaş yavaş daha iyi yapıyorlar.

Uydurması gereken tek manzume, üretmesi gereken tek sözcük, yazması gereken tek taş yok kendi kimliği için.

8 Nisan 2013. İnançlarımın gereğini yerine getirmeye gidiyorum. Bana göre Türk ordusunu korumak onu
Silivri zindanından çıkarmaktan başlar. Özellikle TSK nın onurlu personelinin fedakarlığına borç ödemeye
gidiyorum. Ben zorunlu asker değil gönüllü vatanseverim. Ağlayıp sızlamaktansa iş!

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2013, 21:22 
Süvariler

Uçağın tanıtım videosunda uçak uçmuyor. ilginç... Bu tanıtımı hiç yapmasalardı bence daha iyiydi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2013, 21:33 
Süvariler

Mehmet Mert Bayraktar'ın ölümü ile ilgili bir gelişme var mı?

Birde aracın tekerleğinin dışarda olması görüntüleme performansını etkiliyor mudur?

Bu konu biraz atlanmış ama yeni gördüm bildiklerimi yazayım. Rahmetli kişi benim arkadaşımın eşiydi. Zanlı bulunamadı ve maalesef hiç bir gelişme de yok. Kapıda zorlama yok belli ki tanıdığı kişiler bunu yapanlar. Fakat belirtmem gerekirse olay bir Aselsan olayı gibi değil. Gazetede grup çalışanı olduğu yazılıydı ama aile şirketinden çıkıp başka bir yerde çalışmaya başlayalı çok olmuştu. Ki zaten yanlış hatırlamıyorsam muhasebe departmanında çalışıyordu yani öyle kritik bilgilerin olduğu konumda değil. Ancak hiç bir zaman anlayamadığımı şey şu ki gerçekten karıncaya bile zarar vermeyecek düşmanı hiç olmayan birisiydi. Yani kim neden yapar anlaması çok güç.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2013, 21:34 
Süvariler

gorzone yazdı:

Bu konuda bilgili Arkadaşlardan birisi bir açıklama yapabilirmi ? Bu nedir ? Bu video neyi anlatmaktadır veya anlatmak istemektedir ? cipler lastik tekerlekler? pervane?
Son zamanlarda bu tarz videolar sık sık çıkmaya başladı, Egerki bu halkı kamuoyunu bilinçlendirmekse halk komuoyu bundan birşey anlamaz, insanlarda anlamadıkları durumlarda anlamadıklarını ifade etmezler genelde wooowww derler.

Ne zaman 20,25 bin fette termal kameralı insan gorunleri görebilecegiz? açıkcası ben bahsettigim görüntüden anlarım. böyle müzik eşliginde ciplere striptiz yaptırmakta neyinnesi.

Bıktık bu reklam kokan videolardan ,bir suru cip video lastik, son zamanlarda cogaldi ortada birsey yok. ne zaman 25 bin fitten ısıya duyarlı kameralardans aglikli görüntü alabilen bir platformun videosunu görecegi.. videodaki hoşuma tek giden şey muzikti.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2013, 21:38 
Süvariler

Üretim süreçlerini gösteriyor, daha ne istiyorsunuz ki? Tanıtım filmleri de kendi ilermelerine paralel gelişiyor. Fazla haksızlık yapıyorsunuz.

Uydurması gereken tek manzume, üretmesi gereken tek sözcük, yazması gereken tek taş yok kendi kimliği için.

8 Nisan 2013. İnançlarımın gereğini yerine getirmeye gidiyorum. Bana göre Türk ordusunu korumak onu
Silivri zindanından çıkarmaktan başlar. Özellikle TSK nın onurlu personelinin fedakarlığına borç ödemeye
gidiyorum. Ben zorunlu asker değil gönüllü vatanseverim. Ağlayıp sızlamaktansa iş!

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2013, 21:45 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Uçağın tanıtım videosunda uçak uçmuyor. ilginç... Bu tanıtımı hiç yapmasalardı bence daha iyiydi.

Roll out videosu olarak düşünülebilir.

Motor(ROTAX), pervane(MT-Propeller), lastik(Michelin Aviator) gibi parçaların üreticilerini göstermekten kaçınmamaları, "%100 yerli" iddiasında bulunmamaları güzel bir detay.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2013, 22:28 
Uzaklaştırıldı

assslan yazdı:

Motor(ROTAX), pervane(MT-Propeller), lastik(Michelin Aviator) gibi parçaların üreticilerini göstermekten kaçınmamaları, "%100 yerli" iddiasında bulunmamaları güzel bir detay.

Zaten bu video Çaldıran İha'nın tanıtım videosu değil genel olarak Baykar Firmasının reklam videosu sanırım....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2013, 22:34 
Süvariler

Sanchez yazdı:
assslan yazdı:

Zaten bu video Çaldıran İha'nın tanıtım videosu değil genel olarak Baykar Firmasının reklam videosu sanırım....

Tam bende bunu yazacaktım, bu herhangi bir model İHA'dan ziyade Kale Baykar ortaklığının tanıtım videosu ki bu güne kadar açıklamalarda pek adı geçmeyen Kale grubunun sanırım artık iş bizim taktik sistemimizle yürüyecek demek için yaptırdığı bir video.

İlber Ortaylı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Mar 2013, 09:00 
Süvariler

Anka neden bu kadar gecikiyor deniyor? Bizim neden hala bir silahli IHA'miz yok deniyor..ve daha pek cok sey deniyor...Ama sureci cabuklastiricak oyuncularin ortaya cikmasi tesvik edilecegine ve ortada hic bir sey yokken bir videoya bakip acimasizca elestiriyoruz.

Oncelikle soyleyeyim, Baykar Grubu daha once kendi yaptigi IHA'yi TSK satmak icin pek cok uygun gorecegimiz yada gormeyecegimiz seyler yapti (tanitim ve kamuoyu olusturma anlaminda). Benim de elestirdigim yanlari var. Ama yaptiklari hic bir hata ulkemizin en hayati sektorune katkilarini bizim boyle bir videoya bakip yoketmemize yol acmamali. Bu Baykar Grubu icin degil oncelikle ulkenin arz opsiyonlarindan mahrum birakilmamasi icin onemli.Ve hatta sadece bir grup degil pek cok grup ortaya cikmali. Yasanan rekabette kim iyiyse o kazanmali. Eger Baykar Grubu iyi degilse (bence) elenmeli ve iyi olan kalmali. Bundan en once ulkemiz ve insanlarimiz kazancli cikacaktir. Cunku rekabette "iyi"yi ancak "daha iyi" alt edebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Mar 2013, 16:07 
Süvariler

Anka neden bu kadar gecikiyor deniyor? Bizim neden hala bir silahli IHA'miz yok deniyor..ve daha pek cok sey deniyor...Ama sureci cabuklastiricak oyuncularin ortaya cikmasi tesvik edilecegine ve ortada hic bir sey yokken bir videoya bakip acimasizca elestiriyoruz.

Oncelikle soyleyeyim, Baykar Grubu daha once kendi yaptigi IHA'yi TSK satmak icin pek cok uygun gorecegimiz yada gormeyecegimiz seyler yapti (tanitim ve kamuoyu olusturma anlaminda). Benim de elestirdigim yanlari var. Ama yaptiklari hic bir hata ulkemizin en hayati sektorune katkilarini bizim boyle bir videoya bakip yoketmemize yol acmamali. Bu Baykar Grubu icin degil oncelikle ulkenin arz opsiyonlarindan mahrum birakilmamasi icin onemli.Ve hatta sadece bir grup degil pek cok grup ortaya cikmali. Yasanan rekabette kim iyiyse o kazanmali. Eger Baykar Grubu iyi degilse (bence) elenmeli ve iyi olan kalmali. Bundan en once ulkemiz ve insanlarimiz kazancli cikacaktir. Cunku rekabette "iyi"yi ancak "daha iyi" alt edebilir.

Eleştiri, eleştirilmek tetikleyicidir acımasızlada alakası yok, yorum gayet dogal yerinde, sen bir resklam videosu yayinliyorsan bunu herhalde halk için yapıyorsun degilmi ? halk iki lastik iki de cipten ne anlasın? 25 bin fitte termal goruşlu goruntulerden anlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Mar 2013, 18:36 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

2:20 de sanırım İHAnın elektronik aksamı için baskı devre yapılıyo.Serigrafi yöntemimi o?1993 de liseyi okurken göstermişlerdi serigrafi yöntemi ile baskı devre yapmasını.Endüstriyel uygulamalarda baskı devre çıkarma yöntemi olarak tanıtmışlardı bize.Dikkatimi çekti de videoyu izlerken.

SAVAŞ BARIŞTIR
ÖZGÜRLÜK KÖLELİKTİR
BİLGİSİZLİK KUVVETTİR

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Mar 2013, 18:41 
Akıncılar

Şu konuyu görünce HARZEMŞAH üstadın bir yorumu aklıma geldi, aradım buldum.

HARZEMŞAH yazdı:
Ya Baykar'ın yazılımı?
Kamuoyunda, Bayraktar kardeşlerden birinin, ABD'de doktora yaparken getirdiği(!) yazılım ile Baykar İHA'ların uçabildiği, o olayın ardından o ABD Üniversitesine artık Türk uyruklu hiç bir öğrencinin kabul edilmediği söylentileri ayyuka çıkmışken, bu dedikodular, niçin Baykar Makine'nin kamuda sevilmeyen bir firma olduğunu da açıklıyor.

Çamur atmakla, iftira ile uğraşacaklarına, ellerindeki ürüne yoğunlaşsalar daha verimli olurlar...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Mar 2013, 19:42 
Süvariler

Şu konuyu görünce HARZEMŞAH üstadın bir yorumu aklıma geldi, aradım buldum.

HARZEMŞAH yazdı:
Ya Baykar'ın yazılımı?
Kamuoyunda, Bayraktar kardeşlerden birinin, ABD'de doktora yaparken getirdiği(!) yazılım ile Baykar İHA'ların uçabildiği, o olayın ardından o ABD Üniversitesine artık Türk uyruklu hiç bir öğrencinin kabul edilmediği söylentileri ayyuka çıkmışken, bu dedikodular, niçin Baykar Makine'nin kamuda sevilmeyen bir firma olduğunu da açıklıyor.

Çamur atmakla, iftira ile uğraşacaklarına, ellerindeki ürüne yoğunlaşsalar daha verimli olurlar...

Doğruysa çok güzel bir gelişme. MARSHALL yardımının sonuçlarına saysınlar. Doktora yaparken ortaya koyduğu çalışmaların ürünü ise eğer ve bu Üniversitenin malı sayıldığı içinse bu dedikodular, yine tebrik ederim.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 41 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: alpagut, kabardey, MOSİNİK, Sanchez ve 19 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: