TRMilitary - Savunma Sanayii Forum

Tam bağımsız Türkiye için yerli savunma sanayi.
Sistem saati: Sal Ağu 04, 2015 1:41 pm

Tüm zamanlar UTC + 3 saat [ DST ]

Loading

Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 3556 ileti ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 143  Sonraki
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Re: T129 ATAK HELİKOPTERİ Yorumlar
İletiTarih: Cmt Eyl 15, 2012 12:56 am 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
Barlas yazdı:
Helikopterler acil tedarik ve oldukça gerekli olduğundan şekil şemale pek bakmadığını hepimiz biliyoruz. Şuan için bakılmasınada gerek yok, bitirilip bira nönce görevine başlayarak terörirst avlaması kafi. O yüzden cümlemi kurarken ilerleyen zamanlarda demiştim.

Bu helikopterin orjini burun topsuz tasarlandığı için ön tarafa konan burun topu ve flir bazı uyumsuzluklara neden olabiliyor. Aselfilirin yapısı itibariyle bu helikopterin burun kısmına biraz büyük geldiğini tabiri caizse (emanet gibi durduğunu) söyleyebiliriz.. bende bunu düzeltmek için gövdede ufak tefek değişiklerin iyi olacağını dile getirdim.

Acil tedarik icinde olsa, baska birsey icinde olsa, bir helikopterin gozu olan FLIR oyle emanet olacak sekilde takilmaz. Sizin de dediginiz gibi cirkin olur, yamuk olur ama emanet durmaz. Onun orada durmasi icin duzinelerce bilgisayar destekli analiz yapilir. Hem de karsilasilabilecek en yuksek degerli dis etkenler durumunda.

Ayni sey uyumsuzluk icin de gecerli. Bir yapiya acil diye yapilan bir eklenti ya da yukseltme o yapiyi eskisinden daha dusuk performansli kiliyorsa ya da eskiden yerine getirdigi gorevleri yerine getirememesine sebep oluyorsa o yukseltme ya da eklenti yapilmaz. Zaten eski gorevlerini yerine getiremeyecekse platform yeni uyumsuzluklarda karsilacaksa bu eklentiler yapilmazdi.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Cmt Eyl 15, 2012 10:51 am 
Akıncılar

UYARILAR:
TrMhMt yazdı:
Dun Ah-1 Viper helikopterinin Irak savasinda kullanilirken cekilmis videolarini izledim. Heli makinali top'u kullanirken hafite olsa sallanma yapip flir'in sarsilmasina neden oluyor buda topun cok daginik bir sekilde hedefe ates etmesine sebebiyet veriyor.

Flir sallanır sallanmasına da.. AH-1'deki de, aslında Apache'nin üzerindeki de öyle süper isabet kabiliyetli toplar değil.. Muhakkak saçılır..

____

TAI T129'a o Flir'i takabilmek için çok uğraştı.. Bir hayli de mukavim, enteresan bir üstyapı tasarladılar orası için.. Enteresandır..

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Cmt Eyl 15, 2012 1:02 pm 
Uzaklaştırıldı

UYARILAR:
Konuya vakıf, yetkin arkadaşlara sormak isediğim bir husus var.

Bilindiği üzere T-129 da mermi şeridi gövdenin sol yanında. İlk atış testlerinde, helinin kalkışı ve sonrasında havada, bu ağırlığın gövdenin sola doğru yatmasına sebep olduğunu gördük. Denge problemi barizdi ve test esnasında top gövdenin sağ tarafına yönelip kesik ve sürekli atışlar yaptığında, zaten sola yatık gövdenin dahada sola yatıp tabiri caizse sanki savrulduğunu da gördük. Bu durumda;

Soru: 1) Daha rijit bir yapı ve stabil atış için, soldaki şeritin aynısından, simetrik olarak gövdenin sağına da konabilirmi? Ağırlık limiti varmıdır, aşılmış mı olur? 500+500 lük toplamda 1000 mermilik güzel bir kapasite olurdu ki, bu mümkünmüdür? Eğer mümkün olabilirse; (Herhangi bir bakım veya tamir kolay erişim kapağına denk geliyormu yada heliye giriş sağ taraftan olduğundan sorun olurmuydu bilemiyorum ama... çözümü zor olmasa gerek)

Soru: 2) Topun bir şeridi boşaltıp diğerine geçmesi esnasında yine dengesizlik oluşacağından, bu dengesizliği bertaraf için şeritler atış esnasında alterne edilebilirmi? (mesela sol şeritle başladı, atıyorum 50 mermi sonrası alternatör sağ şeridi devreye sokar, 50 mermi sonrası tekrar sol şerit... gibi) (sayı 20, 40, 100 uygun olan ne ise artık)

Teşekkürler.

----------------------------------------------------------------------------------
Resim
MKE ne zaman böyle bir silah ailesi oluşturur... O zaman bir faydası olduğuna inanılabilir.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Cmt Eyl 15, 2012 1:25 pm 
Uzaklaştırıldı

UYARILAR:
2011 Kasım yada Aralık ayındaki bir demeçte ilk EDH T 129' un Nisan 2012 'de teslim edileceği belirtildi sonra ağustos sonuna atıldı daha sonra da 4-5 adet kadarının yıl sonuna kadar teslim edileceği bildirildi.Tamam gecikmeler doğaldır ve işin doğasında vardır.Ama ilk demeçteki teslim tarihi yarı yarıya aksadı.Sen 4-5 ay sonra teslim edeceğini söylediğin platformları aradan bir yıl geçmesine rağmen teslim edemediysen ortada gerçekten büyük bir sorun var demektir işte ben de tam bu sebepten dolayı oldukça tedirginim.Bölücü Terör Örgütü ile tüm zamanların en şiddetli çatışmaları yaşanıyor ve ben hala helikopterlerime kavuşamadım.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Cmt Eyl 15, 2012 1:42 pm 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
Sanchez yazdı:
Sn. Hubet, Feet ile metreyi karıştırmış.

Service ceiling: 4,000 m (13,000 ft)

Evet yanlış olmuş farkettim. Servis tavanında km olarak yazılanlar mil olacak. Eurocopterin servis tavanı da 4000 m.
Resimleri değiştirme imkanımız varsa ben düzeltip yenilerini ekleyeyim

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Cmt Eyl 15, 2012 2:49 pm 
Yeni Üye

UYARILAR:
TrMhMt yazdı:
Dun Ah-1 Viper helikopterinin Irak savasinda kullanilirken cekilmis videolarini izledim. Heli makinali top'u kullanirken hafite olsa sallanma yapip flir'in sarsilmasina neden oluyor buda topun cok daginik bir sekilde hedefe ates etmesine sebebiyet veriyor.

Bizim ATAK'in topu tam olarak flir'in altinda. Bu durumun olumsuz etkileri varmidir? Bu tasarim yerine top govde altina monte edilse daha saglikli olurmuydu?

Valla ilk atışlı test videoları yayınlandığında ben de bu konuya takılmıştım. Topun dağınık ateş etmesini etkileyen bir çok etken var malum: Max. kalkış ağırlığının ne kadarıyla kalkıldığından tutun da mesafeye kadar, topun helikopterin burnuna yakınlığı, rüzgar hızı vb. gibi bir sürü etken. Her ne kadar T129'daki Af300 4 eksende (öyle hatırlıyorum) stabil olsa da T129 için saçılmaya neden olacak en büyük etkenler topun tam burun ucunda olması ve platformun hafif olmasıdır diye düşünüyorum. Dahası mühendislerin hesaplamaları ile aydınlanır.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Cmt Eyl 15, 2012 2:50 pm 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
Helikopter hareket halindeyken yapacağı top atışları helikopteri titretmeyecektir bile.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Cmt Eyl 15, 2012 2:58 pm 
Yeni Üye

UYARILAR:
T.M.U yazdı:
Helikopter hareket halindeyken yapacağı top atışları helikopteri titretmeyecektir bile.

Yatarak destekli atışta mı daha iyi sonuç alırsınız yoksa koşarak atışta mı?

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Cmt Eyl 15, 2012 3:00 pm 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
hunter-killer yazdı:
T.M.U yazdı:

Yatarak destekli atışta mı daha iyi sonuç alırsınız yoksa koşarak atışta mı?

Verdiğiniz örnek doğru değil. Ayrıca G.Doğu'da durarak ateş etmiyorlar genellikle.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Cmt Eyl 15, 2012 3:43 pm 
Yeni Üye

UYARILAR:
Doğru olmayan ne? Doğuda düşük hızda seyrederken GENELDE atış yapıyorlar. Lakin mesafe uzaksa bir dağın yamacına doğru hoverda atış yapmak büyük keyif veriyordur. Vadi içlerindeki yakın mesafe atışlar farklı. Bu durumların hepsiyle karşılaşılabilir. Hareket halinde belirttiğiniz gibi sarsmadı diyelim. Peki hover durumu ne olacak? Bununla ilgili tartışıyorduk.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Cmt Eyl 15, 2012 3:53 pm 
Akıncılar

UYARILAR:
T129'un görüntü olarak en çirkin yeri AselFlir'in bulunduğu yer. İlerde belki kanopi ve AselFlir için işlevselliği daha fazla olacak albenili bir düzeltmeye gidilebilir.

Örnek olması açısından basit bir mod hazırladım. Biraz Rus helikopterlerini andırsa da amaç AselFlir'in güvenliğini sağlamak (işlevini etkiler mi bilmiyorum kurşun geçirmez mukavemetli cam veya onun gibi bir malzeme ile kaplama içine alınabilir).

Mod-1 (Üstteki orjinal hali, alttaki kanopi ve Flir bölmesi modifiyeli)

Resmi tam boy görmek için üzerine tıklayın.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Cmt Eyl 15, 2012 3:58 pm 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
hunter-killer yazdı:
Doğru olmayan ne? Doğuda düşük hızda seyrederken GENELDE atış yapıyorlar. Lakin mesafe uzaksa bir dağın yamacına doğru hoverda atış yapmak büyük keyif veriyordur. Vadi içlerindeki yakın mesafe atışlar farklı. Bu durumların hepsiyle karşılaşılabilir. Hareket halinde belirttiğiniz gibi sarsmadı diyelim. Peki hover durumu ne olacak? Bununla ilgili tartışıyorduk.

Tartışmaya gerek yok atış testi var video olarak

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Cmt Eyl 15, 2012 4:06 pm 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
hunter-killer yazdı:
Peki hover durumu ne olacak? Bununla ilgili tartışıyorduk.

Bunu tartışmaya gerek mi var? Zaten biliyoruz sarsıldığını. Ben de diyorum ki hareket halindeyken sarsmaz. Eylemsizlikten dolayı.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Cmt Eyl 15, 2012 7:47 pm 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
sentetik yazdı:
T129'un görüntü olarak en çirkin yeri AselFlir'in bulunduğu yer. İlerde belki kanopi ve AselFlir için işlevselliği daha fazla olacak albenili bir düzeltmeye gidilebilir.

Örnek olması açısından basit bir mod hazırladım. Biraz Rus helikopterlerini andırsa da amaç AselFlir'in güvenliğini sağlamak (işlevini etkiler mi bilmiyorum kurşun geçirmez mukavemetli cam veya onun gibi bir malzeme ile kaplama içine alınabilir).

Mod-1 (Üstteki orjinal hali, alttaki kanopi ve Flir bölmesi modifiyeli)

ee, Mi-28 bu?

Resim

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Cmt Eyl 15, 2012 7:53 pm 
Akıncılar

UYARILAR:
Sayın Sanchez,

Sadece T129 üzerinden kanopi modifikasyonu ile Aselflir'i kapattım ve kanopi ile birleştirdim karşımıza bu Helikopter çıktı. İkisi de T129. Üstteki orjinali, alttakinde ise Flir'İn koruma kabı var. Mesajda da yazdım Rus helikopterlerini andırıyor biraz diye :D.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Cmt Eyl 15, 2012 8:22 pm 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
sentetik yazdı:
Sayın Sanchez,

Sadece T129 üzerinden kanopi modifikasyonu ile Aselflir'i kapattım ve kanopi ile birleştirdim karşımıza bu Helikopter çıktı. İkisi de T129. Üstteki orjinali, alttakinde ise Flir'İn koruma kabı var. Mesajda da yazdım Rus helikopterlerini andırıyor biraz diye :D.

Hocam, teşbih...

Resim

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Cmt Eyl 15, 2012 11:58 pm 
Akıncılar

UYARILAR:
TrMhMt yazdı:
Hocam benim sormak istedigim sey aslinda farkli idi. Mutlaka sallanma olcak ve mutlaka dagilacak ama top'un tam olarak FLIR'in altinda olmasinin ne cesit negatif etkileri olur? FLIR'e direk olarak hasar verir mi? Flir'in hassasiyetini bozar mi? Yani nisan almada hedefi tutturmada? Filir dedigimiz alette gece gorus ve kizil otesi algilayicalar var bildigim kadari ile. Bunlarda hassas sistemler bunlara etkisi olur mu? Benim asil merak ettigim ve takilan soru buydu.

Hocam ben de TAI Flir'in altligini yaparken cok ugrasti derken bunu kast ediyorum.. Sekli guzel, kivrimlari cok aerodinamik olmus demedim mi.. Cok ugrastilar Flir ve topu izole edebilmek icin..

..

Apache'nin bir kac mermi atarak adam vurdugunu hic gormedim..

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Pzr Eyl 16, 2012 12:10 am 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
truman yazdı:
HDS yazdı:
TrMhMt yazdı:

Flir sallanır sallanmasına da.. AH-1'deki de, aslında Apache'nin üzerindeki de öyle süper isabet kabiliyetli toplar değil.. Muhakkak saçılır..

____

TAI T129'a o Flir'i takabilmek için çok uğraştı.. Bir hayli de mukavim, enteresan bir üstyapı tasarladılar orası için.. Enteresandır..

Apache neredeyse 4 km den insan hedeflerini vuruyor videolarda izliyoruz mermi atıştan 4 saniye sonra hedefe isabet ediyor.

Ben bir Apache helicopterinin 4 km den ilk ateşte "Direk İsabet" le hedefi vurduğunu görmedimn hiç.Apache'de M230 Chain Gun silahı bulunur.Teröristin yanına bile düşse mermi terörist ölür öyle bir silahtır.Geri tepmesi çoktur zaten Apache videolarına bakarsanız bi 3 saniye ateş ederler bekler atalete ve merminin isabet ettiği yere göre tekrar ateş ederler.Geri tepmesi Ah-1 e göre kıyaslanamaz.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Pzr Eyl 16, 2012 12:12 am 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
Blackeyes90 yazdı:

Ben bir Apache helicopterinin 4 km den ilk ateşte "Direk İsabet" le hedefi vurduğunu görmedimn hiç.Apache'de M230 Chain Gun silahı bulunur.Teröristin yanına bile düşse mermi terörist ölür öyle bir silahtır.Geri tepmesi çoktur zaten Apache videolarına bakarsanız bi 3 saniye ateş ederler bekler atalete ve merminin isabet ettiği yere göre tekrar ateş ederler.Geri tepmesi Ah-1 e göre kıyaslanamaz.

M-230 da kullanılan 30mm mermilerin asıl amacı düşman kuvvetin etrafına düşüp patlayarak bomba etkisi yapmak ve böylelikle düşmana daha geniş bir çemberde hasar vermek , adı üzerinde "otomatik top"

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Pzr Eyl 16, 2012 12:24 am 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
DENO yazdı:
Blackeyes90 yazdı:

M-230 da kullanılan 30mm mermilerin asıl amacı düşman kuvvetin etrafına düşüp patlayarak bomba etkisi yapmak ve böylelikle düşmana daha geniş bir çemberde hasar vermek , adı üzerinde "otomatik top"

Sn. DENO ben gizli olarak Afganistan'da Taliban'a yapılan operasyonlardan bahsettim.Sizinde bildiğiniz gibi ZPT , Tank ya da o tarz zırhlı araçlara sahip değiller ve Amerikan Toplumu "Otomatik Top"un teröristleri parçaladıkları videolarını görmeyi çok seviyorlar.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Pzr Eyl 16, 2012 4:04 am 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
kyo yazdı:
Sayın HDS
Apache vuruyor .tek atışla bile bununla alakalı bir video size ulaştıracagım ek kısa sürede.sizde görmüş olursunuz.

Apache'mi vuruyor tek atista?

Peki neden o zaman 30 mm top kullaniliyor? Neden yanici etki yapsin diye seyreltilmis uranyum kullaniliyor merminin icinde? Ayni noktaya neden bir suru mermi atesleniyor?

Hicbir apache videosunda keskin nisanci gibi atis yapilip adam vuruldugunu gormedim. Siz herhalde USMC'de marine siniz kendi arsivinizden cekiceksiniz herhalde apacha sniper videosunu.

Boyle birsey mumkun mu yahu? 30 mm mermi ateslenecek helikopter hic geri tepmeyecek hem de hedef 12'den vurulacak. Titresim ve mekanik konusunda 25. yuzyila geldik demektir boyle seyler oluyorsa.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Pzr Eyl 16, 2012 1:31 pm 
Uzaklaştırıldı

UYARILAR:
Sayın Abdullah,

Soruda başka silah istasyonlarından hiç bahsetmedim. Mevzu; 20 mm lik topun şerit yuvasının lokasyonu ve helinin denge problemi. Sorumu tekrar okursanız daha iyi olur sanırım.

Ayrıca; Şerit kanalının U tip li olmasının zerre önemi yoktur. Şerit beslemesi her ne şekilde olursa olsun, şeritin tüm ağırlığın gövdenin yalnızca bir yanında(sol) olduğu ve dengesizliğe sebep olduğu gerçeğini değiştirmez.

----------------------------------------------------------------------------------
Resim
MKE ne zaman böyle bir silah ailesi oluşturur... O zaman bir faydası olduğuna inanılabilir.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Pzr Eyl 16, 2012 2:04 pm 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
serkan1976 yazdı:
Yalnız dikkat etmeniz gereken şey Apache helikopteri 30 mm; bizim cobra ve T-129 helikopterlerin ise 20 mm. top kullanması..."30 mm lik mermi ile yanınada düşse öldürür" yorumu yapılabilir ama 20 mm ile aynı etkiyi vermez...

Cobralar ilk geldiğinde biz hemen 30 mm lik topu 20 mm lik ile değiştirdik ,bunu neden yaptık? Mermi sayısını artırmak mı veya başka neden mi??? Yarı güdümlü cirit 'i yapmamızın nedeni de bu olabilir 25 tane 20 mm'lik makinalı top mermisi atacağımıza ortalarına tek bir cirit atalım mantığı...Yanlış mı düşünüyorum?

Bizim aldığımız veya bize gelen gerek AH-1W gerekse AH-1P/S'lerin hiç birisinde 30mm top yoktur. W'ler orijinalinde 20mm M197 topa, P/S'ler ise 40mm Otomatik Granade Launcher veya 7,62mm Minigun'a sahipti. Biz kısmen modernizasyon kapsamında bazı P/S'lerin bu silahlarını 20mm M197 top ile değiştirdik.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Pzr Eyl 16, 2012 2:14 pm 
Uzaklaştırıldı

UYARILAR:
Abdullah yazdı:
silah istasyonlarından bahsetme sebebim helikopterde ki dengeyi nasıl korudukları idi. ayrıca 500 mermi 126 kg yapıyor ve bunun hepsi sol tarafta dğil büyük çoğunluğu gövde altında toplanmış durumda 100 mermi sol tarafta olduğunu düşünsek 25 kg yapar bu hlikopteri yan yatırmaya yetmez.

Üstad ben gövdenin altında mermi emaresi göremiyorum. Gördüğüm şey: Mermi şeridi gövdenin solunda uzanıp gidiyor.. Bence siz tahminde bulunuyorsunuz, afaki oluyor bu yüzden.

Resim

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Pzr Eyl 16, 2012 4:04 pm 
Üye
Kullanıcı avatarı

UYARILAR:
Bu videoda adamlar helinin sesini duymuyor gibi geliyor bana.Dogru mudur?

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 3556 ileti ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 143  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat [ DST ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Yahoo [Bot] ve 15 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Git: